این روزها از روغن‌های گیاهی در آروماتراپی و درمان‌های مختلف برای پوست و مو زیاد استفاده می‌شود. روغن اسطوخودوس هم به عنوان یک روغن بسیار مفید و کاربردی برای همه شناخته شده است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص روغن اسطوخودوس برای مو را با هم مرور کنیم.

کمک به رشد بهتر موها

اخیرا روغن اسطوخودوس برای کمک به تقویت و رشد مو بیشتر استفاده می‌شود. پژوهشی که در سال 2016 انجام شد نشان داد که مصرف این روغن به رشد بیشتر موهای تازه رسته و بیشتر شدن ضخامت مو و سرعت رشد مو کمک می‌کند.همچنین بعضی از مقالات نشان داده‌اند که مصرف این روغن برای طاسی ناحیه‌ای و ریزش موی آندروژنتیک هم بسیار مفید است.

خواص روغن اسطوخودوس برای مو

خواص ضدمیکروبی

روغن اسطوخودوس خواص ضدمیکروبی زیادی دارد. که برای جلوگیری از رشد قارچ و میکروب‌ها مفید است. استفاده از این روغن در پوست سو و موها از رشد قارچ جلوگیری می‌کند. این روغن می‌تواند مشکلاتی مانند خارش پوست سر و عفونت و شوره سر را هم درمان کند.

جلوگیری از رشد شپش‌ها و رفع آن‌ها

مطالعه‌ای که در سال 2011 انجام شد نشان داد که این روغن برای مو و درمان شپش‌های مو بسیار مفید است و حتی می‌تواند شپش‌های سر را کاملا از بین ببرد. بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف این روغن به همراه روغن درخت چای برای درمان شپش بسیار کاربردی است. البته از روغن اسطوخودوس باید در کنار درمان‌های دیگر برای رفع شپش استفاده کرد.

خواص روغن اسطوخودوس برای مو و رفع التهابات پوستی

خواص روغن اسطوخودوس شامل قابلیت‌های ضدالتهابی و درمان التهابات پوستی هم می‌شود. مصرف این روغن معطر باعث درمان التهاب و خشکی پوست سر می‌شود. مطالعه‌ای که در سال 2012 انجام شد نشان داد که استفاده موضعی از این روغن برای درمان التهاب و درمان زخم مفید است. به کمک این روغن التهابات پوستی کاهش یافته و روند بهبودی سرعت پیدا می‌کند.

خواص روغن اسطوخودوس برای مو

بوی آرامش‌بخش و معطر

روغن اسطوخودوس بوی عالی و فوق‌العاده‌ای دارد. و می‌تواند تا حد زیادی به تسکین و آرام کردن سیستم ایمنی بدن کمک کند. مطالعاتی که در سال 2012 انجام شد نشان داد که بو و رایحه اسطوخودوس می‌تواند شادی‌آور و آرامش‌بخش باشد. شما بعد از استشمام بوی این روغن حال بهتری پیدا می‌کنید.

نحوه استفاده از روغن اسطوخودوس

راه‌های مختلفی برای استفاده از این روغن و بهره برده از خواص روغن اسطوخودوس برای مو وجود دارد. در ادامه این روش‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

ماساژ دادن پوست سر با روغن اسطوخودوس

اگر می‌خواهید مزایا و فواید این روغن را به چشم ببینید، و شاهد رشد موهای‌تان باشید، می‌توانید این روغن را با یک روغن حامل رقیق کرده و پوست سرتان را با آن ماساژ دهید. برای رقیق کردن روغن اسطوخودوس می‌‌توانید از روغن‌های نارگیلی یا جوجوبا استفاده کنید. این روغن‌ها را با نسبت مساوی با هم ترکیب کنید. بهتر است بعد از ماساژ با روغن حمام کرده و دوش بگیرید. اجازه دهید روغن 5 تا 10 دقیقه روی سرتان بماند. سپس آبکشی کنید. البته اگر می‌خواهید خواص روغن اسطوخودوس برای مو بیشتر شامل حالتان شود، اجازه دهید این روغن بیشتر روی موها بماند.

افزودن روغن اسطوخودوس به محصولات مربوط به مو

برای آرامش بیشتر و بهبود وضعیت پوست سر یا ایجاد بوی بهتر در موها می‌توانید روغن اسطوخودوس را به انواع محصولات مرتبط به مو مانند شامپوها یا ژل مو یا سرم‌ها اضافه کنید. برای مثال به ازای هر 30 گرم از شامپوی‌تان پنج قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید. و آن را هم بزنید تا روغن حسابی به خورد شامپو برود. البته ممکن است روغن از شامپو جدا شده و شامپو شما دوفاز شود. برای جلوگیری از این وضعیت قبل از هر بار استفاده شامپو را هم بزنید. سپس آن را استفاده کنید. استفاده از این ترکیب به دفعات به محافظت از مو و بهبود وضعیت آن کمک می‌کند.

محصولات حاوی روغن اسطوخودوس را تهیه کنید

محصولاتی که عصاره یا روغن اسطوخودوس را دارند، خوش‌بو و تسکین‌دهنده هستند. همچنین خواص متعددی هم برای مو دارند. محصولاتی که روغن اساسی یا هیدروسل اسطوخودوس را در خود دارند، حاوی خواص و عطر خوش این روغن هستند.

استفاده از سرم حاوی روغن اسطوخودوس

اگر می‌خواهید خواص روغن اسطوخودوس برای مو شامل حال‌تان شود، و از موخوره راحت شوید و به رشد بهتر موها هم کمک کنید، توصیه می‌کنیم از سرم‌های مو حاوی روغن اسطوخودوس استفاده کنید. این سرم از وز شدن و شکستن موها جلوگیری کرده و کمک زیادی به رشد و سلامت موها می‌کند.

استفاده از ماسک موی روغن اسطوخودوس

روش دیگری که برای بهره‌مندی از خواص روغن اسطوخودوس برای مو مناسب است، ماسک روغن اسطوخودوس است. این روغن می‌تواند مو را آبرسانی کرده و از شکستن مو یا وز شدن آن جلوگیری کند. انواع ماسک مو که حاوی روغن اسطوخودوس هستند را از بازار تهیه کرده و استفاده کنید.

عوارض جانبی استفاده از روغن اسطوخودوس برای مو

مصرف زیادی این روغن برای مو خوب نیست و پوست سر را تحریک می‌کند. در درجه اول حتما این روغن را با یک روغن حاوی ترکیب کنید. تا رقیق شود. برای مو و پوست سنگین نباشد. در صورتی که علائمی مانند قرمزی، کهیر یا درماتیت مشاهده کردید، حتما مصرف اسطوخودوس را متوقف کنید. چرا که احتمالا به آن حساسیت دارید.

همچنین اگر قرص‌های آرام بخش یا ضد افسردگی استفاده می‌کنید، امکان دارد که این روغن باعث ایجاد تداخل دارویی شود.