آلوئه ورا یک گیاه آبدار است که ریشه کوتاهی داشته و با ارتفاع ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متری رشد می‌کند. این گیاه سال‌هاست که در تمدن‌های متنوع و در کشورهای مختلف استفاده می‌شود.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم فواید آلوئه ورا و خاصیت آلوئه ورا برای سلامتی را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

خاصیت آلوئه ورا برای بهبود هضم

یکی از فواید آلوئه ورا کمک به هضم بهتر غذا است. آلوئه ورا می‌تواند به جذب بهتر مواد غذایی و دفع سموم کمک کند. جالب است بدانید که هضم سالم به طور مستقیم روی سلامت جسم و روح شما تاثیر می‌گذارد. همچنین وضعیت سلامتی شما را بهبود می‌دهد. ژل آلوئه ورا برای سلامت سندروم روده تحریک‌پذیر مفید است. و می‌تواند یبوست را برطرف کند. همچنین از ایجاد آسیب‌های متعدد برای دستگاه گوارش شما جلوگیری نماید.

بخضی از فواید آلوئه ورا برای دستگاه گوارش، مربوط به ترکیبی به نام پلی‌ساکارید در آن است. این ماده برای درمان زخم معده و اختلالات گوارشی بسیار مفید می‌باشد. خیلی از مطالعات و تحقیقات نشان داده‌اند که برخی از مسائل مانند بیماری کرون، زخم‌های گوارشی و سایر اختلالات با ژل آلوئه ورا قابل درمان است. در صورتی که زخم معده دارید، بهتر است عصاره ژل آلوئه ورا را به مدت ۳ تا ۴ هفته مصرف کنید و نتایج مثبت آن را ببینید.

بهبود سیستم ایمنی

نوشیدنی‌ها و شربت آلوئه ورا قابلیت سم‌زدایی دارد. و به طور موثری برای سیستم گوارشی و گردش خون مفید است. وقتی خون غنی از اکسیژن باشد، به طور خودکار مواد مغذی را به داخل سلول‌ها انتقال می‌دهد. سلول‌های سالم هم توانایی بدن برای مقابله با عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. ژل آلوئه ورا قابلیت خنثی‌سازی باکتری‌های مضر را دارد و کمک می‌کند که بدن شادات‌تر و سالم‌تر باشد.

خاصیت آلوئه ورا برای جلوگیری از سرطان

آلوئه ورا مقادیر خوبی از ماکروفاژهای موثر را در خود دارد. این ماکروفاژها مقادیر خوبی اکسید نیتریک تولید می‌کنند که خاصیت ضدتومور دارد. در ناودوپاتی روش‌های زیادی برای جلوگیری از سرطان وجود دارد. استفاده از ژل آلوئه ورا یکی از موثرترین این روش‌ها است. مطالعات نشان می‌دهد که فواید آلوئه ورا برای جلوگیری از سرطان ناشی از وجود پلی‌ساکاریدها در آن است. با این حال این تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که استفاده از آلوئه ورا به تنهایی تاثیر زیادی بر تومورها ندارد و بهتر است به صورت ترکیبی با گیاه پنجه گربه، اسکورولینا و ویتامین سی داخل وریدی استفاده شود.

فواید آلوئه ورا برای کاهش درد آرتروز

خاصیت ضدالتهابی آلوئه ورا قادر است خیلی سریع درد و تورم ناشی از آرتریت را درمان کند. عصاره آب آلوئه ورا برای آرام کردن تورم و التهاب بسیار مفید است. استفاده موضعی از آلوئه ورا یا خوردن آلوئه ورا یا حتی استفاده از قرص‌ها و کپسول‌های آن می‌تواند نتایج خوبی روی علائم آرتریت داشته باشد.

خواص آلوئه ورا

درمان مشکلات قاعدگی

یکی دیگر از فواید آلوئه ورا قابلیت تحریک رحم است. خوردن آلوئه ورا برای جلوگیری از قاعدگی دردناک مفید می‌باشد.

خاصیت آلوئه ورا برای درمان تهوع

تهوع ممکن است با بسیاری از محرک‌ها مانند برخی بیماری‌ها مانند آنفولانزا، برخی ویروس‌ها یا خوردن غذای مسموم ایجاد شود. اغلب تهوع به خاطر مشکلات گوارشی و ناراحتی‌های معده است. این بخش از بیماری با خوردن آلوئه ورا قابل درمان است. آب آلوئه ورا برای معدده مریض بسیار مفید است و باعث تسکین وضعیت بدن می‌شود.

خاصیت آلوئه ورا برای کاهش سطح قند خون

مصرف قرص‌های آلوئه ورا برای کنترل سطح قند خون بسیار موثر است. تحقیقاتی که روی فواید آلوئه ورا انجام شد نشان داد که این ماده برای درمان دیابت هم مفید است.

جلوگیری از رفلاکس معده

رفلاکس معده یکی از اختلالات و مشکلات معده است که اغلب در پی مشکلات دیگر گوارشی رخ می‌دهد. این اختلال شامل سوزش سر دل و ناراحتی دستگاه گوارش است. خوردن آلوئه ورا به درمان و تسکین رفلاکس معده کمک می‌کند. البته بهتر است در حین مصرف آلوئه ورا از خوردن غذاهای چرب و فراوری شده هم خودداری کنید.

کاهش کلسترول با خوردن آلوئه ورا

خوردن آلوئه ورا باعث بهبود کیفیت حون و متعادل سازی اجزای دیگر مانند کلسترول و گلوکز می‌شود. در همین روند کلسترول کاهش پیدا می‌کند.

بهبود عملکرد قلب

عصاره آلوئه ورا به گردش خون کمک کرده و همچنین آن را تصفیه می‌کند. این موارد خود باعث سریع‌تر رسیدن اکسیژن به سایر اندام‌های بدن می‌شود.