گل رز یا گل محمدی که هر دو از یک تیره هستند، در ایران به صورت عمده کشت می شوند. این گل علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، برای سلامتی و پوست و زیبایی هم مفید است.

در این مقاله از سلامت‌زیستی با ما باشید تا خواص گل رز را با هم بررسی کنیم.

ایمنن گل دارای قند، تانن، اسید گالیک، اسانس، مواد پکتینی و ماده رنگی است. کاسبرگ رز وحشی یکی از منابع سرشار ویتامین C در قلمرو گیاهان شناخته می‌شود. کاسبرگ رز همچنین سرشار از ویتامین‌های A، B و K است. در گذشته از کاسبرگ رز شربتی تهیه می‌شد که در زمان جنگ جیره بندی می‌گردید و برای افزایش مقاومت بدن کودکان در برابر عفونت‌ها و درمان سرماخوردگی معمولی به آن‌ها خورانده می‌شد.

خواص دارویی گل رز

کل رز خواص متفاوت و زیادی دارد. گلبرگ گل رز قابض بوده و مقوی، شرافزا، شادی‌آور، آرام‌کننده، ضدافسردگی و افزایش‌دهنده قوای جنسی است.

این گل مصارف و کاربردهای زیادی دارد و از گذشته تاکنون استفاده از آن رایج بوده است. از گل رز در تهیه مربا، شربت، ادویه، و گلاب استفاده می‌شود. از نظر دارویی و درمانی هم گل رز خواص و فواید زیادی دارد که اطبا تاکید زیادی روی آن داشته‌اند. این گل از قدیم برای درمان بیماری سل مورد استفاده بوده است.

چای یا دمنوش گل سرخ یکی از روش های مصرف این ماده است. چای گل سرخ از دسته نوشیدنی های گرم است که خاصویت و فواید بسیار زیادی دارد. این چای به خصوص برای تسکین اعصاب و ایجاد آرامش بسیار مفید است.

چای گل سرخ برای سم‌زدایی از بدن

یکی از خواص گل سرخ کمک به سم‌زدایی و پاکسازی بدن است. گل سرخ قادر است روی کبد و صفرا تاثیر مثبت بگذارد و آن‌ها را پاکسازی کند. همچنین نوشیدن چای گل سرخ باعث ادرارآوری می‌شود و وضعیت احتباس آب در بدن را بهبود می‌دهد.

گل سرخ سرشار از ویتامین سی

گل محمدی طبیعتی گرم دارد و به تسکین اعصاب کمک زیادی می‌کند. از گلبرگ‌های این گل می‌توانید یک چای خو‌عطر درست کنید. همچنین می‌توانید گلبرگ‌های آن را به انواع دیگر چای اضافه کنید.

گل سرخ مقادیر خوبی ویتامین C در خود دارد. توجه داشته باشدی که گل سرخ بعد از خشک شدن ۲۵ تا ۶۰ درصد از میزان ویتامین سی موجود در خود را از دست می‌دهد. در نتیجه بهتر است برای تهیه چای گل سرخ یا هر نوع خوراکی و مشتقات دیگری از گل تازه استفاده کنید. ویتامین سی برای بهبود دستگاه ایمنی، حفط سلامت پوست و استخوان‌ها بسیار مفید است. به علاوه ویتامین سی به جذب هر چه بهتر آهن هم کمک می کند.

گل سرخ منبع غنی آنتی‌اکسیدان

چای گل سرخ فواید زیادی دارد. این چای مقادیر خوبی آنتی‌اکسیدان به ویژه یک پولیفنول به نام کاتچین در خود دارد که از بدن رد مقابل تاثیرات مضر رادیکال‌های آزاد محافظت می کند. همچنین در جلوگیری از بروز سرطان هم موثر است. ترکیبات آنتی‌اکسیدانی نه تنها مانع از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد روی سلول‌های سالم می‌شوند ک سلول‌های سرطانی را هم نابود می‌کنند.

این گل درواقع قادر است سلامت درون و بیرون و جوانی شما را حفظ کند.

خواص گل رز برای التیام دردهای زنانه

چای گل سرخ کمک زیادی به بهبود و التیام دردهایدوران قاعدگی می‌کند. اگر دچار سندروم قبل از قاعدگی هستید بهتر است نگاه ویژه‌ای به خواص دارویی گل سرخ داشته باشید و استفاده ای چای گل سرخ رادر برنامه روزانه‌تان بگنجانید. بعضی از محققان معتقدند که ااین گل می تواند از قاعدگی نامنظم یا شدید جلوگیری کند. همچنین برای بالا بردن میل جنسی هم مفید است.

خواص گل رز

چای گل سرخ یک نوشیدنی برای روزهای سرد سال

از دیگر خواص گل رز مقابله با انواع بیماری ها و مشکلات تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا است. در فصول سرد سال بهتر است از نوشیدن چای گل سرخ عغافل نشوید.

قابلیت تب بر بودن چای گل سرخ

چای گل سرخ تب‌بر است. همچنین از جمله خواص دارویی گل رز پاکسازی بدن، کاهش التهاب و رفع زایعات پوستی است. چای گل سرخ می‌تواند از بروز انواع عفونت جلوگیری کند.

خواص دارویی گل رز برای آرامش و تسکین اعصاب

چای گل سرخ قادر است مشکلات عصبی شما را برطرف کند. اگر به طور مداوم از این چای بنوشید می توانید خواب بهتری را تربه کنید و از مشکلاتی مانند بی خوابی یا خستگی مفرط رهایی پیدا کنید. این نوشیدنی بعد از یک روز کاری خسته‌کننده می تواند اعصاب شما را آرام کند و استرس و بی خوابی و کمبود انرژی را برطرف کند.

طرز تهیه چای گل سرخ

اگر می خواهید از خواص گل سرخ بهره مند شوید، بهترین کار استفاده مکرر از چای آن است. برای تهیه چای گل سرخ یک قاشق پر از گلبرگ‌های این گل را با چای سیاه یا سبز دم کنید و میل کنید.

طرز تهیه شربت گل سرخ

یکی دیگر از روش‌های استفاده از گل سرخ، نوشیدن شربت آن است. برای درست کردن شربت گل سرخ، ۳۰ تا ۴۰ گلبرگ گل سرخ را در نیم لیتر آب جوش و به مدت ۱ روز دم کنید. در نهایت آب را صاف کرده و به آن شکر اضافه کنید. سپس دوباره محلول را روی حرارت قرار دهید تا مایع غلیظ شود. برای این مقدار ۵۰ گرم شکر کافی است. از این شربت به عنوان دار پیش از هر وعده غذایی به اندازه ۱ قاشق غذاخوری میل کنید. شربت گل سرخ کمک زیادی به تسکین اعصاب  تقویت قوای جنسی می کند.

تهیه عسل گل سرخ

اگر می‌خواهید از خواص دارویی گل سرخ بهره‌مند شوید، بهتر است انواع محصولات آن را امتحان کنید. برای تهیه عسل گل سرخ ۶۰ گرم گل سرخ را در یک قوری آب جوش  به مدت ۱ روز دم کنید. سپس آن را صاف کرده و ۱۰۰ گرم عسل به آن اضافه کنید. سپس ترکیب را روی حرارت قرار دهید تا مایع غلیظی به دست بیاید. این ترکیب برای مراقبت از دندان و درمان التهابات لثه بسیار مفید است. همچنین خلط‌آور بوده و به درمان دردهای گلو کمک می کند.