علاوه بر صورت، پوست دست هم اهمیت زیادی دارد و باید مراقبت‌های لازم از آن انجام شود. با بی‌توجهی پوست دست و پا ممکن است خشک و کدر شود و جلوه خوبی نداشته باشد. همچنین پیری دست می‌تواند سن شما را بیشتر نشان دهد و مانند صورت هم نمی‌توان آن را آرایش کرد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا بهترین متدهای خانگی برای سفید کردن پوست دست و پا را به شما آموزش بدهیم.

آبلیمو برای سفید شدن دست و پا

لیموترش به خاطر قابلیت اسیدی که دارد می‌تواند باعث سفید کردن دستها شود. آبلیمو همچنین حاوی ویتامین سی و سیتریک اسید است که پوست را لایه‌برداری کرده و سلول‌های مرده را تمیز می‌کند. و در نهایت باعث روشن تر شدن پوست دست می‌شود. برای استفاده از لیمو جهت سفید کردن دستها و پاها با آبلیمو از روش‌های زیر استفاده کنید.

اسکراب لیمو و شکر

ابتدا لیمو را از وسط نصف کرده و مقداری شکر گرانولی یا معمولی روی آن بریزید. سپس لیمو را برای چند دقیقه روی دست و پا به صورت دایره‌ای ماساژ دهید. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه هم پوست‌تان را بشویید. این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید.

روش دوم: آبلیمو و عسل:

برای سفید کردن دستها به مقدار مساوی آبلیمو و عسل را با هم ترکیب کنید و روی دست و پا بگذارید.

۱ دقیقه به آن زمان بدهید و بعد با آب بشویید.

این کار را هم دو بار در روز تکرار کنید تا شاید سفید شدن دست و پا هایتان باشید.

یادتان باشد که همیشه بعد از استفاده از لیمو ترش پوست را یک مرطوب کننده خوب چرب کنید.

نکته: سعی کنید ۲ تا ۳ ساعت بعد از ماسک‌ها در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

ژل آلوئه ورا برای سفید کردن دستها

ژل آلوئه ورا حاوی مقادیر خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است. همچنین قابلیت ضدالتهاب و آبرسانی قوی دارد. که به روشن شدن دست و پا کمک می‌کند. برای استفاده از آن ابتدا با چاقو پوسته روی ژل را ببرید و یا آن را از وسط نصف کنید و با قاشق ژل آلوئه ورا را خاج کنید. سپس آن را زیر آب سرد بشویید تا ماده زرد رنگ سمی داخل آن تمیز شود. و یک ژل شفاف باقی بماند. ژل را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی دست و پا قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

روش دیگر استفاده از ژل آلوئه ورا این است که آن را با چند قطره روغن بادام ترکیب کنید و آن را روی پوست دست و پا قرار دهید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

سفید کردن پوست دست و پا به وسیله ماست

مقداری ماست چکیده یا معمولی را روی پوست دست و پا بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به آن زمان بدهید. سپس کمی دست و پا را ماساژ دهید تا ماست بهتر جذب شود. در آخر آن را با آب بشویید. می‌توانید این کار را روزی ۱ تا ۲ بار تکرار کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

پوست پرتغال و سفید شدن دست و پا

ابتدا مقداری پوست پرتغال را در فر خشک کنید سپس آن را آسیاب کنید. این پودر را با ماست ترکیب کرده و قبل از خواب روی دست و پاها بمالید. بعد از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه نیز پوست‌تان را بشویید.

ماسک گوجه

برای سفید کردن دستها پال یک گوجه را روی دست و پا بمالید. همچنین می‌توانید یک برش گوجه را هم روی پوست قرار دهید. سپس آن را با آب بشویید.

می‌توانید چند قطره آبلیمو هم به پالپ گوجه اضافه کنید و یک ماسک برای سفید کردن پوست دست و پا درست کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

کرم سفید کننده پوست با خیار

می‌توانید برای سفید شدن دست و پا خودتان در خانه یک کرم مخصوص درست کنید. برای این کار یک خیار را به تکه‌های کوچک برش داده و در مخلوط‌کن بریزید. تا یک ماده خمیری شکل ایجاد شود. سپس ۲ قاشق غذاخوری هم ژل آلوئه ورا به آن اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید. با این کار یک کرم خامه‌ای شکل ایجاد می‌شود. از این کرم دو بار در روز در صبح و عصر استفاده کنید. سپس بعد از ۱۰ دقیقه آن را با آب سرد بشویید. با استفاده منظم از این ترکیب می‌توانید نتیجه نهایی را بعد از ۱ هفته ببینید. فراموش نکنید که این کرم را در یخچال نگه دارید و نهایتا بعد از ۲ هفته آن را دور بیندازید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید

سفید شدن دست و پا با سدر

برای سفید کردن پوست دست و پا مقداری سدر و آبلیمو را با هم ترکیب کنید و یک خمیر لطیف به دست بیاورید. این خمیر را برای ۱۵ دقیقه روی پوست بگذارید و بعد با آب بشویید.

ماسک آرد برنج و آب

۱ قاشق آرد برنج را با کمی آب ترکیب کرده و یک خمیر به دست بیاورید. خمیر را روی دست و پاها بمالید و بعد از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

پودر زردچوبه و سفید کردن پوست دست

۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با مقداری آب خیار یا ماست معمولی ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را روی پوست بمالید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به آن زمان بدهید. سپس با آب سرد بشویید. این ماسک را ۲ تا ۳ روز در میان استفاده کنید.

روش دیگر استفاده از زردچوبه این است که آن را با روغن زیتون ترکیب کنید و خمیر به دست آمده ره به شکل یک لایه خیلی نازک روی دست و پا بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه هم آن را بشویید. این ماسک را هم هفته‌ای ۳ بار استفاده کنید.

از این روش ها برای سفید کردن دستها استفاده کنید