تنبلی تخمدان یا همان تخمدان پلی کیستیک از مشکلات شایع میان خانم‌هاست. از نشانه‌های این عارضه عدم تخمک گذاری برای ماه‌های متوالی است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راهکارهای خانگی درمان تخمدان ضعیف را بررسی کنیم.

دمنوش‌های دارویی برای تقویت تخمدان ضعیف

مصرف بعضی از مواد غذایی می‌تواند برای درمان تنبلی تخمدان شدید موثر باشند. گیاهانی مثل آویشن، پونه‌کوهی، رازیانه و نعنا برای تقویت تخمدان ضعیف موثر است. از این دمنوش‌ها در دو وعده در صبح و شب میل کنید. می‌توانید آن‌ها را با پودر بادام و عسل مخلوط کنید.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

خوراکی‌های مفید برای درمان تنبلی تخمدان شدید

بعضی از مواد غذایی هم برای درمان تخمدان ضعیف موثر هستند. مواد غذایی مانند نان سنگک، نخود، دارچین، روغن زیتون و گوشت گوساله کمک زیادی به تقویت تخمدان ضعیف می‌کند. همچنین مصرف میوه‌هایی مانند گلابی، توت، انجیر، خرما، سیب و انگور برای این عارضه مفید است. می‌توانید صبح شرت خاکشیر و عسل میل کنید و یا سکنجبین و عسل را با هم مصرف کنید. همچنین می‌توانید طی روز سه لیوان آب سیب با پوست مصرف کنید. استفاده از گوشت شتر هم در خورشت‌ها به شما کمک می‌کند. در دوره درمان بهتر است غذاها را با روغن کنجد درست کنید. در وعده صبحانه هم پودر بادام و عسل و پودر سنجد با عسل میل کنید.

ریشه قاصدک

ریشه قاصدک برای سم‌زدایی کبد و محرک جریان صفرا مفید است. این گیاه به پاک‌سازی کبد کمک می‌کند و برای متعادل کردن هورمون‌ها مفید است. پاکسازی کبد هم تولید هورمون‌های جنسی SHBG را تحریک کرده و تستوسترون آزاد در خون را کاهش می‌دهد. به علاوه این گیاه برای تقویت تخمدان ضعیف و درمان تنبلی تخمدان شدید موثر است. جالب است بدانید که بیشتر اختلالات قاعدگی به وسیله کبد و به خاطر حجم زیاد هورمون‌ها اتفاق می‌افتد.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

درمان تخمدان ضعیف با شیرین‌بیان

شیرین بیان به حفظ تعادل بدن کمک می‌کند و باعث می‌شود که فشارهای خارجی و داخلی بدن خنثی شوند. این گیاه مخصوصا برای کاهش تستوسترون و افزایش تخمک‌گذاری مناسب است.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

درمان تخمدان ضعیف با پونه‌کوهی

پونه‌کوهی یکی از داروهای پراستفاده در طب سنتی چینی است. مطالعات نشان می‌دهد که پونه روی سطح پروژسترون پایین تاثیر می‌گذارد و می‌تواند سطح آندروژن بالا را هم کاهش دهد. این گیاه برای تثبیت چرخه قاعدگی و فعالیت بیش از اندازه کبد مفید است.

درمان تنبلی تخمدان شدید با شبدر قرمز

این گیاه حاوی ایزوفلاون‌هاست که در بدن تغییر شکل داده و به فیتواستروژن تبدیل می‌شود. درواقع شبدر قرمز مانند قرص‌های استروژن عمل می‌کند. شبدر قرمز برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است. همچنین خون را تمیز کرده و آکنه را کاهش می‌دهد.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

درمانی تنبلی تخمدان با پیاز

پیاز قرمز از درمان‌های خانگی تنبلی تخمدان شدید است. پیاز قرمز کارایی انسولین را افزایش داده و سطح طبیعی قند خون را حفظ می‌کند. پیاز به تقویت تخمدان ضعیف کمک می‌کند.

پیاز قرمز همچنین به لاغری و کنترل چربی خون کمک می‌کند. این نوع پیاز اثرات ضدالتهاب داشته و ضدعفونی کننده است. همچنین تاثیرات خوبی روی هورمون‌ها دارد.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

درمان گیاهی تنبلی تخمدان شدید با رازیانه

رازیانه یک گیاه معطر و پرخاصیت است که اثرات دیورتیک، ضد تب، ضد درد دارد و فعالیت آنتی‌اکسیدانی دارد. همچنین روغن رازیانه برای درمان اختلالات هورمونی مفید است. این روغن باعث تحریک فیواستروژن می‌شود. رازیانه یک ماده بیولوژیکی فعال بوده و می‌تواند شبیه استروژن باشد.

نخل اره‌ای

نخل اره‌ای فعالیت آندروژنی دارد و برای تقویت تخمدان ضعیف مفید می‌باشد. این ماده به بالا رفتن هورمون آندروژن در زنان کمک می‌کند.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

گل صدتومانی

گل صدتومانی معمولی برای درمان دردهای دوره‌ای مانند فیبروئید استفاده می‌شود. با این حال زمانی که این گیاه را با شیرین میان ترکیب کنید، می‌تواند علائم تنبلی تخمدان شدید را درمان کنید.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

بابونه شیرازی

یکی از گیاهانی که برای درمان کیست تخمدان شدید مفید است، بابونه شیرازی است. این گیاه را می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید. برای درست کردن دمنوش این گیاه می‌توانید یک قاشق غذاخوری بابونه شیرازی را با نصف لیوان آب جوش به مدت ۵ دقیقه دم کنید و بعد از صاف کردن با عسل میل کنید. این دمنوش برای کاهش دردهای ناشی از کیست و درمان کیست تخمدان مفید است. دمنوش بابونه شیرازی باید ۲ تا ۳ بار در روز مصرف شود.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

سیاهدانه

از گذشته دور تاکنون از سیاهدانه برای درمان کیست تخمدان استفاده می‌شده است. سیاهدانه را می‌تون با عسل مصرف کرد. برای این منظور یک ترکیب از سیاهدانه و عسل درست کنید و میل کنید. کافی است ۱۰۰ گرم سیاهدانه را با ۲۰۰ گرم عسل ترکیب کرده و ۱ قاشق غذاخوری از آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنید.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

اسطوخودوس

یکی دیگر از درمان‌های گیاهی برای تقویت تخمدان ضعیف اسطوخودس است. این گیاه به درمان کیست تخمدان کمک کرده و خاصیت آرام‌بخشی دارد. ضمنا به خواب آرام هم کمک می‌کند. برای استفاده از اسطوخودس کافی است یک قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان آب برای ۱۰ دقیقه روی حرارت بگذارید تا دم بکشد.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

رازیانه

رازیانه هم برای درمان تخمدان ضعیف ایده‌آل است. یکی  از نکات مهم در استفاده از رازیانه است که در صورتی که کیست بزرگی دارید باید از آن استفاده کنید. چرا که این دارو قوی است و اثرگذاری بالایی دارد. می‌توانید از رازیانه به شکل دمنوش استفاده کنید. ولی عرق این گیاه تاثیر بیشتری دارد. برای این کار یک لیوان عرق رازیانه را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و ۴۰ دقیقه قبل از خواب میل کنید.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی

زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین داروهای گیاهی برای بیماری‌های التهابی است. این دارو به کاهش التهاب و درد ناشی از کیست تخمدان هم کمک می‌کند. همچنین گرمای بدن را بالا برده و باعث قاعدگی می‌شود. برای استفاده از زنجبیل می‌توانید تی‌بگ چای زنجبیل مصرف کنید.

درمان تخمدان ضعیف با نسخه‌های گیاهی و خانگی