خواص آلوورا برای ‌پوست و مو برای همه شناخته شده است. اما آلوئه ورا فقط برای استفاده موضعی کاربرد ندارد و خوردن الوئه ورا هم مشکلی ندارد.

خواص آلوورا شامل مواردی مانند سم‌زدایی بدن، تصفیه خون، درمان بیماری‌های باکتریایی و ضدعفونی کردن بدن، تقویت سیستم ایمنی و انرژی‌زایی است. اما خوردن آن به خاطر تلخی زیاد آلوئه ورا چندان مرسوم نیست.

نحوه خوردن آلوئه ورا

آلوئه ورا طعم بسیار تلخی دارد. به خاطر همین خوردن آلوئه ورا به تنهایی چندان کار ساده‌ای نیست. یکی از روش‌های سرو این گیاه، تهیه شربت آلوئه ورا است. البته انواع مربای آلوئه ورا، کمپوت آلوئه ورا و انواع متنوعی از نوشیدنی‌های آلوئه ورا هم وجود دارد که می‌توانید به سلیقه خودتان از آن‌ها استفاده کنید.

در روزهای گرم سال تب استفاده از نوشیدنی‌های خنک و سرد هم بالا می‌رود. مانند شربت‌های محبوب ایرانی مثل شربت آلبالو یا سکنجبین که در این روزها در بسیاری از خانه‌ها  پیدا می‌شود. اما با وجود خواص آلوورا بهتر است که از شربت آلوئه ورا هم غافل نشویم. در این مقاله از سلامت‌زیستی قصد داریم یک روش شیرین کردن و رقیق کردن ژل آلوئه ورا و تهیه شربت آلوئه ورا را به شما یاد بدهیم. با ما همراه باشید.

برای تهیه شربت آلوئه ورا سخت‌ترین قسمت جدا کردن ژل آلوئه ورا از داخل برگ‌های آن است. معمولا ژل آلوئه ورا تازه طعم تلخی داشته و قابل خوردن نیست. ژل آلوئه ورا باید ابتدا با آب سرد خوب شسته شده و با کمی سرکه سفید و یک فنجان آب، خیسانده شود تا لایه زرد رنگ آن گرفته شود.

طرز تهیه شربت آلوئه ورا

مواد لازم جهت تهیه شربت آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا شفاف : ۲ قاشق غذاخوری

آبلیمو ترش یا مرکبات دیگر مانند آب پرتغال، گریپ فروت و غیره: ۱ فنجان

طرز تهیه شربت آلوئه ورا

ابتدا برگ‌های آلوئه ورا را به چند قسمت کوچک‌تر برش دهید تا جدا کردن پوست آن برای‌تان راحت‌تر باشد. بعد از جدا کردن لایه سبز رنگ روی ژل آلوئه ورا، یک لایه زرد رنگ هم وجود دارد که سمی است و باید جدا شود. برای جدا کردن این ژل همانطور که در بالا گفتیم بهتر است ژل را زیر آب سرد بگیرید و یا در محلول سرکه سفید و آب بخوابانید تا شسته شود. این لایه زردرنگ عامل تلخی آلوئه ورا است و باعث اسهال و مشکلات معده می‌شود.

بعد از جدا کردن ژل شفاف بلافاصله آن را در مخلوط‌کن ریخته و به همراه آبلیمو میکس کنید. دقت داشته باشید که ژل آلوئه ورا نباید زیاد در هوای آزاد بماند. چرا که برخی از ترکیبات موجود در آن در مجاورت هوا و اکسیداسیون، خاصیت خود را از دست می‌دهند.

به نسبت ذائقه خود می‌توانید برای شیرین کردن شربت از عسل یا شکر به میزان کافی استفاده کنید. برای رقیق کردن و حجم دادن به آن هم از مخلوط آب و یخ استفاده کنید.

خوردن آلوئه ورا با وجود تلخی آن

همانطور که گفتیم ژل آلوئه ورا بسیار تلخ است. بخشی از این تلخی به خاطر مواد سمی موجود در آن است و بخش دیگر به ساختار خود ژل مربوط است. آلوئه ورا تازه تلخی بیشتری نسبت به آلوئه ورایی که چند روز از چیده شدنش می‌گذرد، دارد. برگ آلوئه ورایی که در مغازه به فروش می‌رسد به خاطر اینکه مدتی از چیده شدنش گذشته کمی تلخی‌اش را از دست داده است. اما برگ آلوئه ورا خانگی معمولا تلخ‌تر هستند.