علاوه بر صورت، پوست دست هم اهمیت زیادی دارد و باید مراقبت‌های لازم از آن انجام شود. با بی‌توجهی پوست دست و پا ممکن است خشک و کدر شود و جلوه خوبی نداشته باشد. همچنین پیری دست می‌تواند سن شما را بیشتر نشان دهد و مانند صورت هم نمی‌توان آن را آرایش کرد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا بهترین متدهای خانگی برای سفید کردن پوست دست و پا را به شما آموزش بدهیم.

آبلیمو برای سفید شدن دست و پا

لیموترش به خاطر قابلیت اسیدی که دارد می‌تواند باعث سفید کردن دستها شود. آبلیمو همچنین حاوی ویتامین سی و سیتریک اسید است که پوست را لایه‌برداری کرده و سلول‌های مرده را تمیز می‌کند. و در نهایت باعث روشن تر شدن پوست دست می‌شود. برای استفاده از لیمو جهت سفید کردن دستها و پاها با آبلیمو از روش‌های زیر استفاده کنید.

اسکراب لیمو و شکر

ابتدا لیمو را از وسط نصف کرده و مقداری شکر گرانولی یا معمولی روی آن بریزید. سپس لیمو را برای چند دقیقه روی دست و پا به صورت دایره‌ای ماساژ دهید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه هم پوست‌تان را بشویید. این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

روش دوم: آبلیمو و عسل:

برای سفید کردن دستها به مقدار مساوی آبلیمو و عسل را با هم ترکیب کنید و روی دست و پا بگذارید.

۱ دقیقه به آن زمان بدهید و بعد با آب بشویید.

این کار را هم دو بار در روز تکرار کنید تا شاید سفید شدن دست و پا هایتان باشید.

یادتان باشد که همیشه بعد از استفاده از لیمو ترش پوست را یک مرطوب کننده خوب چرب کنید.

نکته: سعی کنید ۲ تا ۳ ساعت بعد از ماسک‌ها در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

ژل آلوئه ورا برای سفید کردن دستها

ژل آلوئه ورا حاوی مقادیر خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. همچنین قابلیت ضدالتهاب و آبرسانی قوی دارد. که به روشن شدن دست و پا کمک می‌کند. برای استفاده از آن ابتدا با چاقو پوسته روی ژل را ببرید و یا آن را از وسط نصف کنید و با قاشق ژل آلوئه ورا را خاج کنید. سپس آن را زیر آب سرد بشویید تا ماده زرد رنگ سمی داخل آن تمیز شود. و یک ژل شفاف باقی بماند. ژل را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی دست و پا قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

روش دیگر استفاده از ژل آلوئه ورا این است که آن را با چند قطره روغن بادام ترکیب کنید و آن را روی پوست دست و پا قرار دهید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

سفید کردن پوست دست و پا به وسیله ماست

مقداری ماست چکیده یا معمولی را روی پوست دست و پا بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید. سپس کمی دست و پا را ماساژ دهید تا ماست بهتر جذب شود. در آخر آن را با آب بشویید. می‌توانید این کار را روزی ۱ تا ۲ بار تکرار کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

پوست پرتغال و سفید شدن دست و پا

ابتدا مقداری پوست پرتغال را در فر خشک کنید سپس آن را آسیاب کنید. این پودر را با ماست ترکیب کرده و قبل از خواب روی دست و پاها بمالید. بعد از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه نیز پوست‌تان را بشویید.

ماسک گوجه

برای سفید کردن دستها پال یک گوجه را روی دست و پا بمالید. همچنین می‌توانید یک برش گوجه را هم روی پوست قرار دهید. سپس آن را با آب بشویید.

می‌توانید چند قطره آبلیمو هم به پالپ گوجه اضافه کنید و یک ماسک برای سفید کردن پوست دست و پا درست کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

کرم سفید کننده پوست با خیار

می‌توانید برای سفید شدن دست و پا خودتان در خانه یک کرم مخصوص درست کنید. برای این کار یک خیار را به تکه‌های کوچک برش داده و در مخلوط‌کن بریزید. تا یک ماده خمیری شکل ایجاد شود. سپس ۲ قاشق غذاخوری هم ژل آلوئه ورا به آن اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید. با این کار یک کرم خامه‌ای شکل ایجاد می‌شود. از این کرم دو بار در روز در صبح و عصر استفاده کنید. سپس بعد از ۱۰ دقیقه آن را با آب سرد بشویید. با استفاده منظم از این ترکیب می‌توانید نتیجه نهایی را بعد از ۱ هفته ببینید. فراموش نکنید که این کرم را در یخچال نگه دارید و نهایتا بعد از ۲ هفته آن را دور بیندازید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

سفید شدن دست و پا با سدر

برای سفید کردن پوست دست و پا مقداری سدر و آبلیمو را با هم ترکیب کنید و یک خمیر لطیف به دست بیاورید. این خمیر را برای ۱۵ دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب بشویید.

ماسک آرد برنج و آب

۱ قاشق آرد برنج را با کمی آب ترکیب کرده و یک خمیر به دست بیاورید. خمیر را روی دست و پاها بمالید و بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

پودر زردچوبه و سفید کردن پوست دست

۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقداری آب خیار یا ماست معمولی ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را روی پوست بمالید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به آن زمان بدهید. سپس با آب سرد بشویید. این ماسک را ۲ تا ۳ روز در میان استفاده کنید.

روش دیگر استفاده از زردچوبه این است که آن را با روغن زیتون ترکیب کنید و خمیر به دست آمده ره به شکل یک لایه خیلی نازک روی دست و پا بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه هم آن را بشویید. این ماسک را هم هفته‌ای ۳ بار استفاده کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید