شوره سر اصطلاحا به پوسته پوسته شدن و خشکی پوست سر گفته می‌شود که باعث می‌شود تکه‌های پوست روی شانه و بین موها نمایان شوند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی راهکارهای خانگی درمان شوره سر را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

روغن نارگیل

مقداری روغن نارگیل را با آب لیمو ترش ترکیب کرده و برای چند دقیقه به پوست سر و موها بزنید و ماساژ دهید. اجازه دهید ۲۰ دقیقه زمان بگذرد و سپس موها را با آب خالی بشویید.

روغن نارگیل خاصیت ضد قارچی داشته و به درمان شوره سر کمک می‌کند.

روش‌های خانگی درمان شوره سر

روغن زیتون

روغن زیتون حجم خوبی از چربی‌های سالم را در خود دارد. این روغن موها و پوست سر را مرطوب می‌کند و از خشکی آن جلوگیری می‌کند.

برای استفاده از روغن زیتون جهت درمان شوره سر، بهترین راه روغن دا غ کرن موهاست. کمی روغن زیتون را در یک ظرف ریخته و در مایکروویو یا با حرارت غیر مستقیم کمی گرم کنید. تا حدی که دست را نسوزاند. سپس پوست سر و موها را با این روغن ماساژ دهید. سرتان را با یک حوله گرم بپوشانید و ۴۵ دقیقه زمان بدهید. در نهایت موها را با آب و یک شامپو ملایم بشویید.

این کار را برای چند بار در هفته تکرار کنید.

روش‌های خانگی درمان شوره سر

روغن درخت چای

روغن درخت چای خاصیت ضد قارچی قوی دارد و نقش موثری در بهبود شوره سر ناشی از قارچ دارد. کافی است چند قطره از این روغن را به شامپوتان اضافه کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از این روغن را با یک قشق روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کرده و روی موها بمالید. اجازه دهید برای نیم ساعت یا یک شب تا صبح این روغن روی موها بماند. سپس با آب و یک شامپو ملایم آن را بشویید. این کار را نیز ۱ تا ۲ بار در هفته انجام دهید.

روش‌های خانگی درمان شوره سر

جوش‌شیرین

جوش‌شیرین برای حذف سلول‌های مرده پوست مفید است و با جذب چربی اضافی پوست از رشد قارچ و بروز شروه سر ناشی از چربی جلوگیری می‌کند.

برای استفاده از جوش‌شیرین، موها را مرطوب کرده و مقداری جوش‌شیرین را روی موها و پوست سر بمالید. بعد از چند دقیقه سر را با آب گرم بشویید.این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

روش‌های خانگی درمان شوره سر

سرکه سیب

سرکه سیب نیز یکی از بهترین موارد برای درمان شوره سر است. این سرکه حاوی اسید استیک است که از رشد قارچ‌ها در پوست سر و خارش جلوگیری می‌کند.

می‌توانید نصف فنجان سرکه سفید را با دو فنجان آب ترکیب کرده و روی موها بمالید. بعد از گذشت یک ساعت سرتان را با آب بشویید.

در روش دیگری می‌توانید دو قسمت سرکه را با یک قسمت روغن زیتون و سه قسمت آب ترکیب کنید و به موها بزنید.  ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید سپس سرتان را با آب و یک شامپو ملایم بشویید.

همچنین می‌توانید دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن درخت چای ترکیب کرده و روی موها خوب ماساژ دهید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه موها را با آب بشویید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

روش‌های خانگی درمان شوره سر