کم بودن تعداد اسپرم  یا ضعیف بودن آن‌ها باعث بروز مشکلات متعدد در روند باروری در مردان می‌شود. راه‌های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد که یکی از آن‌ها رژیم غذایی  مناسب و استفاده از غذاهای موثر برای تقویت اسپرم ضعیف است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم تعدادی از گیاهان اسپرم‌ساز را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

جنسینگ آمریکایی برای قوی شدن اسپرم

جنسینگ یکی از تونیک‌های جنسی مردانه است که به تقویت میل جنسی، درمان اختلال نعوظ، بهبود عملکرد جنسی و غیره کمک می‌کند. برتری جنسینگ آمریکایی به نسبت جنسینگ آسیایی این است که این گیاه سیستم عصبی را تحریک نمی‌کند. بلکه فواید ملایم  کارسازی برای سیستم عصبی دارد. این گیاه همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و باعث تقویت محور HPA (هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال) می‌شود. همچنین به کنترل استرس، سیستم ایمنی و تعادل هورمنی هم کمک می‌کند.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

خارخسک یکی دیگر از راههای تقویت اسپرم

خارخسک هم یکی از راههای تقویت اسپر ضعیف است. این گیاه روی افزایش تعداد اسپرم، تحرک و مورفولوژی آن موثر است. ترکیب اصلی موجود در خارخسک که روی باروری مردان موثر است، پروتوودوسین نام دارد. این ترکیب سطح DHEA را افزایش می‌دهد. و در مردانی که به ED مبتلا هستند، سطح DHEA پایین است. تعدادی از بررسی‌ها و تحقیقات نشان داده‌اند که پروتوودیوسینی که از خارخسک گرفته می‌شود، به نعوظ طبیعی کمک کرده و برای بالا بردن میل جنسی زنان و مردان نقش موثری دارد.

یک بررسی در بلغارستان نشان داد که زوج‌هایی که به آنتی‌بادی‌های ضداسپرم (یعنی سیستم ایمنی خود به سلول‌های اسپرم حمله می‌کند) با مصرف خارخسک توانسته‌اند تا ۶۱ درصد باروری خود را افزایش دهند. خارخسک یکی از بهترین درمان‌ها برای ناباروری مردان است.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

ریشه ماکا برای قوی شدن اسپرم

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های ریشه ماکا، تاثیر آن روی تحریک و تقویت هیپوتالاموس است. این ماده به عنوان یک تونیک برای هورمون‌ها عمل می‌کند.

زماین که غده هیپوفیز عملکرد مطلوب و درستی دارد، تمام غدد درون‌ریز کارشان را به درستی انجام می‌دهند. چرا که این غده کار سه غده دیگر را تحت نظر دارد. در مطالعه‌ای که روی ۹ مرد به مدت ۴ ماه انجام شد و آن‌ها در دوزهای ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی‌گرم در روز عصاره ماکا مصرف می‌کردند، مشخص شد که این گیاه به تقویت قوای جنسی مردان کمک می‌کند. ریشه ماکا همچنین تعداد اسپرم، تحرک آن و سطح A را افزایش می‌دهد.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

برای قوی شدن اسپرم  نخل اره‌ای مصرف کنید

نخل اره‌ای نقش موثری روی تغذیه غدد درون‌ریز دارد. این مورد هم تاثیر زیادی روی ارتقا عملکرد مردان دارد. عموما استرس، شیوه غلط زندگی، رژیم‌های غذایی اشتباه و سیستم ایمنی ضعیف باعث بروز مشکلاتی در روند تولید مثل مردان ایجاد می‌شوند. نخل اره‌ای می‌تواند در بلند مدت این مشکلات را درمان کند.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

آشواگاندا

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که عصاره آشواگاندا تا حد زیادی برای افزایش تعداد اسپرم، حجم و تحرک آن‌ها موثر است. کیس‌های مطالعاتی در این پژوهش روزانه ۶۷۵ میلی‌گرم عصاره این ریشه را مصرف می‌کردند. این درمان تا ۹۰ روز ادامه پیدا کرد. همچنین آشواگاندا باعث افزایش تولید تستوسترون هم می‌شود. به بهبود سلامت هم کمک کرده و در عین کاهش استرس و اضطراب، به افزایش قوای جنسی مردان کمک می‌کند.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

سیر

یکی از راههای تقویت اسپرم ضعیف مصرف سیر است. سیر یکی از بهترین گیاهان اسپرم‌ساز می‌باشد. این گیاه مانند یک داروی افزایش قو.ای جنسی عمل کرده و به تقویت اسپرم ضعیف کمک می‌کند.

سیر حاوی یک ترکیب به نام آلیسین است که استقامت اسپرم را افزایش داده و گردش خون را بهبود می‌دهد. همچنین مقادیر ماده معدنی به نام سلنیوم تحرک اسپرم را افزایش می‌دهد.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

دامیانا

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای تقویت اسپرم ضعیف دامانیا است. این گیاه اعصاب را آرام کرده و از اضطراب و خستگی ذهنی کم می‌کند به علاوه به عنوان یک ریلکس‌کننده و آر ام‌کننده عضلات هم کاربرد دارد.

چای سبز

یکی از راههای تقویت اسپرم حذف آسیب‌های رادیکال‌های آزاد است. چرا که عموما بخشی از آسیب‌های وارد شده به سلول‌های اسپرم ناشی از رادیکال‌های آزاد است. چای سبز مقادیر بسیار زیادی آنتی‌اکسیدان در خود دارد که به خنثی کردن این رادیکال‌ها کمک می‌کند.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ که در مجله تغذیه مولکولی و تحقیقات غذایی منتشر شد، نشان داد که دوز کمی از یک ترکیب به نام اپیکالاکاتایکین (EGCG) در چای سبز وجود دارد که فاکتورهای موثر در کیفیت اسپرم از جمله تحرک آن را بهبود می‌دهد.

در نهایت چای سبز پتانسیل لقاح و باروری را بالا می‌برد.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف

برای تقویت اسپرم ضعیف مارچوبه بخورید

مارچوبه منبع غنی از ویتامین سی است که به تقویت سیستم ایمنی و کاهش سطح رادیکال‌های آزاد برای تقویت اسپرم ضعیف و کمک به تحریک و قدرت بیشتر آن می‌پردازد. به علاوه مقادیر زیادی ویتامین سی موجود در این سبزی خوشمزه، از اکسیداسیون اسپرم جلوگیری کرده و به محافظت از سلامت غشا سلول‌های بیضه کمک می‌کند. در نتیجه یکی از راههای تقویت اسپرم مصرف منظم و مداوم مارچوبه است. می‌توانید از این گیاه در کنار غذاها یا در سالادتان استفاره کنید.

راه‌های تقویت اسپرم ضعیف