مراقبت از پوست چرب کار سخت و دشواری است. وقتی پوست بیش از اندازه چرب باشد، در واقع انواع جوش‌های سرسفید و سرسیاه و زیرپوستی و دیگر مشکلات پوستی برای پوست ایجاد می‌شوند. جوش یکی از مشکلات رایج پوستی است که باعث التهاب و قرمزی پوست هم می‌شود. درواقع پوست شما متورم شده و زیر آن چرک جمع می‌شود. معمولا کسانی که پوست چرب دارند، بیشتر دچار مشکل جوش به خصوص انواع گوش‌های چرکی می‌شوند. جوش روی صورت، کمر، بازوها، ران‌ها، و غیره ایجاد شده و پوست را پر می‌کنند.

چربی اضافه پوست گردوغبار موجود در هوا را هم به خود جذب کرده و باعث به وجود آمدن جوش می‌شود. برای درمان جوش و آکنه پوست چرب در درجه اول باید از پوستتان مراقبت کنید. استفاده از شوینده مناسب پوست، تونل، اسکراب، لوسیون و غیره کمک زیادی به تنظیم چربی پوست کرده و در درمان جوش و آکنه پوست چرب موثر است. در ادامه روش‌های مختلف طبیعی برای درمان جوش و آکنه پوست چرب را باهم می‌خوانیم.

یخ درمانی برای جوش

یخ پوست را منقبض کرده و از ایجاد جوش جلوگیری می‌کند. یخ‌ها باعث بسته شدن منافذ و کاهش قرمزی و التهاب پوست شده و همچنین جریان خون در پوست را سرعت می‌دهد. به‌علاوه یخ درمانی تاثیر زیادی هم‌روی کاهش کثیفی و چربی روی پوست دارد. کاری که باید بکنید این است که یک‌تکه یخ را داخل یکپارچه نرم قرار داده و چند دقیقه روی جوش بگذارید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید تا جوش کاملا خوب شود.

درمان جوش پوست چرب با روش‌های طبیعی و خانگی

لیمو و درمان جوش پوست چرب

 آب‌لیمو مقادیر زیادی ویتامین سی در خود دارد. و باعث خشک و جمع شدن جوش پوست چرب و کاهش چربی پوست می‌شود. برای بهره‌گیری از خواص لیمو جهت درمان جوش پوست چرب کافی است یک‌تکه پارچه را داخل آب‌لیمو تازه خیسانده و قبل از اینکه بخوابید آن را روی جوش بمالید. و در صبح روز بعد آن را بشویید.

همچنین می‌توانید کمی آب‌لیمو تازه را با مقداری دارچین ترکیب کرده و روی جوش‌ها بمالید. اجازه دهید چند ساعت بماند بعد بشویید. به یاد داشته باشید که آب‌لیمو اسیدی است و ممکن است به پوست آسیب بزند. درنتیجه بهتر است بیشتر از نیم‌ساعت روی پوست نماند. همچنین اعمال آب‌لیمو روی جوش ممکن است باعث شود جای جوش باقی بماند. پس این روش را با دقت و نظارت انجام دهید. یا اگر پوست حساسی دارید اصلا این کار را نکنید.

روغن درخت چای و درمان جوش پوست چرب

با روغن درخت چای هم می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان جوش پوست چرب را درمان کنید. این روغن قابلیت ضد باکتریایی داشته و می‌تواند به درمان جوش کمک کند. همچنین برای بهبود قرمزی و التهاب پوست مفید است. کافی است که یک‌تکه پنبه را به این روغن آغشته کرده و روی جوش‌ها بکشید. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه هم پوستتان را بشویید.

درمان جوش پوست چرب با روش‌های طبیعی و خانگی

خمیردندان برای درمان سریع جوش پوست چرب

خمیردندان هم می‌تواند خیلی سریع باعث درمان جوش‌ها شود. تاثیر خمیردندان از تاثیر یخ هم بیشتر است و می‌تواند خیلی سریع‌تر جوش‌ها را درمان کند. برای اینکار یک خمیردندان سفید معمولی لازم است. لطفا از خمیردندان ژلی استفاده نکنید. قبل از رفتن به رخت‌خواب کمی خمیردندان روی جوش‌ها بزنید و صبح روز بعد بشویید. می‌توانید خمیردندان را نیم‌ساعت بعد از استفاده هم تمیز کنید. درواقع همین میزان زمان هم برای درمان جوش پوست چرب کافی است. اما برای تاثیر بیشتر و بهبود سریع‌تر جوش‌ها می‌توانید تا صبح روز بعد هم صبر کنید.

بخور و درمان جوش پوست چرب

وقتی یک جوش فعال دارید، هر روش درمانی را نمی‌توانید استفاده کنید. چراکه ممکن است به مشکل جوش‌ها یا التهاب آن‌ها دامن بزند. در این مواقع تنها چند روش خاص وجود دارد. که به درمان سریع جوش پوست چرب می‌کند. یکی از این روش‌ها هم بخور است. بخور می‌تواند منافذ را تمیز کرده و چربی پوست را تنظیم کند. می‌توانید برای بخور از مواد دیگر موجود در آب هم استفاده کنید تا از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید. و تاثیرگذاری بخوردرمانی را بیشتر کنید. برای مثال بابونه خاصیت تسکین‌دهندگی داشته و التهاب ناشی از جوش پوست چرب و آکنه را کاهش می‌دهد. برای بخور یک‌کاسه بزرگ را پر از آب جوش کرده و یک حوله بزرگ روی سرتان بیندازید. و بخور بگیرید. بیشتر از ۲۰ دقیقه در هر نوبت و بیشتر از ۱ بار در هفته بخوردرمانی را امتحان نکنید.

درمان جوش پوست چرب با روش‌های طبیعی و خانگی

سیر از بهترین درمان‌ها برای جوش پوست چرب

سیر قابلیت ضدویروسی و ضد قارچی و آنتی‌اکسیدانی دارد. همچنین یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای درمان جوش است. برای این درمان کافی است چند عدد سیر تازه را برش داده و برای چند دقیقه روی جوش‌ها قرار دهید. سپس صورتتان را با آب گرم بشویید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید تا جوش بهبود پیدا کند.

درمان جوش پوست چرب با روش‌های طبیعی و خانگی

جوش‌شیرین برای درمان جوش پوست چرب

جوش‌شیرین از دیگر درمان‌های سریع برای جوش پوست چرب است. این ماده آلودگی‌های پوست را تمیز کرده و سلول‌های مرده پوست را هم از بین می‌برد. برای این درمان کمی جوش‌شیرین را باکمی آب یا آب‌لیمو تازه ترکیب کرده و برای چند دقیقه روی پوست و جوش‌ها قرار دهید. درنهایت هم پوستتان را با آب گرم بشویید. این کار را هم تا دو بار در روز می‌توانید انجام دهید.

درمان جوش پوست چرب با روش‌های طبیعی و خانگی