رابطه جنسی اثرات زیادی روی زندگی و بعد روحی و البته جسمی بدن شما دارد. شما روزانه یا چند روز یک بار کسری از ساعت خود را به برقراری روابط جنسی اختصاص می‌دهید و با اینکه شاید ندانید اما همین چند دقیقه زندگی شما را تحت شعاع قرار می‌دهد.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا در خصوص اثرات رابطه جنسی روی مغز بیشتر صحبت کنیم.

مغز در حین رابطه جنسی

درک اینکه اثرات رابطه جنسی روی مغز چیست، می‌تواند به بهبود عملکرد شما در تخت خواب کمک کند. همچنین ممکن است به بهبود عملکرد دیگر اعضای بدن هم کمک کند. این مطاله موضوع ساده ای نیست و لازم است بررسی ها و مطالعات مختلفی برای پی بردن به جزئیات آن انجام شود. به هر حال محققان زیادی در خصوص این موضوع علاقه نشان داده و سعی کردند به راز آن پی ببرند. در ادامه برخی از مطالعات که بیشتر از بقیه از اعتبار برخوردار بودند، را با هم می‌خوانیم.

رابطه جنسی یک نوع مخدر است

رابطه جنسی باعث می‌شود که احساس خوبی داشته باشید. به همین خاطر است که ما تمایل داریم آن را دوباره و دوباره انجام دهیم. لذتی که از رابطه جنسی می‌برید، باعث می‌شود که مقدار زیادی دوپامین در بدن آزاد شود. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که مرکز پاداش مغز را فعال می‌کند. این ماده باعث سستی افراد بعد از مصرف مواد مخدر می‌شود. به همین خاطر است که سکس را می‌توان از برخی از لحاظ به مصرف مواد مخدر هم تشبیه کرد. دکتر تیموتی فانگ می‌گوید که مصرف کوکائین و داشتن روابط جنسی حس مشابهی ندارند اما هر دو این کارها باعث می‌شوند که نقاط یکسانی در مغز درگیر شوند. این نقاط همان‌هایی هستند که بعد از مصرف کافئین، شکلات و نیکوتین هم درگیر می‌شوند.

رابطه جنسی مانند یک داروی ضدافسردگی است

در سال ۲۰۰۰ یک مطالعه در دانشگاه آلبانی روی سیصد خانم انجام شد که مشخص شد که زنانی که بدون کاندوم رابطه جنسی دارند، در مقایسه با آن‌هایی که در حین رابطه از کاندوم استفاده می کنند، کمتر دچار افسردگی می‌شوند. محققان این فرضیه را مطرح کردند که برخی از مواد در مایع منی مردان شامل استروژن و پروستاگلاندین (پروستاگلاندین‌ها که در منی وجود دارند، یکی از مهم‌ترین عوامل التهاب در بدن هستند که سرکوب آن‌ها با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی باعث کاهش التهاب می‌شود. این مواد در انقباض رحم هم دخیل هستند. همچنین باعث بیشتر شدن حرکات روده، بهبود دفاع مخاطی معده و بشتر شدن خون کلیوی هم می‌شوند.) تاثیر ضدافسردگی دارند. این مواد بعد از رابطه جنسی جذب بدن شده و تاثیر خود را می‌گذارند. البته تا زمانی که قصد باردار شدن ندارید و یا در خصوص سلامت شریک جنسی‌تان مطمئن نیستید، نباید کاندوم را کنار بگذارید.

رابطه جنسی در بعضی از مواقع باعث افسردگی می‌شود

آیا حس خوبی که بعد از رابطه جنسی دارید، دائمی و ادامه‌دار است؟ به گفته کارشناسان نوعی افسردگی بعد از رابطه جنسی هم وجود دارد. نزدیک یک سوم زنان بعد از رابطه جنسی دچار احساس ناراحتی و غم می‌شوند. این غم می‌تواند دلایل زیادی مانند عدم اعتماد به نفس، خوب نبودن رابطه جنسی، شک در خصوص پارتنر و داشتن مشکلات عاطفی با او و غیره باشد. یافتن دلیل قطعی این روند به خصوص زمانی که دلیل روانی و اجتماعی نداشته باشد (زمانی که رابطه جنسی و عاطفی خوبی با همسرتان دارید و از زندگی‌تان راضی هستید) قابل توضیح نیست و محققان هنوز جواب درستی برای این موضوع ندارند.

رابطه جنسی باعث کاهش درد می‌شود

یکی از اثرات رابطه جنسی بر مغز این است که می‌تواند احساس درد را در شما کاهش دهد. پس هر وقت سردرد دارید، به جای اینکه به یخچال بروید و مسکن بردارید، سری به همسرتان بزنید! یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، ۶۰ درصد افراد حاظر در این بررسی که دچار میگرن بودند، و ۳۰ درصد از کسانی که سردردهای خوشه‌ای داشتند، گفتند که بعد از روابط جنسی درد کمتری را تجربه می کنند.

تحقیقات دیگری هم نشان داد که زنانی که نقطه جی آن‌ها تحریک شده باشد، آستانه تحمل درد بیشتری دارند. مطالعات نشان داد که این زنان با مقدار بیشتری محرک درد، تحریک می‌شوند. هنوز دلیل این موضوع کاملا مشخص نیست اما حدس‌هایی در خصوص دخیل بودن اکسی توسین در این روند وجود دارد. این هورمون خاصیت ضد درد دارد.

رابطه جنسی حافظه شما را پاک می‌کند

هر سال کمتر از ۷ نفر در بین ۱۰۰ هزار نفر دچار فراموشی گذرای سراسری می‌شوند. این نوع فراموشی یک نوعی است که در آن فراموشی موقتی ناگهانی رخ می‌دهد و شما برای چند دقیقه تا چند ساعت همه چیز را فراموش می کنید. این نوع فراموشی می‌تواند به خاطر برخی از بیماری‌های عصبی، روابط جنسی شدید، استرس عاطفی، درد، آسیب‌های جزئی در سر، برخی از مشکلات و درمان‌های پزشکی، پریدن در آب سرد یا داغ و غیره ایجاد شود. در این فراموشی فرد نمی‌تواند خاطرات گذشته یا جدید خودش را به یاد بیاورد. البته هنوز گزارشی در خصوص ماندگاری این عارضه پزشکی داده نشده است.

رابطه جنسی می‌تواند حافظه شما را تقویت کند

مطالعه‌ای که روی جوندگان انجام شد نشان داد که آن‌هایی که از ۱۴ شب دنبال هم و هر شب رابطه جنسی داشته‌اند در مقایسه با آن‌هایی که در این ۱۴ شب تنها یک بار رابطه داشته‌اند، نورون‌های بیشتری در ناحیه هیپوکامپوس مغز دارند. این ناحیه به حافظه مرتبط است. این یافته‌ها همچنین روی موش‌های آزمایشگاهی هم تایید شده‌اند. اما هنوز در خصوص اثرات رابطه جنسی بر مغز و قسمت حافظه انسان مطالعه‌ای انجام نشده است.

رابطه جنسی شما را ریلکس می‌کند

یک مطالعه نشان داد که داشتن رابطه جنسی مداوم در موش‌ها باعث تقویت مغز می‌شود. همچنین مشخص شد که موش‌هایی کع رابطه جنسی بیشتری دارند، آرام‌تر بودن و استرس کمتری هم دارند. یک مطالعه دیگر هم نشان داد که افرادی که رابطه جنسی خوبی ندارند و یا خودارضایی می‌کنند، در موقعیت‌های استرس‌زا، تنش بیشتری را تجربه می‌کنند.

رابطه جنسی باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود

رابطه جنسی باعث می‌شود که شما خواب‌آلوده شوید. این تاثیر در مردان بیشتر از زنان است. دانشمندان معتقدند که علت این تفاوت در زنان و مردان این است که قشر جلوی مغز بعد از انزال نازک‌تر شده و باعث انتشار اکسی توسین و سروتونین بیشتری می‌شود. این روند را به عنوان سندروم چرخیدن و خوابیدن می‌شناسند.