بیماری‌های پوستی یکی از انواع بیماری‌هایی هستند که ممکن است برای هر کسی پیش بیاد. این بیماری های انواع مختلفی دارند و ناحیه‌ای که روی آن ایجاد می‌شوند هم متفاوت است. جوش و تبخال و انواع زگیل و زخم‌های خود رو انواعی از این بیماری‌های پوستی هستند. یکی از انواع رایج بیماری‌های  پوستی زخم‌های روی آلت تناسلی است.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص زخم های آلت تناسلی و روش درمان آن با هم صحبت کنیم.

دلیل بروز برخی از بیماری‌های پوستی در ناحیه تناسلی

بیماری‌های پوستی در ناحیه تناسلی به خاطر ویژگی‌های آناتومی بدن ایجاد می‌شوند و معمولا هم دلیل ایجاد آن نوع رابطه زناشویی در مردان و زنان است. بیشتر آن‌ها هم می‌توانند مسری باشند و انتقال پیدا کنند.

مثلا زگیل تناسلی که به وسیله یک ویروس ایجاد می‌شود یکی از انواع زخم های آلت تناسلی است که به واسطه رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کند. این زگیل‌ها به شکل برجستگی‌هایی روی ناحیه تناسلی خودشان را نشان می‌دهند. ممکن است در ابتدا این زگیل‌ها اندازه کوچکی داشته باشند و زیاد مهم به نظر نرسند اما کم کم بزرگ‌تر می‌شوند.

این زگیل‌ها و انواع زخم روی آلت تناسلی می تواند برای هر کسی نگران کننده بوده و استرس ایجاد کند. زخم پوست آلت تناسلی عارضه‌ای است که حتی می‌تواند روی رابطه جنسی شما هم تاثیر منفی بگذارد. با درمان این بیماری می‌توانید به تمام این استرس‌ها و نگرانی‌ها خاتمه دهید. در اولین برخورد با زخم های روی آلت تناسلی مردان باید به بیماری‌های مسری جنسی مشکوک شوید و این احتمال را بدهید که این بیماری از شریک جنسی‌تان به شما منتقل شده است. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از سیفلیس، هرپس تناسلی، شانکروئید، لنفوگرانولوم ونروم و گرانولوم اینگوئینال.

ایجاد زخم روی آلت تناسلی مردان می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد اما مسئله‌ای که در انواع این زخم‌ها مشترک است این است که خطر ابتلا به انواع بیماری های جنسی مانند ایدز را بیشتر می‌کند. چرا که این ویروس می‌تواند از طریق زخم و خراش روی پوست وارد خون شود. در نتیجه باید در خصوص علت و درمان این زخم‌ها نگران بوده و موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در ادامه به برخی از عوامل و بیماری‌هایی که می‌تواند باعث زخم شدن آلت تناسلی مردان شوند، اشاره می‌کنیم.

علت و نحوه درمان زخم روی آلت تناسلی

دلایل زخم شدن آلت تناسلی مردان

زخم شدن پوست آلت تناسلی مردان باید جدی گرفته شود و حتما دلیل آن را جستجو کرد. اگر بعد از یک کار سخت یا دویدن روی دست و پا تاول ایجاد شود، نگران کننده نیست. اما زخم روی اندام جنسی می‌تواند زندگی زناشویی شما را دست خوش تغییرات کند یا اینکه خطر ابتلا به انواع بیماری جنسی را افزایش دهد. پس باید اهمیت بیشتری هم به آن بدهید. همچنین این زخم‌ها راحت خوب نمی‌شوند و زمان زیادی برای التیام نیاز دارند. همچنین لازم است که در پی درمان درست و اصولی برای آن باشید. از طرفی زخم شدن آلت تناسلی مردان همیشه نشانه یک بیماری جدی‌تر است. در این خصوص نه تنها شخص که همسر او هم باید نگران باشد و در پس علت بگردد. تنها راه برای اینکه علت ایجاد زخم های روی آلت تناسلی بیماری تبخال یا سیفلیس است، این است که آزمایش خون یا بافت انجام دهید. حتی پزشکان مجرب هم ممکن است در ابتدا نتوانند علت و انواع این زخم‌ها را به درستی تشخیص دهند. و سعی می‌کنند با آزمایش به دقیق‌ترین فرضیه دست پیدا کنند.

علت‌های غیرعفونی

 • بیماری‌های خود ایمنی
 • اگزما
 • فعالیت‌های جنسی
 • دیابت
 • داروها
 • ضایعات بدخیم
 • گزیدن حشره

دلایل عفونی

 • سیفلیستبخال تناسلی (هرپس ژنیتال)زگیل تناسلیمولوسکومشانکروئیدگرانولوم اینگوئینال
 • لنفوگرانولوم ونرومسلدیگر عفونت های قارچی و باکتریال
 • علت‌های غیرعفونی زخم شدن آلت تناسلی مردان

علت‌های غیرعفونی

بیماری های خود ایمنی

از بیماری‌های غیرعفونی که ممکن است باعث ایجاد زخمم های روی آلت تناسلی مردان شود؛ لوپوس، سندروم بهجت، آرتریت روماتوئید و پسوریازیس هستند. عموما این بیماری‌ها زمینه خود ایمنی دارند.

اگزما

اگزما و درماتیت ضایعات التهابی پوست هستند که ممکن است به خاطر خشکی آلت تناسلی مرد و در اثر ایجاد اصطکاک به وجود بیایند.

فعالیت‌های جنسی

تماس جنسی شدید، خشک یا طولانی مدت هم می‌تواند باعث ایجاد زخم های روی آلت تناسلی مردان شود. این فعالیت جنسی خودارضایی یا سکس را شامل می‌شود.

دیابت

در موارد دیابت کنترل نشده یا مزمن یا طولانی این احتمال وجود دارد که زخم روی آلت تناسلی مردان ایجاد شود.

داروها

حساسیت به بعضی از دارها می‌تواند باعث ایجاد زخم روی آلت تناسلی شود. این زخم‌ها به صورت ضایعات پوستی با رنگ بنفش یا قرمز تیره خودشان را نشان می‌دهند و با تاول همراه هستند.

ضایعات بدخیم

این ضایعات معمولا قرمز رنگ هستند و روند رشدشان کند است و برای تشخیص قطعی باید نمونه برداری کنید.

گزیدن حشره

بعضی از مواقع در صورتی که حشرات آلت مرد را نیش بزنند، جای آن به صورت تاول و زخم باقی می‌ماند.

بیماری‌های عفونی به وجود آورنده زخم های روی آلت تناسلی

بیماری های عفونی یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند باعث ایجاد زخم های روی آلت تناسلی مردان شوند. علل عفونی ایجاد کننده زخم آلت تناسلی معمولا به واسطه رابطه جنسی غیرایمن با فردی که مبتلا به این بیماری است، ایجاد می‌شود. بعضی مواقع هم عفونت با اصطلاح با تیغ آلوده یا شنا در آب آلوده منتقل می‌شود. بعضی از اسامی این عفونت‌ها هم برای بیشتر مردان آشنا نیست اما داشتن آگاهی و اطلاعات کلی هم می‌تواند کمک زیادی به پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها داشته باشد. در ادامه برخی از این بیماری‌ها را ذکر می‌کنیم.

سیفلیس

علت زخم آلت تناسلی مردان اگر بیماری سیفلیس باشد، ۱۰ تا ۹۰ روز بعد از رایطه جنسی با فرد مبتلا خودش را نشان می دهد. زخم‌های حاصل از این بیماری سفت و بدون درد بوده و اندازه آن‌ها هم بین ۵ تا ۱۵ میلی‌متر است که حاشیه مشخصی هم دارند. بیشتر موارد با بزرگ شدن غدد لنفاوی ناحیه کشاله ران همراه هستند.

تبخال تناسلی یا هرپس ژنیتال

در بیماری تبخال تناسلی زخم‌ها ۲ تا ۱۲ روز بعد از سکس با فرد آلوده خودشان را نشان می دهند. این زخم‌ها شکلی مانند دانه‌های ریز یا تاول‌های کوچک با پس زمینه قرمز دارند. بعد از چند روز هم این تاول‌ها می‌ترکند و زخم ایجاد می‌شود. بعد از حداکثر یک دوره دو هفته‌ای هم کم کم خودشان خوب می‌شوند. البته ممکن است دوباره بازگردند.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی برجستگی است که شباهت به قارچ دارد و در ناحیه تناسلی خودش را نشان می‌دهد. بهترین درمانی که برای این نوع زگیل‌ها در مردان و زنان وجود دارد، کمک گرفتن از تکنولوژی لیزر است. در صورتی این زگیل‌ها در زنان خوب نشود، ممکن است در نهایت به بیماری سرطان دهانه رخم منجر شود.

مولوسکوم

این بیماری هم خودش را به صورت قارچ‌های کوچک نشان می‌دهد که مرکزیت آن‌ها فرو رفته بوده و روی آلت تناسلی ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها هم بعد از مدتی خود به خود خوب می‌شوند.

شانکروئید

زخم آلت تناسلی ۳ تا ۱۰ روز بعد از رابطه جنسی با بیمار ایجاد شده و زخم‌های چرکی عمقی هستند که با درد همراه می‌باشند. در ابتدا این زخم های روی آلت تناسلی مردان به شکل دانه‌های کوچکی به نام پاپول ایجاد شده و بعد به زخم روی پوست آلت تبدیل می‌شود. مردانی که ختنه کرده باشند، کمتر احتمال دارد که به این نوع عفونت مبتلا شوند. همچنین این بیماری با التهاب غدد لنفاوی و بزرگ شدن این غدد در کشاله ران همراه است.

گرانولوم اینگوئینال

این بیماری هم باعث ایجاد زخم های روی آلت تناسلی مردان می‌شود. این زخم‌ها بیشتر در کشورهای آفریقایی، برزیل و هند خودشان را نشان می‌دهند. زخم‌ها ۵۰ روز بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد می‌شوند. زخم‌ها درد نداشته و کم کم گسترش پیدا می‌کنند. کشاله ران شامل این بیماری نمی‌شود. زخم‌هایی ناشی از گرانولوم اینگوئینال به شکل زخم‌های قرمز رنگ گوشتی هستند که می‌توانند در دهان هم پدیدار شوند.

لنفوگرانولوم ونروم

زخم‌ها ۵ تا ۲۱ روز بعد از رابطه جنسی پیدا می‌شوند و بدون درد بوده و خود به خود هم خوب می‌شوند. عدد لنفاوی کشاله ران متورم . دردناک شده و در آخر چرکی شده و زخم های روی آلت تناسلی مردان ایجاد می‌شوند. این بیماری همچنین با تب و لرز همراه است.

سل

در برخی از موارد نادر این احتمال وجود دارد که با برخورد خلط و آب دهان آلوده به باسیل با ناحیه تناسلی این زخم‌ها ایجاد شوند.

عفونت‌های قارچی

بعضی از عفونت‌های قارچی و باکتریایی هم در نهایت به این بیماری منجر می‌شوند.

انواع زخم های روی آلت تناسلی مردان و زنان

 • زخم آلت تناسلی ممکن است در مردان اندازه و اشکال مختلفی داشته باشد.
 • گاهی به بزرگی یک سکه است و گاهی اندازه آن به اندازه سر یک سوزن کوچک است.
 • این زخم‌ها می‌توانند خشک یا پر از مایع باشند.
 • شاید تک یا به صورت خوشه‌ای ایجاد شوند.
 • در هر جای ناحیه تناسلی روی آلت تناسل، روی بیضه، روی پوست بیضه یا بین دستگاه تناسلی و مقعد می‌توانید این زخم‌ها را ببینید.
 • ممکن است این زخم‌ها با درد یا بدون درد باشند.

این ویژگی‌ها در تشخیص یا درمان بیماری مورد توجه قرار می‌گیرند.

علائم تشخیص این زخم‌ها روی آلت تناسلی

 • مدت زمانی که زخم روی پوست آلت تناسلی ایجاد می‌شود یا حاد و مزمن بودن آن
 • خشک یا مرطوب بودن زخم
 • خارش یا سوزش زخم
 • سابقه رابطه جنسی غیر ایمن
 • سابقه ضربه به آلت تناسلی در حین دعوا، بازی یا ورزش
 • سابقه تماس با مواد شیمیایی یا آرایشی
 • سابقه استفاده از دارو
 • دائمی بودن زخم روی آلت تناسلی یا داشتن دوره‌های بهبود و بازگشت زخم
 • خارج شدن ترشح از زخم‌ها
 • سفت یا نرم بودن زخم
 • ثابت ماندن یا پیشرفت زخم در طول زمان
 • روش درمان زخم های روی آلت تناسلی مردان

درمان زخم پوست آلت مرد

زخم شدن پوست آلت مردان باید خیلی فوری درمان شود. در ادامه برخی از راهکارهایی که به درمان این زخم‌ها کمک می‌کنند، اشاره می‌کنیم. در صورتی که راه درمان زخم آلت تناسلی را نمی‌دانید، می‌توانید از روی شکل ظاهری و همچنین گرفتن آزمایش خون آن را تشخیص دهید.

درمان زخم پوست آلت تناسلی مرد باید به واسطه پزشک انجام شود. بهتر است آن را دستکاری نکنید. همچنین اکیدا اقدام به خود درمانی نکنید. بدترین کاری که می‌توانید بکنید استفاده از داروهای خانگی است. این کار باعث می‌شود که تنها علائم زخم خوب شود و به نوعی مخفی شوند و پزشک نتواند به درستی علت و عامل بروز زخم را تشخیص دهد. همچنین استفاده از آنتی بیوتیک‌ها و داروهای دیگر هم به صورت خودسرانه اکیدا برای شما ممنوع است.

هر چه  زمان بیشتری از بروز این زخم‌ها بگذرد، پزشک سخت‌تر می‌تواند علت بیماری را تشخیص دهد. تشخیص علت و درمان زخم آلت تناسلی مردان سخت‌تر می‌شود. پس بهتر است در خصوص سلامت اندام تناسلی‌تان بیشتر نگران باشید و در صورتی که کوچک‌ترین زخم یا مشکلی مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که مرد هستید و دیگر این مشکل شده‌اید، بهتر است که همسرتان را هم برای گرفتن آزمایش با خودتان ببرید. همچنین در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید تا همسرتان به این بیماری مبتلا نشود.