با بالا رفتن سن کم کم میزان کلاژن پوست کاهش یافته و پوست حالت ارتجاعی خودش را از دست می‌دهد. این روند باعث می‌شود که پوست بعد از اینکه جمع شد، دوباره نتواند به حالت اول خودش برگردد. همین موضوع هم به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک و خط اخم می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در خصوص دلایل ایجاد خط اخم و نحوه درمان یا پیشگیری از آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

دلایل ایجاد خط اخم

به غیر از افزایش سن، خط اخم به دلایل مختلفی که در زیر ذکر شده‌اند، ایجاد می‌شود:

ژنتیک: دی ان ای و ژنتیک هر کس تعیین می‌کند که او چه نوع پوستی داشته باشد. و دچار چه نوع مشکلات پوستی شود. اگر در نزدیکان‌تان افراد چین و چروک زیاد و خط اخم های عمیقی دارند، احتمالا شما هم درگیر ای عارضه خواهید شد.

پرتوهای نور خورشید: پرتوهای فرابنفش نور خورشید باعث تخریب الایتین و کلاژن پوست می‌شوند. و در نتیجه فرد دچار خط اخم می‌شود.

تکرار زیاد حالت‌های مختلف چهره: اگر عادت دارید برای نشان دادن احساسات‌تان زیاد چهره‌تان را درهم کنید. و مثلا ابروهای‌تان را تکان دهید، این امکان وجود دارد که خیلی زود یک خط اخم عمیق در صورت‌تان ببینید.

استرس: وقتی دچار استرس می‌شوید عضلات بدن و صورت‌تان بیشتر منقبض شده و این انقباض برای مدت زیادی هم باقی می‌ماند. این روند به خصوص در صورت باعث ایجاد چین و چروک و خط اخم می‌شود.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن هم به خاطر اینکه عروق خونی را تنگ‌تر می‌کند احتمال ایجاد چین و چروک را هم بیشتر می‌کند. و فرد زودتر در قسمت‌های مختلف صورتش شاهد چین و چروک خواهد بود.

ترفندهای خانگی برای درمان خط اخم

خط اخم و انواع چین و چروک‌های پوست عموما با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند. اما گاهی با برخی از ترفندهای خانگی هم می‌توان این عارضه را درمان کرد. در ادامه بعضی از روش‌های خانگی درمان خط اخم بدون نیاز به تزریق بوتاکس را با هم می‌خوانیم.

رژیم غذایی سالم و نوشیدن آب کافی: تنها تامین آب کافی برای بدن از بسیاری از مشکلات سلامت و حتی زیبایی از جمله چین و چروک پوست جلوگیری می‌کند. همچنین خوردن غذاهایی که حاوی امگا۳ هستند، به آبرسانی و هیدراته کردن پوست کمک می‌کنند.

داشتن خواب کافی: اگر خواب کافی و خوب داشته باشید، پوست هم فرصت این را دارد که بازسازی شود و بعضی از مشکلاتی که برایش پیش آمده است را حل کند.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب: هیچ وقت حتی در روزهای ابری ضدآفتاب را فراموش نکنید. چرا که پرتوهای فرابنفش خورشید یکی از مخرب‌ترین موارد برای پوست هستند. از طرفی وقتی شما در معرض آفتاب شدید قرار می‌گیرید، ناخواسته اخم می‌کنید. این روند باعث می‌شود به مرور دچار خط اخم عمیق و مشخص شوید. برای جلوگیری از این وضعیت توصیه می‌کنیم از عینک آقتابی استقاده کنید.

مرطوب کننده مناسب: بهتر است پوست‌تان را ۲ تا ۳ نوبت در روز مرطوب و چرب کنید. این کار از چین و چروک جلوگیری می‌کند.

استفاده از لایه‌بردارها: بهتر است چند بار در ماه پوست را لایه‌برداری کنید. و پوست‌های مرده را بشویید.

روش‌های آسان برای درمان خط اخم

بعضی از درمان‌های خانگی خاص برای از بین بردن یا کم رنگ کردن خط اخم وجود دارد. شاید این نوع درمان‌های خانگی چندان توجیه پزشکی نداشته باشند، اما افراد زیادی توانسته‌اند به کمک آن‌ها به نتیجه برسند. در ادامه بعضی از این روش‌ها را ذکر می‌کنیم.

مالیدن سفیده تخم مرغ روی پوست

مالیدن مخلوطی از ماست و آبلیمو و کپسول ویتامین ای روی پوست

ماساژ دادن پوست

خوردن تخم کتان

بعضی از تمرینات ورزشی

تمرینات ورزشی برای از بین بردن خط اخم

بعضی‌ها باور دارند که همان‌طور که حرکات صورت در طول روز می‌تواند آثار خود را روی صورت باقی بگذارد، حرکات ورزشی هم می‌توانند این آثار را درمان کنند و تاثیرات خاص خود را روی پوست بگذارند. در ادامه بعضی از این تمرینات را با هم مرور می‌کنیم.

از بین بردن خطوط اخم پیشانی

اگر می‌خواهید پیشانی صاف و بدون خطی داشته باشید، باید هر روز ماهیچه‌های پیشانی را تمرین بدهید.

برای این کار کافی است کف دست چپ‌تان را روی سمت چپ پیشانی گذاشته و با کف دست راست‌تان هم گوشه سمت راست پیشانی را بکشید. سپس با دست راست در جهت حرکت عقربه‌های ساعت این دو قسمت را ماساژ بدهید. بعد از ۲ دقیقه استراحت سمت چپ را ماساژ دهید. این کار را ۳ بار در روز به مدت ۶ دقیقه انجام بدهید.

درمان خطوط اطراف چشم

برای اینکه چین و چروک‌های اطراف چشم را درمان کنید، انگشت شصت را گوشه چشم‌تان قرار دهید و انگشتان دیگر را به سمت بیرون قرار دهید. سپس انگشت شصت را به سمت گوشه و بیرون چشم بکشید. انگشت شصت را برای ۱۰ ثانیه نگه دارید. سپس استراحت بدهید. این کار را ۱۵ بار در روز تکرار کنید. این کار باعث می‌شود خطوطی که در این قسمت قرار دارند، درمان شوند.