قارچ پوستی یا دماتوفیتوز نوعی عفونت قارچی است که پوست، ناخن‌ها و کف سر را مبتلا می‌کند. این بیماری به شدت مسری است و جلوه بدی به پوست می‌دهد.

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا بهترین راهکارهای خانگی درمان قارچ پوستی را با هم بررسی کنیم.

عصاره سیر

آجوئن در سیر دارای خاصیت ضدقارچی است. این خوراکی پرخاصیت را می‌توان عملا به عنوان یک داروی ضدقارچ استفاده کرد. از سیر برای درمان عفونت‌های متعدد باکتریایی، ویروسی و قارچی استفاده می‌شود. همچنین سیر یک گزینه رایج برای درمان ریزش مو است. اگر از سیر به صورت مکرر استفاده کنید، می‌توانید قارچ پوستی را درمان کنید.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

کافی است یک حبه سیر را پوست گرفته و ریز ریز کنید.

این تکه‌ها را روی نواحی عفونی بگذارید و آن را با گاز و چسب باند محکم کنید.

اجازه دهید سیر برای یک شب روی محل عفونت باقی بماند.

سپس محل را بشویید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای خواص ضدعفونی و ضد قارچی فوق‌العاده‌ای دارد و یکی از بهترین روش‌های خانگی برای درمان قارچ پوستی است. این روغن در کل برای درمان عفونت‌های قارچی و کاهش عفونت موثر است. به علاوه از این روغن برای درمان جوش و آکنه هم استفاده می‌شود.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

از آن‌جایی که این روغن خیلی قوی است، باید ابتدا کمی از آن را روی پوست بزنید و در صورتی که دچار آلرژی نشدید، از آن به صورت خالص و رقیق نشده استفاده کنید. در غیر این صورت باید روغن را با کمی آب گرم رقیق کنید.

برای استفاده از روغن درخت چای جهت درمان قارچ پوستی ابتدا یک پنبه را به این روغن آغشته کرده و کمی فشار دهید تا روغن اضافی‌اش گرفته شود.

سپس روی محل مورد نظر بمالید.

این کار را ۳ بار در روز انجام دهید.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا خواص ضدقارچی، ضدعفونی، ضدباکتریایی، ضدالتهابی و تقویت‌کننده سیستم ایمنی دارد. در نتیجه گزینه مناسبی برای درمان قارچ پوستی است.

ساپونین موجود در این ماده به تسکین درد و ناراحتی‌های مربوط به قارچ پوست کمک می‌کند.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

ژل آلوئه‌ورا را خارج کرده و آن را مستقیما روی محل مورد نظر قرار دهید.

اجازه دهید یک شب بگذرد و فردا آن را بشویید.

این کار را هر روز تکرار کنید تا وقتی که قارچ کاملا خوب شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل هم یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌ها برای درمان قارچ پوستی است. چرا که می‌تواند شرایط رشد و گسترش قارچ روی پوست را کاملا از بین ببرد و پوست را به یک میزبان نامناسب برای قارچ تبدیل کند.

روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب زنجیره‌ متوسط (MCFA))، به ویژه اسید لوریک است که خاصیت التیام‌بخشی داشته و برای درمان عفونت قارچی مناسب است. اسید لوریک با خاصیت ضدویروسی و ضد قارچی‌اش غشا خارجی چرب میکروب‌ها را حل کرده و از بین می‌برد. این روغن همزمان پوست را نرم می‌کند و خارش پوست را تا حد زیادی از بین می‌برد.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

شب قبل از خواب محل مورد نظر را با این روغن چرب کنید و صبح روز بعد آن را بشویید.

علف لیمو

علف لیمو خاصیت ضدعفونی داشته و به التیام سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند. خاصت ضدباکتری آن نیز از بروز دوباره عفونت جلوگیری می‌کند. این روغن برای درمان قارچ پوستی و بیماری‌های پای ورزشکاران مفید است.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش مصرف:

بری استفاده از علف لیمو راه‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید از آن به صورت دمنوش استفاده کنید.

همچنین می‌توانید با له کردن برگ‌ها یک خمیر به دست بیارید و آن را مستقیما روی محل مورد نظر بگذارید.

روغن اسطوخودوس

این روغن یکی از ایمن‌ترین و بدون ریسک‌ترین درمان‌ها برای قارچ پوستی است. از این روغن برای درمان عفونت‌های نوزادان استفاده می‌شود. این روغن قارچ پوستی را از بین می‌برد و از برگشت دوباره عفونت جلوگیری می‌کند. روغن اسطوخودوس طبیعی اثرات قوی دارد.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش مصرف:

می‌توانید روغن را مستقیما روی پوست بمالید و از آن به عنوان نوعی پماد استفاده کنید.

پاپایا

پپایا نارس یا سبز برای از بین بردن سلول‌های مرده از روی لایه خارجی پوست مفید است. تجمع سلول‌های مرده روی پوست، باعث می‌شود شرایط بهتری برای ایجاد قارچ پوستی ایجاد شود.

پاپایا به خاطر وجود آنزیم‌های فراوان به ویژه پاپئین و شیموپاپئین قادر است به خوبی سلول‌های مرده را از روی پوست کنار بزند. این آنزیم‌ها سپر دفاعی ویروس‌ها، مخمرها و انواع قارچ‌ها را از بین می‌برند.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

برای استفاده از پاپایا جهت درمان قارچ پوستی کافی است این میوه را تکه تکه کنید و آن را با یک فشار خفیف روی پوست بمالید.

روش دیگر این است که:

پاپایا را کاملا له کرده و خمیر به دست آماده را برای ۲۰ دقیقه روی پوست بمالید. سپس آن را با اب گرم بشویید.

زردچوبه

زردچوبه فواید و خواص زیادی دارد. این ادویه ساده خوص آنتی بیوتیکی دارد برخی از ترکیبات فعال موجود در این ادویه عبارتند از ترمرون، آتلانتون، و زینجی‌برون که باعث می‌شوند زردچوبه خواص ضدقارچی و ضدمیکروبی داشته باشد. در نتیجه می‌توانید از آن برای درمان قارچ پوستی استفاده کنید.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

کافی است ریشه تازه زردچوبه یا روغن زردچوبه را روی نواحی عفونی پوست بمالید.

این کار را سه بار در روز تکرار کنید تا عفونت کاملا برطرف شود.

عصاره برگ زیتون

عصاره برگ زیتون خواص ضدویروسی دارد و می‌تواند شرایط را برای رشد ویروس در بدن مختل کند. درواقع برگ زیتون روی تولید مثل ویروس‌ها اختلال ایجاد می‌کند. عصاره برگ زیتون خواص ضدقارچی دارد و مصرف آن به صورت خوراکی به تقویت دستگاه ایمنی کمک می‌کند.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

ماست

ماست طبیعی حاوی لاکتوباسیلوس است که یک ضدقارچ قوی است و می‌تواند قارچ‌ها را از بین ببرد. طبق مطالعات دانشگاه میشیگان مصرف یک فنجان ماست در روز از بروز عفونت‌های قارچی جلوگیری کرده و در درمان آن‌ها نیز موثر است.

باید از ماستی استفاده کنید که هیچ طعم دهنده یا نگهدارنده‌ای نداشته باشد. پروبیوتیک‌های طبیعی موجود در ماست ساده با کنترل تولید اسید لاکتیک رشد قارچ را متوقف می‌کنند.

راهکارهای طبیعی درمان قارچ پوستی

روش درمان:

کافی است یک گلوله پنبه‌ای را در ماست خیس کرده و روی محل مورد نظر قرار دهید.

۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد محل را با آب گرم بشویید.