پرخوری، تند غذا خوردن، خوردن غذاهای چرب، و غیره باعث بروز علائم و مشکلات معده می‌شود. راه‌های مختلفی برای درمان ورم معده وجود دارد. قطعا اولین و سالم‌ترین متدهای درمانی در خصوص هر عارضه‌ای درمان‌های گیاهی و طبیعی هستند.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا راه درمان ورم معده با زنجبیل را به شما یاد بدهیم.

ابتدا اجازه دهید قدری در خصوص ورم معده صحبت کنیم

پرخوری، تند غذا خوردن، مصرف غذاهای چرب، مصرف بیش‌ازحد کافئین و شکلات، همچنین استرس و اضطراب باعث سوءهاضمه، سوزش و درد سردل، نفخ و حالت تهوع می‌شود. دلیل ایجاد نفخ معمولا این است که در زمان خوردن غذا مقدار زیادی هوا را به همراه لقمه‌های غذا قورت می‌دهید. بهترین درمان برای این نوع نفخ این است که نوع غذاخوردن تان را بازنگری کرده و سعی کنید غذا را با آرامش و حوصله میل کنید.

از طرفی یکی دیگر از دلایل گاز و نفخ معده این است که برخی از باکتری‌ها در روده و معده مقدار زیادی گاز تولید می‌کنند.

در برخی از موارد هم بیماران از نفخ شکایت می‌کنند و تصور می‌کنند که گاز معده آن‌ها زیاد شده است. در این دست از بیماران درواقع حجم گاز تغییری نکرده است. بلکه فقط حرکات روده دچار اخلال شده و گاز طبیعی و معمول در معده نمی‌تواند به‌درستی خارج شود. و در معده می ماند. به همین علت بیمار احساس نفخ می‌کند. درواقع وجود نفخ در معده باعث ایجاد ورم معده می‌شود.

راه‌های مختلفی برای درمان این عارضه وجود دارد. داروهای شیمیایی و متدهای درمانی گیاهی می‌توانند این عارضه یا علائم آن را برطرف کنند.

جامعه امروز مبتلا به بیماری سرعت و استرس است. برای مقابله با عوارض ناشی از این سرعت و عجله بیش از اندازه، معمولا باید هزینه و وقت زیادی صرف کرد. بهترین کار این است که شیوه زندگی خودتان را اصلاح کنید. مثلا در این مورد بهتر است رژیم غذایی سالمی داشته باشید. با عجله غذا نخورید. ورزش کنید و به سلامت‌تان اهمیت بدهید. از چاقی و اضافه‌وزن جلوگیری کنید و با بروز هر نوع مشکلی سعی کنید خیلی زود آن را برطرف کنید.

درمان ورم معده با زنجبیل

زنجبیل یک گیاه گرم و خشک است. این گیاه برای درمان حالت تهوع، تقویت معده، رفع انگل روده و معده، درمان سرماخوردگی، درمان گلودرد، درمان نفخ و درمان ورم معده مفید است.

اینکه شما به چه صورت از زنجبیل استفاده کنید، به ذائقه و سلیقه خودتان بستگی دارد. اما بهتر است در طول روز بیشتر از ۲ تا ۴ گرم از زنجبیل را مصرف نکنید. چراکه مقادیر زیاد این ماده درروند جذب مواد غذایی به بدن اخلال ایجاد می‌کند.

درمان ورم معده با زنجبیل

حتی می‌توانید در چند روز اول مقدار زنجبیل مصرفی را وزن کنید و بعد استفاده کنید. به این ترتیب بعد از یک مدت مقدار مجاز و درست مصرف این ادویه برایتان مشخص می‌شود.

برای درمان ورم معده با زنجبیل روزانه ۲ تا ۴ گرم پودر زنجبیل کافی و موثر است. برای جلوگیری از نفخ، دل‌درد، استفراغ و سوءهاضمه باید روزانه چند نوبت از زنجبیل یا محصولات و مشتقات آن استفاده کنید.

زنجبیل قابلیت ضدالتهابی و ضد باکتریایی دارد. که برای درمان ورممعده بسیار مفید است. همچنین التهاب را از بین برده و عفونت را درمان می‌کند.

طریقه درمان ورم معده با زنجبیل

۱ قاشق چای‌خوری از ریشه زنجبیل تازه خرد شده را با ۱ فنجان آب جوش ترکیب کرده و برای ۱۰ دقیقه بجوشانید. درنهایت مقداری عسل به آن اضافه کرده و ۳ نوبت در روز از آن میل کنید.

روش دیگر استفاده از زنجبیل این است که نصف قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل را با عسل ترکیب کرده و قبل از هر وعده غذایی میل کنید.

شما همچنین می‌توانید زنجبیل خام یا حتی کپسول زنجبیل را به صورت معمولی میل کنید.