جنسیت و تمایلات جنسی بعد مهمی از زندگی زناشویی و شخصیت افراد را تشکیل می‌دهد. همه ما نیازهای جنسی داریم که باید آن‌ها را به درستی برطرف کنیم. اما متاسفانه مانند هر لذت دیگری لذت از سکس و تجربه سکس هم گاهی به افراط کشیده می‌شود و افراد دچار زیاده روی در داشتن روابط جنسی می‌شوند.

در ادامه با سلامت زیستی همراه باشید.

رابطه جنسی زیاد می‌تواند شما را به فرد خوشحال‌تری تبدیل کند یا خیر؟ بیشتر زنان و مردان فکر می‌کنند که روابط جنسی هیچ حد و مرزی ندارد و یک لذت طبیعی و اصولی برای زنان و مردان است. اما این تفکر تا چه اندازه درست و اصولی است؟

محققان آمریکایی به تازگی متوجه شده‌اند که زمانی که شما بیشتر از حد معمول رابطه جنسی داشته باشید، کم کم شوق و لذت کمتری را هم از این روابط تجربه می‌کنید. درواقع شما زمانی که از روابط جنسی به عنوان یک ابزار برای رفع استرس یا نزدیکی به همسرتان استفاده می‌کنید، یا خلاف تمایلات خودتان یا حتی بدون توجه به نیاز بدن‌تان رابطه برقرار می‌کنید، سکس می‌تواند لذت کمتری را هم برای شما به همراه داشته باشد.

رابطه جنسی زیاد ، خوب یا بد؟

مطالعات نشان داده اند که رابطه شاد و داشتن روابط جنسی مکرر از یک یقانون ثابت و یکنواخت پیروی نمی‌کند. به نوعی شما همیشه به یک اندازه نیاز و البته تمایل برای برقراری روابط جنسی ندارید. این موضوع سبب می‌شود که نتوانید همیشه مطابق معمول به برقراری رابطه بپردازید. در همین خصوص به مطالعه‌ای که روی زوج‌های آمریکایی انجام شده است، توجه کنید.

در این مطالعه زوج‌هایی با رده سنی ۳۵ تا ۴۵ سال در دو گروه دسته بندی شدند.

گروه اول به صورت طبیعی رابطه جنسی داشتند و گروه دوم مطابق عادت و از روی یک روال همیشگی دو برابر دسته اول رابطه جنسی برقرار می‌کردند. این زوجین هر روز باید میزان رضایت از زندگی و سطح شادی خود را با مشخص کردن یک نمره تعیین می‌کردند. نتایج نشان داد که بعد از گذشت یک مدت میزان رضایتمندی و شادی گروه اول دو برابر گروه دوم است. در تست‌هایی که از این زوج‌ها گرفته شد، مشخص شد که رضایتمندی از رابطه زناشویی در گروه اول با عادت رابطه جنسی نرمال بیشتر بوده است.

مضرات داشتن روابط جنسی بیش از حد

داشتن سکس بیش از حد باعث کاهش طول عمر و سست شدن بدن می‌شود. زیاده روی در رابطه جنسی می‌تواند ضعف مغز، قلب، کبد، قوا، اعصاب بینایی، معده، کلیه، مثانه و تپش قلب و درد کمر و باسن، سیاتیک، نقرس و غیره می‌شود. همچنین کاهش توان و ضعیف شدن اعصاب و مریضی‌هایی مانند ام اس، فلج، رعضه، لقوه، تشنج، ضعف قوه هاضمه و ضعف دیگر اعضا از عوارض زیاده روی در روابط جنسی است. علت این موضوع هم این است که تولید منی برای مردان شامل یک فرایند زمان بر و پیچیده است و فشار زیادی را به بدن تحمیل می‌کند.

مضرات زیاده روی در رابطه جنسی برای قلب

اگر تعداد دفعاتی که رابطه جنسی دارید، بیش از حد نرمال باشد، میزان اسپرمی که با هر انزال از دست می‌دهید کاهش پیدا کرده و به مرور تعداد کل اسپرم‌های موجود در منی کم می‌شود. در صورتی که این تعداد به کمتر از بیست میلیون اسپرم برسد، احتمال دارد که زمینه ناباروری هم در مرد ایجاد شود. با این حال اگر تنها چند روز بین هر رابطه جنسی استراحت داشته باشد، بدن شما هم برای ریکاوری و تامین اسپرم از دست رفته وقت کافی دارد.

بعضی از عوارض زیاده روی در روابط جنسی

زیاده روی در روابط جنسی در نهایت می‌تواند باعث شود که افرادی که تمایل یا نیروی جنسی کمتری دارند، بیشتر از قبل در این موارد خاموش شوند و به نوعی نیرو و نشاط‌شان برای روابط جنسی را از دست بدهند. این روند همچنین باعث ضعف معده و کبد شده و سوهاضمه ایجاد می‌کند. پیری زودرس، لاغری، کم خونی و رنگ پریدگی از دیگر عوارض زیاده روی در روابط جنسی است. این کار حتی می‌تواند ریزش موی شدید ایجاد کند که در نهایت به کچلی منجر شود. مغز را خشک کند و به پی‌ها زیان وارد کند. همچنین باعث لرزش اندام، ضعف‌های حرکتی، درد پا و مفاصل و سیاتیک شود.

چه کسانی توانایی برقراری روابط جنسی بیشتر را دارند؟

کسانی که پیر یا لاغر هستند و مزاج خشک و تر دارند یا به کم خونی دچار هستند، باید از این کار پرهیز کنند و در سکس زیاده روی نداشته باشند. اما کسانی که دموی هستند و بدن نیرومندی دارند و دچار کم خونی یا گرفتگی عروق نمی‌باشند، می‌توانند از داشتن روابط جنسی زیاد لذت ببرند.