بواسیر درواقع بالشتک‌های وریدی در اطراف مقعد است و یک جز لازم در بدن می باشد که وجود آن برای کنترل روند دفع ضروری است. اما این بخش گاهی دچار بیماری می‌شود و شکل ناسالمی به خود می‌گیرد.

روش‌های طبیعی اثر اثر خوبی روی بواسیر ناسالم دارند. در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا روش‌‌های طبیعی درمان بواسیر را بررسی کنیم.

حمام آب گرم

حمام آب گرم یکی از بهترین راهکارها برای درمان بواسیر است.

کافی است وان را از آب گرم پر کرده و برای ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.

این کار را دو تا سه بار در روز تکرار کنید.

نکته: هیچ ماده‌ای به آب اضافه نکنید. این کار می‌تواند هموروئید را وخیم‌تر کند.

سرکه سیب

سرکه سیب پای ثابت بیشتر درمان‌های خانگی است. این ماده برای تسکین و کاهش درد ناحیه مذکور مفید است.

روش‌های طبیعی درمان بواسیر

روش درمان:

یک گلوله پنبه‌ای را به سرکه سیب آغشته کرده و به مقعد بزنید.

این کار به بهبود علائم بواسیر کمک می‌کند.

همچنین می‌توانید از ترکیب سرکه سیب و عسل استفاده کنید. این ترکیب برای بهبود سلامت دستگاه گوارش مفید است و از یبوست جلوگیری می‌‌کند.

ژل آلوئه‌ورا

ژل آلوئه‌ورا را می‌توانید به صورت آماده از داروخانه تهیه کنید. همچنین می‌توانید برگ‌های آلوئه‌ورا را تهیه کرده و با قاشق ژل آن‌ها را خارج کنید. آلوئه‌ورا خواص ضدالتهابی دارد در نتیجه بر ای درمان التهاب ناشی از بواسیر مفید است.

روش درمان:

کافی است ژل آلوئه‌ورا را مستقیما روی مقعد بمالید. البته قبل از این کار تست حسایت انجام دهید.

دستمال‌های مرطوب

استفاده از دستمال‌های معمول توالت برای خشک کردن مقعد می‌تواند بواسیر را وخیم‌تر کند. به جای دستمال‌ توالت از دستمال مرطوب استفاده کنید تا بدون تحریک بواسیر بتوانید بدن‌تان را خشک کنید. برای کمک به درمان بواسیر می‌توانید دستمال مرطوبی پیدا کنید که حاوی مواد تسکین‌دهنده و ضدهموروئید مانند فندق افسونگر و یا آلوئه‌ورا باشد. این نوع دستمال‌ها فاقد الکل و مواد عطری هستند و تحریک‌کننده نیستند.

کمپرس سرد

کمپرس سرد می‌تواند تورم را کاهش دهد. برای درمان بواسیر هر بار به مدت ۱۵ دقیقه یک کمپرس سرد را روی مقعد قرار دهید. این مورد برای درمان بواسیر در نوع شدید و بزرگ و دردناک بسیار مفید است. همیشه یخ را داخل یک پارچه یا حوله کاغذی بپیچید. و آن را مستقیما روی پوست قرار ندهید.

پوشیدن لباس‌های پنبه‌ای و گشاد

به جای اینکه از لباس‌های تنگ و از جنس پلی‌استر استفاده کنید، لباس‌های پنبه‌ای بپوشید. این کار برای تمیز و خشک نگه داشتن مقعد هم مفید است. برای کاهش تحریک ناحیه مقعد از شوینده‌های بدون مواد عطری یا نرم‌کننده استفاده کنید.

فیبر بیشتری مصرف کنید

یکی از دلایل ابتلا به بواسیر فشار آوردن به مقعد هنگام اجابت مزاج است. در نتیجه بهتر است با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی‌تان سعی کنید مشکلات گوارشی ر تسکین دهید تا از دامن زدن به بواسیر جلوگیری کنید. یکی از کارهای مفیدی که می‌توانید انجام دهید این است که فیبر بیشتری در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. مصرف موادی مانند سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل به این مورد کمک می‌کند.

روش‌های طبیعی درمان بواسیر

فندق افسونگر

این گیاه برای درمان خارش و درد که دوتا از اصلی‌ترین علائم بواسیر هستند، مفید است. این گیاه خواص ضدالتهابی دارد. بنابراین میتواند تورم را درمان کند. فندق افسونگر را میتوانید به شکل عصاره تهیه کنید و به طور مستقیم روی هموروئید بمالید. همچنین محصولات آماده شامل صابون‌ها و دستمال‌های مرطوب حاوی این ماده هم در بازار موجود است.

روش‌های طبیعی درمان بواسیر

روغن چریش

روغن چریش سرشار از ترکیبات طبیعی است که برای درمان هموروئید مفید است. این روغن الهاب عروق مقعد درگیر در هموروئید را کاهش می‌دهد.

روش‌های طبیعی درمان بواسیر

روش درمان:

برای استفاده از این روغن بهتر است ابتدا مقعد را تمیز کنید.

سپس ۱ تا ۲ قطره از روغن را روی مقعد بمالید.

روزی یک بار این کار را انجام دهید.

نارون کوهی

نارون کوهی یکی از راه‌های به‌صرفه درمان بواسیر است. این ماده خاصیت قابض داشته و اثرات مفیدی روی کاهش ورم و التهاب دارند. این محصول به صورت پدهای مرطوب در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند. کافی است آن‌ها را برای چند دقیقه روی مقعد قرار دهید. این کار را هر بار بعد از استحمام انجام دهید و به اندازه‌ای تکرار کنید تا بواسیر درمان شود. ناورن کوهی به شکل قطره یا پنبه‌های مرطوب هم به فروش می‌رسند.

روش‌های طبیعی درمان بواسیر