سرگیجه ناشی از عدم تعادل و بی‌حالی و ضعف است. در این حین فرد احساس می‌کند نمی‌تواند روی پای خودش بایستد و دارد می‌افتد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با هم علت سرگیجه های مکرر و شیوه‌های درمان خانگی سرگیجه را بررسی می‌کنیم.

کم آبی و سرگیجه های مکرر

یکی از دلایل سرگیجه های مکرر کم‌آبی بدن است. به همین علت است که شما با مصرف بیشتر آب می‌توانید به درمان سرگیجه کمک کنید.

زنجبیل

زنجبیل یکی از روش‌های موثر درمان خانگی سرگیجه است. مطالعات ثابت کرده‌اند که زنجبیل برای درمان سرگیجه بسیار موثر است. می‌توانید زنجبیل را به صورت خام بخورید یا آن را در چایی بریزید. زنجبیل با بهبود گوارش به درمان سرگیجه کمک می‌کند.

تنفس و درمان سرگیجه

نرسیدن درست اکسیژن به مغز هم می‌تواند علت سرگیجه مکرر باشد. در همین زمینه توصیه می‌شود در زمانی که دچار سرگیجه می‌شوید، تنفس درست را تمرین کنید. یکی از متدهای تنفس صحیح این است که در هنگام دم تا ۵ بشمارید و نفس را حبس کنید. سپس هنگام بازدم هم تا ۵ بشمارید و هوا را کاملا از ریه‌ها تخلیه کنید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

کاسبری و تخم گشنیز

ترکیبات هردو این گیاهان برای درمان خانگی سرگیجه موثر است. گاسبری یک منبع غنی از ویتامین A و C است. این ویتامین‌ها به درمان سرگیجه کمک می‌کنند. برای استفاده از این گیاهان ۲ قاشق چایخوری دانه‌های گشنیز و یک لیوان آب گاسبری را با هم ترکیب کرده و آن را یک شب بخیسانید. صبح روز بعد مخلوط را مصرف کنید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

این ترکیب به درمان سرگیجه کمک می‌کند و از ابتلا به آن در آینده جلوگیری می‌کند.

پودر جوز و زیره سبز برای درمان خانگی سرگیجه

اگر به طور دوره‌ای دچار سرگیجه‌های ناگهانی می‌شوید، این مورد به درمان سرگیجه شما کمک می‌کند. کافی است پودر جوز و زیره را با هم ترکیب کرده و سه بار در روز آن را میل کنید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

خردل و نمک

وجود مواد سمی در خون هم ممکن است علت سرگیجه های مکرر شما باشد. برای برطرف کردن این مورد و تصفیه خون ترکیب نمک و خردل به شما کمک می‌کند. کافی است به نسبت مساوی نمک و خردل سرکه و فلفل را با هم ترکیب کرده و به یک لیوان آب اضافه کنید. سپس آن را میل کنید. این کار را تا وقتی که سرگیجه درمان شود، ادامه دهید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

تمرینات ورزشی و درمان خانگی سرگیجه

برخی تمرینات ساده ورزشی هم می‌توانند در درمان سرگیجه موثر باشند. یکی از این تمرینات این است که صاف باستید و سرتان را در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف آن حرکت دهید.

روش دیگر این است که وقتی دچار سرگیجه می‌شوید به یک نقطه خیره شده و پلک بزنید. این کار سیستم هشدار و سیستم عصبی شما را فعال نگه می‌دارد و از بروز سرگیجه جلوگیری می‌کند.

ماساژ

ماساژ برای آرام‌بخشی و درمان بیماری‌های مختلف موثر است. ماساژ یکی از راه‌های درمان خانگی سرگیجه است. و باعث می‌شود جریان خون در بدن بهبود پیدا کند و سیستم عصبی آرام شود. بهتر است برای ماساژ از روغن اسطوخودوس استفاده کنید که خود مسکن اعصاب است.

ماست

ماست برای درمان آسیب عصبی در بدن موثر است. به همین علت می‌تواند در درمان خانگی سرگیجه هم نقش مفیدی داشته باشد. هرگاه احساس سرگیجه یا علائم مربوط به آن را داشتید، یک کاسه پر ماست بخورید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

بادام و دانه‌های کدو تنبل

اگر به دنبال یک روش برای درمان سرگیجه به طور موثر و طولانی مدت هستید این روش مفید است. برای درمان خانگی سرگیجه به کمک دانه کدوتنبل، ۳ قاشق غذاخوری گندم را به همراه ۱۲ عدد بادام و چند مغز دانه کدو تنبل مخلوط کرده و اجازه دهید یک شب خیس بخورد. روز بعد مواد را ترکیب کنید تا یک خلوط یکدست به وجود بیاید. حالا تمام مواد را با شیرجوش بجوشانید. اگر طعم این معجون را دوست نداشتید، با کمی عسل آن را شیرین کنید.

علت سرگیجه های مکرر و درمان خانگی سرگیجه

یکی از موثرترین راه‌ها برای درمان سرگیجه و حالت تهوع، آبلیمو است. این روش ساده‌ترین راه برای درمان سرگیجه است. کافی است یک نصف لیمو را آب گرفته و به همراه کمی شکر میل کنید.

ریحان

ریحان یک درمان خانگی سرگیجه است که از دیرباز استفاده می‌شده است. ریحان بسیاری از بیماری‌های پوست و بدن را درمان می‌کند. کافی است ۳ تا ۴ برگ ریحان را در آب جوش قرار دهید و آن را با کمی شیر بجوشانید. این معجون را قبل از رفتن به رختخواب میل کنید تا سرگیجه برای همیشه از شما دور شود.