منافذ پوست روغن طبیعی پوست را ترشح کرده و آن را مرطوب و لطیف نگه می‌دارند. درواقع وجود این منافذ برای سلامت و زیبایی پوست شما الزامی است. اما مشکل از آن جایی شروع می‌شود که این منافذ بزرگ‌تر شده و به اصطلاح باز می‌شوند.

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا برای بستن منافذ پوست صورت راهکارهایی به شما پیشنهاد دهیم.

منافذ پوست ترتیبی می‌دهند تا پوست نفس بکشد و همچنین سموم را از خودش دفع کند. با این حال اگر این منافذ مسدود شوند، اندازه‌شان بزرگ‌تر شده و روی پوست نمایان می‌شدند. معمولا چربی بیش از حد پوست با کم‌آبی پوست دلیلی برای این اتفاق است. و معمولا کسانی که پوست چرب دارند نسبت به کسانی که پوست خشک دارند، منافذ بزرگ‌تری هم دارند. برای اینکه این منافذ را کوچک و بسته نگه دارید و از باز شدن منافذ بیشتر جلوگیری کنید، می‌توانید چند راهکار را امتحان کنید.

منافذ باز پوست، زیبایی و لطافت را از آن می‌گیرند. درواقع این منافذ حتی زیر آرایش هم مخفی نمی‌مانند و هیچ طوری نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. این منافذ بیشتر روی بینی و گونه ها خودنمایی می‌کنند. در ادامه چند راهکار برای کوچک‌تر کردن منافذ به شما پیشنهاد می‌دهیم.

علت باز و بزرگ شدن منافذ پوست چیست؟

دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد. برخی از این دلایل شامل استرس، ژنتیک، بالا رفتن سن، چربی زیاد پوست، آرایش زیاد، استفاده از محصولات غیراستاندارد پوستی، تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ یا یائسگی است.

برای بستن منافذ پوست صورت چه کنیم؟

برای بستن منافذ پوست صورت چه کنیم؟

برای این هدف راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد که در ادامه برخی از ترفندهای موثر خانگی را با هم می‌خوانیم.

استفاده از یخ برای بستن منافذ باز

یک تکه یخ بردارید و آن را برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه روی پوست و به خصوص قسمت‌هایی که منافذ باز دارند حرکت دهید. این کار به جمع شدن پوست و بسته شدن منافذ کمک زیادی می‌کند. به یاد داشته باشید که این کار را روی پوست کاملا تمیز و شسته شده باید انجام دهید. چرا که در صورتی که پوست کثیف باشد، این کثیفی داخل منافذ جمع شده و ایجاد جوش می‌کنند.

استفاده از ماسک جوش شیرین

برای بستن منافذ پوست صورت می‌توانید از ماسک جوش شیرین هم استفاده کنید. این ماسک به تنظیم چربی پوست کمک کرده و ترشح چربی از منافذ را کاهش می‌دهد. در نتیجه منافذ پوست کوچک‌تر شده و نمای کمتری روی پوست دارند. البته به یاد داشته باشید که جوش شیرین یک ماده اسیدی است و بهتر است تا جای ممکن از آن استفاده نکنید.

مواد لازم:

۱ قاشق جوش شیرین

آب

طرز تهیه

برای تهیه ماسک جوش شیرین ابتدا ۱ قاشق جوش شیرین را با کمی آب ترکیب کنید تا یک خمیر لطیف به دست بیاد.

این خمیر را روی پوست‌تان بزنید و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید.

سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

سفیده تخم مرغ

یکی دیگر از کارهایی که برای بستن منافذ پوست صورت می‌توانید انجام دهید، استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ است. برای تهیه این ماسک از دستورالعمل زیر استفاده کنید.

مواد لازم:

۲ عدد سفیده تخم مرغ

۱/۴ فنجان آب پرتغال طبیعی

طرز تهیه ماسک سفیده تخم مرغ برای بستن منافذ باز صورت:

ابتدا سفیده دو عدد تخم مرغ راجدا کنید و هم بزنید.

یک چهارم فنجان آب پرتغال طبیعی به آن اضافه کنید.

ماسک به دست آماده را روی پوست تمیز بزنید.

۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید و بعد صورت‌تان را بشویید.

آب پرتغال باعث روشن‌تر شدن پوست می‌شود و سفیده تخم مرغ هم برای لیفت پوست و بستن منافذ مفید است.

ماسک خاک رس

خاک رس هم می‌تواند برای بستن منافذ پوست صورت مفید باشد و سلول‌های مرده پوست را هم از بین ببرد. همچنین التهاب پوست را کاهش داده و به درمان جوش کمک کند. انواع مختلفی از خاک رس وجود دارد که باید متناسب با پوست خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

مواد لازم:

۱ قاشق خلک رس

۱ قاشق بلغور جو دوسر

۱ قاشق آب

طرز تهیه ماسک خاک رس برای بستن منافذ پوست صورت:

یک قاشق از خاک رس را با ۱ قاشق بلغور جو دو سر و یک قاشق آب ترکیب کنید.

این ماسک را روی صورت‌تان بزنید.

بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با آب گرم بشویید.