یکی از دغدغه‌های بسیاری از مردان این است که بتوانند در رابطه جنسی با همسرشان خوب عمل کنند و رضایت او را جلب کنند. از طرفی یکی از مشکلات شایع که در بین مردان وجود دارد، زودانزالی است. مردان برای رفع این مشکل یا حتی برای طولانی‌تر شدن زمان رابطه جنسی‌شان به استفاده از داروهای تاخیری و داروهای جنسی رو می‌آورند.

اما آیا استفاده از این داروها عوارض و خطراتی هم برای آن‌ها در پی دارد یا خیر؟ در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص عوارض داروهای تاخیری با هم صحبت کنیم.

برخی از رایج‌ترین داروهای تاخیری:

  • تادافیل‌ها (سیالیس)
  • سیلدنافیل (ویاگرا)
  • واردنافیل (لویترا)

این داروها باعث بالا رفتن سطح نیتریک اکسید در خون شده و به این ترتیب عروق خونی گشادتر می‌شوند و جریان خون با سرعت بیشتری وارد رگ‌های شما می‌شوند. زمانی که این داروها را مصرف می‌کنید، جریان خون در آلت تناسلی بیشتر شده و عملکرد شما در رابطه جنسی بهتر می‌شود. به این ترتیب مشکلاتی مانند زودانزالی یا سایر مشکلات جنسی کاهش پیدا می‌کنند.

عوارض داروهای تاخیری در مردان

سردرد

یکی از رایج‌ترین عوارض داروهای تاخیری در مردان این است که دچار سردرد می‌شوند. این سردرد به خاطر بیشتر شدن سطح نیتریک اسید ناگهانی در خون رخ می‌دهد.

بدن درد

یکی دیگر از عوارض داروهای تاخیری درد تمام ماهیچه‌های بدن به خصوص کمردرد می‌باشد.

مشکلات گوارشی

داروهای درمان ناتوانی جنسی باعث ایجاد سوهاضمه و اسهال می‌شوند و دستگاه گوارش را دچار مشکل می‌کنند. بهتر است رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید و بیشتر آب بنوشید تا از شدت این مشکل کم کنید.

عوارض داروهای تاخیری و داروهای جنسی در مردان

سرگیجه

سرگیجه یکی دیگر از عوارض داروهای تاخیری است که به خاطر افزایش سطح نیتریک اکسید رخ می‌دهد.

تغییر در بینایی

داروهای تاخیری می‌توانند دید فرد را کاهش داده و باعث بروز مشکلاتی در بینایی افراد شوند. تاری دید یا حتی نابینایی از عوارض داروهای تاخیری است که زیاد مشاهده می‌شود.

گرفتگی یا آبریزش بینی

عوارض نادر و شدید قرص‌های تاخیری

عوارض داروهای تاخیری شامل عوارض شدیدتری هم هستند که در ادامه می‌خوانید.

همه چیز در خصوص تادافیل

تادافیل یا سیالیس دو مشکل هایپریلازی خوش خیم پروستات و ناتوانی جنسی را در پی دارد. این دارو به شکل قرص بوده و با نسخه تهیه می‌شود. این دارو باعث بیشتر شدن میل جنسی می‌شود و تضمینی در خصوص ایمن کردن فرد در برابر بیماری ایدز ندارد.

عوارض جانبی تادافیل یا سیالیس

سردرد، درد معده، درد ماهیچه‌ای، سرخ شدن پوست، آبریزش بینی، اسهال یا تورم در پا و قوزک پا از عوارض جانبی مصرف این دارو می‌باشد. اما عوارض خطرناک‌تری هم وجود دارند که در ادامه می‌خوانید.

  • پرپاپیسم یا نعوظ مانا یکی از عوارض مصرف این دارو است که به صورت نعوظ ۴ ساعته مداوم است و درد زیادی را به فرد تحمیل می‌کند.
  • تغییر در دید و مشکلات ناگهانی مانند عدم تشخیص رنگ سبز و آبی از هم
  • از دست دادن شنوایی و کاهش شنوایی یا شنیدن صدای زنگ و سرگیجه

ویاگرا

ویاگرا یکی دیگر از داروهای تاخیری است که می‌تواند ناتوانی جنسی را در مردان درمان کند. این دارو از خانواده داروهای بازدارنده فسفودی استراز-5 است که باعث افزایش جریان خون در آلت تناسلی مردان شده و اختلال نعوظ را درمان می‌کند. این دارو باید به صورت خوراکی یک ساعت قبل از رابطه جنسی مصرف شود.

عوارض داروهای تاخیری و داروهای جنسی در مردان

عوارض داروهای تاخیری ویاگرا

از جمله عوارض داروهای تاخیری ویاگرا سردرد، سرخ شدن ناگهانی صورت، درد معده، مشکلات در بینایی، آبریزش بینی، کمردرد و درد ماهیچه‌ها، تهوع، سرگیجه و جوش می‌باشد. در صورت ادامه این روند باید به پزشک مراجعه کرد.

برخی از عوارض خطرناک داروهای ویاگرا:

  • پریاپیسم (نعوظ مانا)
  • از دست دادن ناگهانی بینایی یک یا هر دو چشم
  • مشکلات شنوایی
  • سرگیجه

لویترا

یکی دیگر از داروهای درمان ناتوانی‌های جنسی لویترا است که عوارض جانبی آن بسیار شبیه به عوارض ویاگرا می‌باشد. این دارو اگر با آب گریپ فروت مصرف شود، بهتر جذب می‌شود و البته عوارض جانبی شدید‌تر هم دارد.