برای درمان موقتی درد دندان در منزل می‌توان از گیاهان دارویی مختلفی استفاده کرد. حتی استفاده از آدامس یا کمپرس یخ نیز درد دندان عقل که به تازگی کشیده شده و درد سایر دندان‌ها را کاهش می‌دهد.

در ادامه به روش‌های خانگی کاهش درد دندان عقل می‌پردازیم.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با آب نمک گرم

به توصیه دندان پزشک‌ها معمولا از آب نمک به عنوان یک مسکن درد استفاده می‌شود. آب نمک ضدعفونی‌کننده است. شستن دهان با آب نمک تا حد زیادی باکتری‌های دهان را کاهش می‌دهد. به همین علت است که از آن برای تسکین دندان درد و درد بعد از کشیدن دندان عقل هم می‌توان استفاده کرد.

میخک

میخک هم برای درمان و کاهش درد بعد از کشیدن دندان عقل مفید است. میخک خواص بیهوشی دارد به همین علت است که از آن برای کاهش درد هم می‌توان استفاده کرد. همچنین برای جلوگیری از عفونت کاربرد دارد. می‌توانید روی یک تکه پنبه کمی روغن میخک بریزید و آن را به طور مستقیم روی دندان عقل و لثه بگذارید.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

کاهش درد بعد از کشیدن دندان عقل با کمپرس یخ

اگر جای دندان عقل دچار ورم و التهاب شده است می‌توانید از کمپرس سرد کمک بگیرید. کافی است کمی یخ را داخل یک پلاستیک گذارید و آن را روی فک‌تان قرار دهید. سرما التهاب را کاهش می‌دهد

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک ضدباکتری قوی است و باکتری‌های دهان را هم از بین می‌برد. می‌توانید این روغن را با روغن نارگیل رقیق کرده و استفاده کنید چرا که روغن درخت چای خیلی قوی است کافی است این روغن را کمی روی محل ماساژ دهید. این کار برای آرام کردن دندان درد مفید است.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

عصاره وانیل

وانیل هم برای آرام کردن دندان درد موثر است برای استفاده از وانیل، چند قطره از عصاره آن را روی پنبه بریزید و روی لثه قرار دهید. عصاره وانیل آنتی‌اکسیدان زیادی داشته و قابلیت بی‌حس کنندگی دارد.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

زردچوبه

زردچوبه هم قابلیت ضدباکتری و ضدعفونی‌کنندگی دارد برای آرام کردن دندان درد و کاهش درد بعد از کشیدن دندان عقل کافی است زردچوبه را روی محل ماساژ دهید. این کار باعث می‌شود که درد و التهاب بهبود پیدا کند. در نهایت دهان را بشویید.

روغن پونه کوهی

پونه خاصیت زیادی برای حذف باکتری‌های دهان داشته و یک داروی قوی برای آرام کردن درد دندان است. از آن‌جایی که این روغن خیلی قوی است، بهتر است آن را با یک روغن دیگر رقیق کنید برای استفاده از آن هم با یک تکه پنبه روغن را روی لثه بمالید.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

پیاز

پیاز برای بهبود درد و التهاب مفاصل مفید است. پیاز ترکیباتی شیمیایی دارد که میکروب‌های مولد عفونت را از بین برده و درد را آرام می‌کند. هنگام درد باید پیاز تند بخورید. پیاز هرچه تندتر باشد، بهتر می‌تواند درد شما را تسکین بدهد. بهترین نتیجه با خوردن پیاز زرد یا قرمز ایجاد می‌شود. هر وقت احساس درد کردید؛ کافی است یک تکه پیاز بجوید. وقتی آب پیاز به دندان نفوذ کند، دردتان آرام می‌شود. همچنین می‌توانید یک تکه پیاز را روی دندان‌تان نگه دارید.

آرام کردن درد دندان با تکه‌های خیار

اگر برای تسکین درد بعد از کشیدن دندان عقل یک درمان بهتر از پیاز می‌خواهید، خیار را امتحان کنید. خیار قابلیت ضدعفونی کنندگی ندارد اما وقتی آسیبی در دهان ایجاد شود، می‌تواند مفید باشد. برای آرام کردن درد دندان کافی است یک تکه خیار بردارید و آن را خرد کنید. سپس در یخچال قرار دهید. وقتی خوب خنک شد، آن را روی دندان یا لثه آسیب‌دیده قرار دهید. خنکی خیار درد را تسکین می‌دهد.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با تی‌بگ

اگر درد دندان به خاطر تورم زبان در ناحیه آلوده ایجاد شود، تی‌بگ می‌تواند آن را درمان کند. چای برای بسیاری از درمان‌های خانگی به عنوان یک ماده ضدالتهابی کاربرد دارد. موثرترین راه برای استفاده از تی‌بگ این است که تی‌بگ را بعد از دم کردن چایی، در یخچال قرار دهید و صبر کنید تا خنک شود. سپس آن را در دهان قرار دهید یا مستقیما روی لثه بگذارید. این کار تورم را کاهش داده و به آرام کردن درد دندان کمک می‌کند.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

برگ گواوا و درمان دندان درد

اگر تجربه زیادی در خصوص تسکین درد دندان ندارید، میوه گواوا می‌تواند مفید باشد. برگ‌های این میوه خاصیت ضداسپاسم، آنتی‌باکتریال و ضدعفونی‌کننده دارند. برای استفاده از آن نیز کافی است برگ‌های گواوا را آرام بجوید. وقتی آب آن در دهان‌تان جاری شود درد دندان‌تان آرام می‌شود. همچنین می‌توانید ۵ تا ۷ برگ آن را ظرف ۵ دقیقه در آب بجوشانید و از آن به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

مریم گلی و آرام کردن درد دندان

مریم گلی هم می‌تواند درد دندان را آرام کند و از تورم و خونریزی جلوگیری نماید. برای استفاده از آن ۱ قاشق نمک را با مریم گلی خرد شده مخلوط کنید. این خلوط را به الکل آغشته کرده و ۵ دقیقه صبر کنید. از این مخلوط روی دندان استفاده کنید. در نهایت آن را بشویید. این کار را به اندازه‌ای تکرار کنید که دردتان آرام شود.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

روغن اورگانو

روغن ارگانو نیز خاصیت ضدعفونی‌کنندگی داشته و می‌تواند درد بعد از کشیدن دندان عقل و درددندان را تسکین دهد. این ماده مقادیری مواد معدنی دارد که برای سلامت کلی دهان و دندان مفید است. کافی است نصف قاشق چایخوری از این روغن را با آب رقیق کرده و از آن به عنوان دهان‌شویه استفاده کنید. ۲ دقیقه آن را در دهان نگه دارید و در نهایت تف کنید. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

روغن اسطوخودوس

یکی دیگر از روش‌های تسکین درد دندان عقل بعد از کشیدن، استفاده از روغن اسطوخودوس است. این روغن هم می‌تواند برای کاهش درد، مقابله با باکتری یا التهاب و عوامل ویروسی موثر باشد. برای استفاده از این روغن کافی است نوک انگشت‌تان را به روغن آغشته کرده و آن را روی دندان بمالید. همچنین می‌توانید به جای انگشت از یک تکه پنبه استفاده کنید.

درمان درد بعد از کشیدن دندان عقل با نسخه‌های خانگی

برای آرام کردن درد دندان آدامس بجوید

آدامس جویدن هم روش موثری برای کاهش درد دندان و کاهش التهاب است. جویدن آدامس از خونریزی دندان جلوگیری کرده و درد و تورم را تسکین می‌دهد.