داشتن رابطه جنسی خوب و باکیفیت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در زندگی مشترک است. اما برخی از زنان نمی‌توانند به اندازه کافی از رابطه جنسی که دارند لذت ببرند.

لذت نبردن زنان از رابطه جنسی باعث می‌شود که سلامت روان و جسمی آن‌ها هم تحت شعاع قرار گرفته و به نوعی آن‌ها نتوانند زندگی شاد و کاملی داشته باشند. همچنین تعداد زنانی که این مشکل را دارند کم نیستند. اما متاسفانه به خاطر خجالت یا ترس از پس زده شدن یا مشکلات دیگر، این مورد را بیان نمی‌کنند و سعی می‌کنند تا جای ممکن آن را مخفی کنند.

ارگاسم زنان در رابطه جنسی

در قدیم خیلی از زنان و مردان فکر می‌کردند که زنان نباید از رابطه جنسی لذت ببرند و این لذت فقط مختص آقایان است. حتی در برخی از جوامع با ختنه کردن زنان کاری می‌کردند که هرگز نتوانند این حس را تجربه کنند . اما امروزه ما خوب می‌دانیم که داشتن رابطه جنسی کامل و سالم تا چه اندازه می‌تواند روی سلامت جسمی و روحی افراد تاثیر گذاشته و حتی به تداوم زندگی مشترک آن‌ها هم کمک کند.

گذشته از این موضوع به ارگاسم رسیدن زنان و حتی لذت بردن آن‌ها از رابطه جنسی کمی پیچیده‌تر و مشکل‌تر از این روند در مردان است. چرا که زنان به پیش نوازی طولانی‌تر و آمادگی بیشتری برای رسیدن به لذت از روایط جنسی نیاز دارند. همچنین زنان برای لذت بردن از رابطه جنسی کمی بیشتر از مردان نیازمند آرامش روحی و روابط عاطفی درست در زندگی مشترک هستند. همین امر موجب می‌شود که وجود هر مشکل کوچکی در روند روابط عاطفی و زناشویی جلو لذت بردن زنان را گرفته و باعث شود که این افراد از روابط جنسی‌شان لذت نبرند یا حتی از انجام آن بیزار شوند.

دلیل لذت نبردن زنان از رابطه جنسی چیست؟

همانطور که گفتیم به ارگاسم رسیدن زنان نیازمند زمان و انرژی بیشتری است. و در صورتی که یک خانم برای مدت بیش از ۶ ماه در روابط جنسی‌اش به ارگاسم نرسیده باشد، دچار اختلال ارگاسمی است. شناخت اختلال ارگاسمی نیازمند شناخت درستی از سیکل جنسی خانم‌هاست. سیکل جنسی در زنان ۴ مرحله دارد. که شامل برانگیختگی،مرحله کفه یا تداوم رابطه، ارگاسم و مرحله فروکش است. در مرحله برانگیختگی، خانم تحریک شده و بعد وارد مرحله تداوم رابطه می‌شود.

در مرحله برانگیختگی و تداوم رابطه هم زنان فشار زیادی روی ناحیه لگن و اندام جنسی‌شان حس می کنند که با به ارگاسم رسیدن این فشار برطرف می‌شود. بعد از این مرحله هم فرد وارد مرحله فروکش می‌شود. به صورت معمول زنان در این مرحله و بعد از دو مرحله اول ارگاسم را تجربه می‌کنند. اما ممکن است خانمی بدون تجربه کردن دو مرحله اول هم ارگاسم را تجربه کند.

تجربه نکردن ارگاسم به دو صورت اتفاق می‌افتد و حالت اول زمانی است که فرد تجربه‌ای در ارگاسم شدن ندارد. به طوری که او هیچ‌وقت ارگاسم را تجربه نکرده باشد و حتی ذهنیت درستی هم از آن نداشته باشد. این عارضه هم در بین زنان رواج زیادی دارد.

حالت دوم هم این است که خانمی ارگاسم را تجربه کرده است اما هم‌اکنون به خاطر مشکلات متعددی مانند بالا رفتن سن، تغییرات هورمونی و غیره دیگر قادر نیست به این مرحله از لذت برسد. بعضی از زنان به خاطر عوارض جانبی مصرف برخی داروها، بالا رفتن سن، شیردهی یا زایمان، مسائل روانی و غیره نمی‌تواند ارگاسم را تجربه کند.

عوامل موثر در لذت نبردن زنان از رابطه جنسی و بروز مشکل در این روابط

در روابط زناشویی یک خانم عوامل متعدد می‌تواند باعث ایجاد مشکل و لذت نبردن او از رابطه شود. سلامت جسمانی فرد، تعادل هورمون‌ها، نبود عفونت در لگن و غیره از عواملی هستند که مانع از به ارگاسم رسیدن زنان می‌شوند.

برای اطمینان از نداشتن مشکل جسمی زنان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و مشکل را مطرح کنند اما بعضی مواقع هم علیرغم سلامت جسمی، مشکلات دیگری باعث لذت نبردن زنان از رابطه جنسی می‌شود.

عوامل روانی موثر در لذت نبردن زنان از رابطه جنسی وضعیت روانی زنان بیشتر از مردان در روابط جنسی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برای مثال اضطراب و استرس در زنان مانع از لذت بردن آن‌ها از رابطه می‌شود.

دلیل لذت نبردن زنان از رابطه جنسی چیست؟

باورهای شخصی و خانوادگی هم می‌تواند مانعی بر سر راه ارگاسم و لذت جنسی زنان باشد. بعضی از خانم‌ها بر این باورند که یک خانم متشخص نباید در تخت شیطنت زیادی داشته باشد و بیش از حد لذت از رابطه را نشان دهد. یا حتی بعضی از زنان برای اینکه دوست ندارند حالت صورت‌شان در زمان ارگاسم را کسی ببیند، ترجیح می دهند این حالت را تجربه نکنند.

گاهی هم تجربیات ناخوشایند قبلی در روابط جنسی باعث می شود که زن نتواند رابطه خوبی با همسرش برقرار کند و به او اعتماد کند. برای مثال اگر در دفعات قبلی مرد با زن بدرفتاری کرده باشد، او دیگر در پی لذت بردن نیست و نمی‌تواند از حضور همسرش لذت ببرد.

عوامل روانی ناشی از مسائل ارتباطی

داشتن رابطه‌ای خوب با همسر برای خانم‌ها در لذت بردن از رابطه جنسی اهمیت زیادی دارد. اگر خانم ها نتوانند رابطه خوبی با همسرشان برقرار کنند، و با هم در کشمکش و دعوا باشند، احتمالا در تخت هم چندان راضی و خوشحال نخواهند بود.البته این مورد در همه صدق نمی‌کند. و بعضی از زنان می‌تواند رابطه جنسی را از احساساتشان تفکیک کنند. گاهی هم از رابطه جنسی برای نزدیک شدن به همسرشان یا کاهش استرس و اضطراب استفاده می‌کند.

مهارت‌ها و آگاهی‌های مورد نیاز برای لذت بردن از رابطه جنسی

همانطور که در بالا هم گفتیم، سیکل جنسی در زنان ۴ مرحله مختلف شامل برانگیختگی، کفه، تداوم و ارگاسم دارد. خیلی از اوقات به خاطر طی نشدن مرحله برانگیختگی یا تداوم ارگاسم هم ایجاد نمی‌شود. یکی از شایع‌ترین دلایل این روند این است که مردان زودتر از زنان ارگاسم می‌شود. و بعد توجهی به زنان ندارند. این روند با آگاهی مردان از سیکل روابط جنسی زنان و تلاش برای ایجاد لذت بیشتر در آن ها برطرف می‌شود. کافی است که هر کدام از زوجین مراقب لذت بردن و ارگاسم شدن طرف مقابلش هم باشد.