کم بودن میل جنسی و یا تغییرات میل جنسی به خاطر تغییرات شیوه زندگی اتفاق می‌افتد. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۵ درصد از مردان و یک سوم زنان به‌طور منظم میل و نیاز جنسی ندارند. درواقع آن‌ها همیشه دوست ندارند که رابطه جنسی داشته باشند. اما درصورتی‌که دوست دارید زندگی جنسی پرشور و فعالی داشته باشید، کارهای زیادی هست که با انجام آن‌ها می‌توانید شور و اشتیاق را به زندگی‌تان بازگردانید.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا برخی ترفندها برای بالا بردن میل جنسی را به شما یاد بدهیم.

برای رابطه‌های شبانه برنامه‌ریزی کنید

اگر زندگی‌تان درگیر عادت‌ها و روتین یکنواخت شده است و یا حی می‌کنید دیگر فرصت ندارید کارهایی را انجام دهید که به کمک آن‌ها بتوانید جذابیت جنسی بیشتری برای همسرتان داشته باشید، بهتر است سعی کنید برای این موارد برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید باهم قرارهای عاشقانه بگذارید. وی توانید با ایجاد شرایط خاص، هر بار رابطه جنسی‌تان را به یک تجربه جدید و خاص تبدیل کنید. تنها کافی است کدرهایی را انجام دهید که دو نفر که تازه باهم آشنا شده‌اند، دوست دارند ‌آن‌ها را انجام دهند.

کافی است یک شب فرزندتان را به پرستار یا یک دوست بسپارید و باهم یک شام عاشقانه دو نفره داشته باشید. کمی باهم وقت بگذرانیدو فارغ از تمام مشغله‌های و دغدغه هیا اضافیتنها به خودتان فکر کنید.

قرص پیشگیری از باداری تان را عوض کنید

تغییرات هورمونی هم می‌توانند باعث شوند میل جنسی شما کاهش پیدا کند. برای بالا رفتن میل جنسی یک به عوض کردن قرص پیشگیری‌تآن‌هم فکر کنید. قرص‌های پیشگیری از بارداری تستوسترون را در بدن کاهش داده و درنتیجه میل و شور جنسی در فرد پایین می‌آید. این مورد حتی باعث می‌شود که فرد درد بیشتری در حین رابطه تجربه کنید.

حتی اگر قرص پیشگیری مصرف نمی‌کنید، امکان دارد که یک عامل دیگر تعادل هورمونی را در بدن شما از بین ببرد. این روند باعث می‌شود که میل جنسی در شما کمتر شود. برای مثال پرولاکتین، هورمون مراقبت، کاهش یافتن استروژن و تستوسترون رد زنان شیرده، می‌تواند هورمون‌ها را تخریب کند. به‌علاوه زنان یائسه هم دچار کاهش میزان تستوسترون و استرودیول می‌شوند که میل جنسی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

سایر داروها را هم بررسی کنید

به قفسه داروهایتان نگاهی بیندازید و از روی عوارض جانی آن به دنبال نوشته کاهش میل جنسی بگردید. بعضی از داروها مانند داروهای فشارخون بالا، داروهای رفلکس معده، داروها ضدافسردگی و ضد اضطراب می‌توانند سبب این عارضه باشند. درصورتی‌که چنین دارویی مصرف می‌کنید، می‌توانید با مشورت با پزشکتان آن را تغییر دهید. این امکان وجود دارد که دکترتان بتواند یک داروی جایگزین با عوارض جانبی کمتر به شما معرفی کند.

کار‌های خانه را بین خودتان تقسیم کنید

وقتی شما مسئولیت یک خانه را به عده می‌گیرید، وظایف و مسئولیت‌های مختلف و متنوعی خواهید داشت. برای مثال تمیز کردن خانه، شستن ظروف، انجام کاره‌ها خارج از خانه، شغلتان، خریدهای خانه، رسیدگی به بچه‌ها و غیره کدرهایی است که می‌تواند تمام وقت شمارا پر کند. برای اینکه بتوانید در کنار تمام کاره‌ها خانه به زندگی زناشویی تآن‌هم برسید، باید بتوانید در کنار هم و باهمکاری هم کارها را انجام دهید. این مورد به یک برنامه و قانون گذاری و در کنار آن به یک صمیمیت و حس همکاری قوی بین زن و شوهر نیاز دارد. بهتر است در خصوص انجام کارها و وظیفه مشخص هر کس صحبت کنید. در خصوص کدرهایی که خارج از برناه پیش می‌آید هم به یکدیگر کمک کنید. همچنین درصورتی‌که همسرتان هنوز نتوانسته‌ است کارهایش را انجام دهد و شما بیکار هستید، حتما به او کمک کنید. برای مثال چه اشکالی دارد یک آقا پوشک بچه را عوض کند و یا یک خانم اتومبیل را تمیز کند؟

اتاق‌خواب، یک مکان‌همیشگی برای روابط عاشقانه

برای بالا بردن میل جنسی از هیچ محرکی غافل نشوید. به یاد داشته باشید که اتاق‌خواب شما اولین جایی است که در آن سرگرم روابط عاشقانه باهمسرتان می‌شوید. برای اینکه بتوانید این روند را ادامه دهید باید این اتاق را برای خودتان نگه‌دارید. مثلا اجازه ندهید فرزندانتان به هر بهانه‌ای به اتاق شما پناه بیاورند. حتی حیوانات خانگی‌تان را روی تخت نیاورید و اجازه دهید این اتاق تنها برای شما و همسرتان باشد.

رابطه جنسی را هم در برنامه‌ریزی روزانه لحاظ کنید

همان‌طور که برای رفتن پیش پزشک، قرار با دوستان، رسیدگی با خرید منزل و غیره برنامه‌ریزی می‌کنید، برای چند ساعتی که کنار همسرتان هستید هم باید برنامه‌ریزی کنید. در غیر این صورت این مورد بین هزاران کاری که دارید گم می‌شود. درواقع یک‌زمان مشخص یا یک بازه زمانی خاص را برای این کار در نظر بگیرید و سعی کنید برنامه‌تان را در آن ساعت خالی نگه‌دارید. این روند باعث می‌شود نتوانید از داشتن روابط جنسی غافل بمانید.

بالا بردن میل جنسی با این عادت‌های روزانه

از روان‌ساز استفاده کنید

برای داشتن یک زندگی جنسی پرشور لازم است که هر دو طرف از رابطه لذت ببرند. اگر همسرتان در حین رابطه درد دارد، سعی کنید از سایر لوازم و وسایل جانبی مانند روان‌سازها استفاده کنید. البته در این خصوص و یا هر مشکلی که شمارا در حین رابطه جنسی آزار می‌دهد، باید تحقیق و بررسی کرد و بعد راه‌حل مناسب را پیدا نمود. سعی کنید از هیچ مشکلی سرسری عبور نکنید.

رفع استرس قبل از رابطه جنسی

برای بالا بردن میل جنسی باید آرامش داشته باشید. استرس قانل میل جنسی شماست. عوامل استرس‌زا مانند مشغله‌های کاری، دغدغه‌های فرزندانتان، نشت شیر آب و غیره مسائلی است که می‌تواند آرامش را از شما بگیرد و باعث استرس داشتنتان شود. برای جلوگیری از این روند بهتر است حداقل قبل از خواب به این موارد فکر نکنید. استرس باعث می‌شود که کورتیزول ترشح شود و تعادل هورمونی در بدنتان برهم بریزد. بهتر است قبل از رابطه جنسی ذهن‌تان را پاک کنید. یک دوش آب گرم روش مناسبی است.

غذای سالم بخورید

برای بالا بردن میل جنسی باید به تغذیه‌تآن‌هم توجه کافی داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی سالم برای قلب به داشتن یک زندگی جنسی پرشور و حرارت کمک می‌کند. همچنین کلسترول بالا در بدن باعث می‌شود که زنان دیرتر تحریک‌شده و دیرتر هم ارگاسم شوند. چراکه کلسترول در رگ‌ها جمع شده و اجازه نمی‌دهد خون کافی به‌درستی به سمت اندام‌های جنسی برود. شما می‌توانید سطح کلسترول را با مصرف میوه و سبزی و لبنیات کنترل کنید.

برای بالا بردن میل جنسی از خوراکی‌های مناسب استفاده کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که بعضی از خوراکی‌ها و غذاها می‌توانند میل جنسی را در شما افزایش دهند. درواقع بدن برای بالا بردن میل جنسی و توانایی و قوای جنسی بیشتر به برخی از ویتامین‌ها و مواد غذایی خاص نیاز دارد. آووکادو، بادام، توت‌رفرنگی و صدف جز خوراکی‌هایی هستند که در این زمنیه تأثیر زیادی دارند.

رابطه‌تان را بازنگری کنید

نداشتن رابطه جنسی خوب می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات عاطفی بین شما باشد. درواقع گاهی باید دلیل را خارج از اتاق‌خواب پیدا کنید. ممکن است خشمتان به خاطر موارد جزئی سرریز کرده باشد. یا اینکه حتی در خصوص رفتار همسرتان با خودتان ناراحت هستید. اگر کیفیت رابطه عاطفی شما خوب نباشد، به طبع رابطه جنسی چندان خوبی هم نخواهید داشت.