پاکسازی پوست یکی از نیازهای همیشگی پوست است که باید به صورت هفتگی انجام شود. با پاکسازی به موقع و درست پوست می‌توانید از بروز مشکلات آتی مانند باز شدن منافذ، تیره شدن پوست، خشکی و زبری پوست و غیره جلوگیری کنید.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا بهترین ماسک‌ها و روش‌های خانگی پاکسازی پوست را به شما آموزش دهیم.

بخور

یکی از روش‌های آسان و ارزان که در خانه هم می‌توانید انجام دهید، بخور است. بخور منافذ را باز کرده و آن‌ها را تمیز می‌کند.

برای انجام بخور کافی است یک کاسه بزرگ‌ را پر از آب جوش کرده و یک حوله روی سرتان بیندازید و بالای آن بایستید. فاصله سر تا کاسه باید ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر باشد. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در همین حالت بمانید و بعد صورت را با یک تونر خوب تمیز کنید. به جای استفاده از تونر می‌توانید صورت را با آب سرد بشویید. بخور را دوبار در هفته می‌توانید انجام دهید.

بهترین و آسان‌ترین روش‌های پاکسازی پوست

اسکراب

یکی از کارهایی که برای پاکسازی باید انجام دهید، اسکراب کردن است. اسکراب سلول‌های مرده روی پوست را تمیز می‌کند و به تهویه پوست کمک می‌کند. از مواد مختلفی مانند حنا، قهوه، نمک، شکر، بلغور جو و غیره می‌توانید استفاده کنید. در این بخش ما یکی از اسکراب‌های شکر را به شما یاد می‌دهیم.

دو قاشق غذاخوری شکر را با نصف لیمو آب گرفته و کمی آب ترکیب کنید و روی پوست خیس به صورت دورانی ماساژ دهید. می‌توانید کمی اسکراب را روی پوست نگه دارید سپس با اب خنک بشویید. بعد از اسکراب مرطوب کننده بزنید. اسکراب را به صورت هفتگی انجام دهید.

بهترین و آسان‌ترین روش‌های پاکسازی پوست

عسل

عسل از مسدود شدن منافذ جلوگیری می‌کند. این ماده چربی پوست را تنظیم کرده و باعث تنگ‌تر شدن منافذ می‌شود. همچنین عسل برای هیدراته کردن و آبرسانی پوست هم ایده‌آل است.

کافی است کمی عسل را روی پوست بمالید و برای چند دقیقه صورت را ماساژ دهید. همچنین می‌توانید برای چند دقیقه این ماسک را روی صورت نگه دارید. این کار را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

روش دیگر استفاده از عسل برای پاکسازی پوست این است که سه قاشق غذاخوری عسل را با دو قاشق چایخوری دارچین پودر شده ترکیب کرده و یک ماسک درست کنید. این مخلوط را روی پوست‌تان بزنید و ۲۰ دقیقه به آن زمان بدهید. سپس صورت‌تان را با آب ولرم بشویید. این کار را هم ۲ تا ۳ بار در هفته تکرار کنید.

بهترین و آسان‌ترین روش‌های پاکسازی پوست

تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ برای بهبود منافذ مسدود شده ایده‌آل است. این ماده آلودگی‌های پست را تمیز کرده و منافذ را تنگ‌تر می‌کند.

برای استفاده از تخم‌مرغ در پاکسازی پوست، کافی است یک سفیده را بزنید تا کف کند. سپس به مدت ۱۰ دقیقه آن را داخل یخچال قرار دهید. در نهایت آن را با نصف یک آبلیمو آب گرفته ترکیب کرده و آن را روی صورت‌تان بزنید. اجازه دهید ۱۰ دقیقه بگذرد و بعد از اینکه ماسک روی صورت خشک شد، آن را با آب ولرم بشویید. این ماسک را دو بار در هفته تکرار کنید.

روش دیگر تهیه ماسک با سفیده تخم‌مرغ این است که سفیده را با یک قاشق چای‌خوری بادام‌زمینی پودر شده و یک قاشق چایخوری عسل ترکیب کنید. این ماسک را به صورت دورانی روی صورت ماساژ دهید و اجازه هید کاملا خشک شود. سپس آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کرده و صورت‌تان را بشویید. این ماسک را هم ۲ بار در هفته می‌توانید تکرار کنید.

بهترین و آسان‌ترین روش‌های پاکسازی پوست