سیاه دانه یکی دیگر از مواد غذایی مفید و مقوی است که اثر دارویی داشته و برای سلامتی بسیار مفید است. البته ملازمات و پرهیزهای غذایی خاص خود را هم دارد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا فواید و خواص سیاه دانه را با هم مرور کنیم.

خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان

سیاه دانه برای تخمک‌گذاری بسیار مفید است. طبق مطالعات انجام شده بسیاری از زنان با کمبود آهن و دیگر املاح مرتبط مواجه هستند. برای زنانی که کمبود آهن و تنبلی تخمدان دارند و قصد دارند در آینده هم باردار شوند، فولیک اسید تجویز می‌شود. مصرف سیاه دانه می‌تواند اثراتی مشابه مصرف فولیک اسید در بدن ایجاد کند.

سیاه دانه برای بسیاری که زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند، یک گزینه درمانی موثر است. البته نباید فراموش کنید که سیاهه‌دانه و سایر درمان‌های گیاهی تاثیر قطعی و سریع نداشته و اثر آن‌ها دیرتر از داروها مشاهده می‌شود. در صورتی که با تنبلی تخمدان و نامنظم بودن سیکل‌های قاعدگی مواجه هستید، می‌توانید سیاه دانه را به عنوان یک گزینه درمانی کمکی استفاده کنید. فراموش نکنید که پیش از هرگونه اقدامی باید با پزشکتان مشورت کنید.

درمان نازایی به کمک خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان

ترکیب عسل و سیاه دانه یکی از ترکیباتی است که برای درمان نازایی از گذشته تاکنون تجویز می‌شده است. به خاطر بعضی شرایط در بدن خانم‌ها اغلب مشکلاتی ایجاد می‌شود که فرد دچار تنبدلی تخمدان شده و روند باروری به درستی در بدن وی انجام نمی‌شود. ترکیب عسل و سیاه دانه به عملکرد تخمدان‌ها کمک می‌کند. البته این گزینه هم باید به عنوان یک گزینه کمکی در کنار درمان‌های قوی‌تر استفاده شود.

تاثیر سیاه دانه روی تخمک

در صورتی که خانمی دچار کمبود آهن باشد، می‌تواند با مصرف سیاه دانه به حل این مشکل کمک کرده و همچنین عملکرد تخمک‌گذاری را بهبود دهد. فواید سیاه دانه زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم بدن زن هر ماه برای تخمک‌گذاری به چه ویتامین‌ها و املاحی نیاز دارد. به خاطر خونی که در ایام پریودی از بدن دفع می‌شود، خیلی از خانم ها با مشکل کمبود مواد آلی مواجه هستند. از مهم‌ترین این مواد می توان به آهن و فولیک اسید اشاره کرد. درواقع استفاده از سیاه دانه به تامین این مواد و کمک به روند عملکرد تخمدان‌ها کمک می‌کند. البته بهتر است قبل از مسرف با پزشک‌تان مشورت کنید.

خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان

در این ترکیب عسل صرفا نقش یک شیرین‌کننده یا ماده مقوی را بر عهده دارد. در نتیجه خواص سیاه دانه با عسل برای تنبدیل تخمدان را باید تنها مرتبط با خواص سیاه دانه دانست. از طرفی باید به یاد داشته باشید که سیاه دانه طبع گرم و خشک دارد و مصرف مداوم آن ممکن است باعث ایجاد صدمات زیادی شود. برای همین بهتر است عسل به عنوان یک تعدیل‌کننده در این درمان وجود داشته باشد. چرا که طبع عسل معتدل است. توجه داشته باشید که خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان بعد از یک دوره درمانی نسبتا طولانی و منظم خودش را نشان می‌دهد. و نباید از آن به اندازه داروهای شیمیایی انتظار داشت.

سیاه دانه و تقویت رحم

سیاه دانه وقتی کاربرد پیدا می کند که در اصطلاح طب سنتی، رحم سرد شده باشد. در علم سنتی چینی این طور تصور می‌شود که هر کدام از اعضای بدن باید در دمای خاصی باشد تا بتواند کارش را به درستی انجام دهد. اگر به هر دلیلی مانند سرمای هوا یا مصرف زیاد غذاهایی با طیع سرد، دمای آن اندام پایین بیاید، لازم است که دوباره دما تعدیل شود. وقتی رحم سرد شود، پزشکان طب سنتی پیشنهاد می‌کنند که با مصرف سیاه دانه این مشکل را حل کنید. سیاه دانه طبع گرم و خشک دارد و می‌تواند این مشکل را حل کند.

مصرف سیاه دانه در ایام بارداری

سیاه دانه مقادیر خوبی آهن و اسید فولیک دارد که به بارداری و باور شدن تخمک‌ها کمک می‌کند. اما در مقابل این ماده باعث انقباض‌های رحم هم می‌شود. به همین علت استفاده از آن در ایام بارداری می‌تواند باعث سقط جنین شود. درواقع سیاه دانه به بارداری کمک می‌کند. اما به محض اینکه نطفه شکل گرفت، باید مصرف سیاه دانه قطع شود. چرا که اگر انقباضات رحم با تحریک سیاه دانه فعال شود، احتمال سقط جنین بسیبار بالاست.

خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان

ماساژ تخمدان با روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه هم تمام خواص و فواید این دانه را در خود دارد. از طرفی مزایای هم نسبت به دانه معمولی آن دارد. روغن سیاه دانه راحت تر مصرف می‌شود. به عبارتی برای استفاده از سیاه دانه باید دانه‌های تلخ آن را بجوید یا آن‌ها را از قبل آسیاب کرده و میل کنید. اما برای استفاده از روغن سیاه دانه کافی است چند قطره از آن را داخل یک کاسه ماست بچکانید و میل کنید.

ماساژ تخمدان با روغن سیاه دانه توسط بسیاری ازطبیبان طب سنتی توصیه شده است. البته پزشکان این کار را بی‌فایده می‌دانند. چرا که تخمدان ۸ لایه پوست دارد و ماساژ روغن روی پوست قطعا نمی‌تواند مزیتی برای خود تخمدان داشته باشد اما به هر حال طب سنتی معتقد است که سرد شدن تخمدان را می تواند با ماساژ روغن درمان کرد. از آنجایی که سیاه دانه طبع گرم دارد، سرد شدن تخمدان با ماساژ این روغن قابل حل است.

طرز مصرف سیاه دانه برای قاعدگی

استفاده از سیاه دانه برای قاعدگی می‌تواند شامل روش‌های خواص سیاه دانه با عسل برای تنبلی تخمدان، استفاده از دمنوش‌های سیاه دانه، معجون یا پودر آن باشد. برای اینکه متوجه بشوید کدام روش مناسب‌تر است لازم است هر کدام از این روش‌ها را امتحان کرده و نتیجه آن را ببینیم. طرز مصرف سیاه دانه برای قاعدگی این است که دو، سه روز قبل از پریودی دو بار در شبانه روی از سیاه دانه استفاده کنید.