سیاه دانه و روغن آن فواید بسیار زیادی برای سلامتی و حتی زیبایی دارند. روغن سیاه دانه می‌تواند فواید مترکزتر و بیشتری برای پوست و مو شما داشته باشد.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا فواید روغن سیاه دانه برای پوست و خواص روغن سیاه دانه برای مو را بررسی کنیم.

فواید روغن سیاه دانه برای پوست و جوانسازی آن

مقادیر بالای آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن سیاه دانه اثرات رادیکال‌های آزاد  را کاهش داده و از بروز چین و چروک جلوگیری می کنند.

فواید روغن سیاه دانه برای پوست در درمان آکنه و جوش

بعضی از مطالعات نشان می دهند که سیاه دانه خواص ضدمیکروبی داشته و برای پیشگیری از آکنه و جوش صورت مفید است. همچنین برای درمان قرمزی و التهاب ماشی از جوش هم مفید است.

اگزما و پسوریازیس

مطالعات اخیر نشان داده اند که با استفاده موضعی از روغن سیاه دانه می‌توانید اگزما را درمان کنید. روغن سیاه دانه قابلیت ضدمیکروبی و ضدالتهابی داشته و برای درمان اگزما مفید است.

خواص سیاه دانه برای مو و درمان شوره سر

یکی از خواص سیاه دانه برای مو، کمک به درمان شوره سر است. روغن سیاه دانه مقادیر خوبی از آنتی اکسیدان‌ها را در خود دارد و قابلیت ضدباکتریایی و ضدمیکروبی دارد. در نتیجه به درمان خارش پوست سر کمک می‌کند و شوره را نیز درمان می‌کند.

تقویت و افزایش رشد مو

مقادیر بالای تیموکینون موجود در روغن سیاه دانه قابلیت آنتی‌اکسیدانی دارد و در نتیجه برای تقویت فولیکول‌های مو و افزایش رشد موی سر بسیار مفید است.

فواید روغن سیاه دانه برای پوست و مو

درمان ریزش مو

یکی از خواص روغن سیاه دانه برای مو این است که می تواند ریزش مو را کاشه دهد. این روغن با تقویت فولیکول‌های مو از ریزش موی سر جلوگیری می کند.

سفیدی مو

از دیگر خواص روغن سیاه دانه برای مو این است که می تواند از سفیدی زودهنگام مو جلوگیری کند. روغن سیاه دانه مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد. در نتیجه ازتخریب سلول‌های رنگدانه موجود در فولیکول های مو جلوگیری می کند. و احتمال سفیدی مو را کاهش می دهد.

درمان خشکی مو

یکی دیگر از خواص روغن سیاه دانه برای مو این است که می تواند خشکی مو که نماشی از آسی ب یا سوختگی مو در اثر رنگ کردن یا استفاده از وسایل حرارتی است را درمان کند. روغن سیاه دانه مقادیر زیادی از اسید‌های چرب امگا۳ در خود دارد و باعث تولید روغن در پوست سر می شود. و قابلیت مرطوب کنندگی بالای این روغن نیز کمک زیادی به درمان خشکی مو می‌کند.

تقویت ریش

از دیگر خوای روغن سیاه دانه برای مو سر و صورت تقویت ریش است. درواقع از این روغن برای رشد بهتر ریش و پرپشت شدن آن هم استفاده می کنند. روغن سیاه دانه قابلیت درمان خوبی دارد و از ریزش و سفید شدن ریش‌ها جلوگیری کرده و به خاطر مرطوب کندگی بالایی که دارد، به نرم شدن و زیبایی ریش هم کمک می کند.

تقویت مژه و ابرو

روغن سیاه دانه باعث تقویت فولیکول‌های  مو و مژه می‌شود. در نتیجه برای تقویت مژه و ابرو نیز مفید است. اگر می خواهید ابروهای پرپشت‌تر و مژه‌های زخیم‌تری داشته باشید، می‌توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید. کافی است ۱ قطره روغن سیاه دانه روی نوک انگشت تان بریزد و آن را روی ابرو یا بن مژه ماساژ دهید.

 نرم‌کننده طبیعی پوست

از جمله فواید روغن سیاه دانه برای پوست این است که می تواند از خشکی و کم آب شدن آن جلوگیری کند. اگر پوست‌تان خشک است و یا در فصول سرد سال هستید، می توانید از روغن سیاه دانه به عنوان یک پماد نرم‌کننده پوست استفاده کنید و خشکی پوست را درمان کنید.

درمان زخم

یکی از فواید روغن سیاه دانه برای پوست کمک به ترمیم زخم و درمان جراحات روی پوست است. این روغن می تواند التهاب را کاهش داده و به درمان زخم کمک کند.

جلوگیری از موخوره

روغن سیاه دانه مقادیر زیادی اسیدهای چرب و آمینه اسید در خود دارد که یک لایه حفاظتی روی ساقه مو ایجاد می کند. به همین دلیل است که این روغن برای پیشگیری از موخوره می‌تواند مفید باشد. کافی است هر شب قبل از خواب نصف فنجان روغن سیاه دانه رو روی ساقه مو و انتهای موها ماساژ دهید.