آیا از تاثیر روابط جنسی بر سلامت بدن خبر دارید؟ روابط جنسی می تواند فواید و مزایای زیادی برای شما داشته باشد.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا ببینیم سکس چه تاثیرات عمیق و باورنکردنی بر زندگی ما می‌گذارد.

کنترل استرس

تاثیر روابط جنسی بر سلامت بدن شامل کمک به کنترل استرس هم می‌شود. فعالیت جنسی باعث می‌شود که فشار خون شما پایین بماند و استرس‌تان کنترل شود. طبق مطالعاتی که انجام شده است، داشتن روابط جنسی منظم و باکیفیت کمک می‌کند تا فشار خو افراد هم کاهش پیدا کند. حتی در آغنوش گرفتن و روابط عاطفی هم برای کم کردن فشار خون و البته استرس مفید است.

بیشتر شدن سطح ایمنی بدن

سلامت جنسی در نهایت به سلامت فیزیکی و جسمی شما کمک می کند. اگر یک تا دو بار در هفته روابط جنسی خوب و قابل قبولی داشته باشید، می‌توانید به این امیدوار باشید که آنتی‌بادی‌های مفید در بدن شما بیشتر از قبل ترشح ‌شوند. درنتیجه شما از سرماخوردگی و دیگر بیماری های عفونی در امان خواهید بود. در آزمایشی که روی بزاق دهان ۱۱۲ نفر انجام شد، مشخص شد که کسانی که روابط جنسی پایدار و باکیفیت دارند، آنتی بادی بیشتری هم در بدن و بزاق دهانشان پیدا می‌شود. آنتی بادی‌ها در پیشگیری از بیماری و مشکلات سلامتی مفید است.

افزایش متابولیسم بدن

تنها نیم ساعت روابط جنسی باعث می‌شود که بدن شما بیشتر از ۱۵ کالری را بسوزاند. یک متخصص امور جنسی معتقد است که این کار حتی به سلامت قلب و روح و روان شما هم کمک می‌کند.

تاثیر روابط جنسی بر سلامت قلب

شاید جالب باشد که بدانید با وجود فوایدی که روابط جنسی برای بدن شما دارد، هستند کسانی که فکر می‌کنند داشتن روابط جنسی در کهن سالی می‌تواند خطر سکته قلبی را در آن‌ها افزایش دهد. محققان انگلیسی در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که کسانی که روابط جنسی باکیفیتی دارند، کمتر ممکن است دچار سکته مغزی شوند. این مطالعه همچنین نشان داد که کسانی که حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی دارند، نصف دیگران در معرض ابتلا به سکته‌های قلبی هستند.

تأثیر مثبت روی پوست

رابطه‌ی جنسی اثرات مثبتی روی پوست و مو دارد که قبلاً در مقاله‌ای به آن پرداختیم:

کاهش خطر سرطان پروستات

انزال‌های به موقع می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در سنین بالاتر کاهش دهد. کارشناسان در این زمینه معتقدند که 5 انزال یا بیشتر در هفته احتمال سرطان پرستات را به یک سوم کاهش می‌دهد.

تقویت ماهیچه‌های لگن در زنان

تاثیر روابط جنسی بر سلامت شامل تقویت ماهیچه‌ها و قوی‌تر کردن بدن هم می‌شود. تقویت ماهیچه‌های لگن و انجام تمرین‌های مربوط به این ناحیه شاید برای زنان چندان ساده نباشد. خبر خوب این است که رابطه جنسی می‌تواند این کار را برایتان انجام دهد. قوی‌تر شدن ماهیچه‌های لگنی علاوه بر اینکه به داشتن روابط جنسی بهتر کمک می‌کند، باعث می‌شود که در سنین بالاتر کمتر دچار بی‌اختیاری ادرار شوید.

تنظیم خواب

اکسی توسینی که در حین رابطه جنسی ترشح می‌شود، کمک می کند که فشار خون کاهش پیدا کرده و استرس کمتری را احساس کنید. این هورمون همچنین باعث می‌شود که یک احساس رخوت و راحتی در شما ایجاد شود. به همین خاطر است که خیلی از افراد بعد از روابط جنسی خیلی زود می خوابند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

بیشتر شدن هورمون اکسی توسین و دی اچ ایی ای می‌تواند باعث شود که شما کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه باشید. مطالعات نشان داده‌تند که احتمال ابتلا به این نوع سرطان در زنانی که حداقل یک بار در ماه رابطه جنسی دارند، خیلی کمتر از دیگر زنان است.

همچنی محققان معتقدند که احتمال ابتلا به این سرطان در مردانی که حداقل ۷ بار در ماه ارگاسم را تجربه می‌کنند، خیلی کمتر از دیگر مردان است.

پیشگیری از خشکی واژن

تاثیر روابط جنسی بر سلامت بدن شامل خود اندام تناسلی هم می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که در صورتی که یک زن تا ۱۰ بار در سال یعنی کمتر از یک بار در ماه رابطه جنسی داشته باشد، در کهنسالی کمتر از دیگران در معرض خشک شدن واژن است.

زمانی که شما رابطه زناشویی برقرار می‌کنید، خون بیشتری در واژن‌تان جریان پیدا می کند و این خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی دیگر است که کمک زیادی هم به جلوگیری از نازک شدن وخشک شدن واژن می‌کند. هر چقدر که تعداد روابط جنسی زن‌ها در طول سال بیشتر باشد، واژن آن‌ها هم انعطاف پذیری بیشتری داشته و کمتر در معرض خشکی خواهد بود.