نداشتن رابطه جنسی یکی از شایع‌ترین مشکلات زوج‌های بالای ۴۰ سال است. علت این مورد هم می تواند پاسخ بدن به تغییرات هورمونی یا تغییر سبک زندگی یا تغییر سن باشد.

عشق و ازدواج می‌توانند مانند اسب و کالسکه باشند. اما رابطه جنسی و ازدواج کمی متفاوت است. اطلاعات نشان می‌دهند که سرچ واژه نداشتن رایطه جنسی بعد از ازدواج یکی از پرسرچ‌ترین موضوعات در آمریکاست.

نظرسنجی‌های که توسط موسسه فرهنگ و خانواده آستین در آمریکا انجام شد نشان داد که ۱۲ درصد از زوجین آمریکایی در ۳ ماه گذشته رابطه جنسی نداشتند. نظرسنجی دیگری هم نشان داد که ۲۰ درصد از زوجین در جامعه آماری مورد بررسی در یکسال گذشته رابطه جنسی نداشته‌اند.

این یافته‌ها برای محققین تعجب‌آور نبود. چرا که نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج یکی از شایع‌ترین مشکلات زوج‌های بالای ۴۰ سال است. علت این امر هم می‌تواند پاسخ بدن به تغییرات هورمونی، تغییرات سن و سبک زندگی باشد.

اگرچه این امر رایج و همه گیر است اما باز هم دلیلی برای نگران نشدن وجود ندارد. چرا که نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج شک و شبه‌های زیادی را در دل زوجین می‌اندازد.

منظور از نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج چیست؟

به گفته کارشناسان، زوج‌هایی که سالانه ۹ بار یا کمتر رابطه جنسی دارند، جز گروهی هستند که بعد از ازدواج رابطه جنسی را کنار گذاشته‌اند. یک زوج ممکن است برای هم جذابیت داشته باشند و تمایل زیادی هم به برقراری رابطه جنسی داشته باشند اما شرایط برای این موضوع محیا نشود. به نوعی اتفاقی که بین آن‌ها افتاده است آن‌ها را از هم دور کرده است و باعث شده است که آن‌ها نتوانند با هم دوباره رابطه داشته باشند.

البته کسانی هم هستند که به  همین رابطه جنسی کم راضی هستند و به نوعی بیشتر از این را نمی خواهند و به آن نیازی ندارند. این بستگی به شرایط هرکدام از زوجین دارد.

آیا داشتن اختلالات جنسی باعث نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج می‌شود؟

اختلالات جنسی به این معناست که یکی از زوجین تمایل به برقراری رابطه جنسی نداشته باشد. و همسر در مقابل از این رویه ناراضی باشد.

فرض جامعه همیشه بر این بوده است که میل جنسی مردان بیشتر است. اما مطالعات نشان داده‌است که میل جنسی زنان تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان است. احتمال بروز اختلال جنسی هم در هر دو جنس به یک اندازه است.

دلایل مهم نداشتن رابطه جنسی در زوج‌ها

تله مقایسه

یکی دیگر از چالش‌هایی که زوجین با آن مواجه هستند این است که مدام دیگران را با خودشان مقایسه می‌کنند . فکر می‌کنند که زندگی جنسی همه از آن‌ها بهتر است. حتی یاد اوایل ازدواج‌شان می‌افتند و حسرت می‌خورند. برای خیلی از زوجین پیش آمده است که متوجه شوند شریک زندگی‌شان به جای اینکه از رابطه جنسی با او لذت ببرد، به این کار به چشم یک وظیفه و کاری که باید انجام شهد، نگاه می‌کند. یا زوج‌هایی بوده‌اند که قبلا در ماه ۲۰ تا ۲۵ بار رابطه جنسی داشته‌اند اما الان ماهی یک بار هم رابطه ندارند.

اگر در تله مقایسه زندگی خودتان با دیگران افتادید، بدانید که دارید راه را اشتباه می‌روید. هر کس از نظر فیزیولوژیکی منحصر به فرد است و با دیگران متفاوت است. شاید شما با یک بار رابطه جنسی در ماه اقناع شوید. اما فرد دیگری ۲۰ رابطه در ماه هم برایش کافی نباشد. درحالی که هر دو شما از زندگی جنسی‌تان راضی هستید. پس زندگی جنسی باید از نظر کیفیت با هم مقایسه شوند نه کمیت. و این چیزی نیست که از عهده شما بربیاید. اگر شما و همسرتان رابطه جنسی کمی دارید ولی از زندگی‌تان راضی هستید، چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

دلایل اصلی برای نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج

حتی اگر دچار اختلالات جنسی نباشید، باز هم عوامل متعدد زیادی هستند که می‌توانند باعث شوند رابطه جنسی ضعیف یا کمتری داشته باشید.در ادامه چند مورد از این عوامل را ذکر می‌کنیم.

بیماری

درد کمر، آرتریت و افسردگی از رایج‌تریم بیماری‌هایی هستند که باعث می‌شوند بیمار نتواند از رابطه جنسی لذت ببرد و تمایل کمتری به آن داشته باشد.

اضافه وزن

کنترل وزن بعد از ۴۰ سالگی کمی سخت‌تر می‌شود. اینکه از نظر جسمی جذاب نباشید و تناسب اندام نداشته باشید، می‌تواند اعتماد به نفستان را تحت شعاع قرار داده و شما را از داشتن رابطه جنسی منصرف کند. همچنین اضافه وزن باعث می‌شود که انرژی کمتری هم برای رابطه جنسی داشته باشید.

استرس

یکی دیگر از عواملی که باعث نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج می‌شود، استرس بالای هر کدام از زوجین در طول زندگی و در روزمره است. بدن زمانی که تنش زیادی را تحمل می‌کند، تمایلش را برای داشتن رابطه جنسی از دست می‌دهد. استرس داشتن رابطه جنسی خوب را سخت‌تر می‌کند. استرس حتی می‌تواند هورمون های شما را هم تغییر داده و باعث کاهش میل جنسی شود.

دلایل مهم نداشتن رابطه جنسی در زوج‌ها

احساس خستگی

خستگی یکی از نشانه‌های بسیاری از بیماری‌ها یا عوارض جانبی داروها و زندگی مدرن است. داشتن خواب کافی و زندگی سالم به بالا بردن میل جنسی و داشتن زندگی جنسی فعال کمک می‌کند.

روزمرگی

روزمرگی مشکل بزرگی برای یک ازدواج شاد و آرام است. زوجینی که برای ۱۰ تا ۱۵ سال کنار هم زندگی می‌کنند، کم کم دچار روزمرگی شده و حس می‌کنند که زندگی برای‌شان جذابیتی ندارد.

خشم و نفرت

خصومت و نارضایتی که ممکن است بین افراد باشد، باید سرکوب شدن تمایل آن‌ها نسبت به یکدیگر و کاهش میل جنسی‌شان می شود. بعضی از زوجین ممکن است به خاطر یک اشتباه یا کار غلط به اندازه‌ای از همسرشان ناراحت باشند که نتوانند در کنار او قرار بگیرند و بیش از حد به او نزدیکی شوند.

آیا نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج ممکن است؟

پاسخ شما مثبت است. حتی بدون رابطه جنسی هم زن و شوهر هنوز به هم تعهد دارند و در یک ازدواج هستند. همچنین برای یک مدت کوتاه و به صورت موقتی نداشتن رابطه جنسی می‌تواند بی‌مورد باشد اما به طول انجامیدن این عارضه و حذف رابطه جنسی به خودی خود برای تداوم ازدواج خطرناک است. مطالعات نشان داده‌اند که لمس شدن از طرف همسر و در آغوش گرفتن باعث احساس رضایت و خوشبختی در طرفین می شود. اگر تجربه رابطه جنسی صمیمانه را دارید، این نشانه بسیار خوبی برای شماست.

مطالعات نشان داده‌اند که زنانی که احساس می کنند شوهرشان به لذت بردن آن‌ها اهمیت می دهد، زنان شادتری هستند و احساس خوشبختی و رضایت‌مندی بیشتری هم در زندگی دارند.

نداشتن رابطه جنسی خوب و سالم نشان دهنده مشکلات روحی و روانی در ازدواج یا مشکلات و اختلالات در طرفین است.

چطور رابطه جنسی را به ازدواج‌مان برگردانیم؟

با همسرتان در خصوص دلیل نداشتن رابطه جنسی صحبت کنید. شاید این کار کمی سخت باشد اما لازم است که ضرورت آن را درک کنید. می‌توانید مشکل را کشف کرده و با مراجعه به پزشک آن را برطرف کنید. یا اینکه با هم‌فکری هم راه‌حلی برای مشکل پیدا کنید. درهر صورت صحبت کردن از مسکون نگه داشتن مسئله بسیار بهتر و هوشمندانه‌تر است.

دیدگاه‌تان را عوض کنید

گاهی باید دیدگاه‌تان را در مورد یک مسئله تغییر داده و دیدگاه بهتری را جایگزین آن کنید. مثلا اگر شوهرتان از شما درخواست رابطه جنسی کند، ممکن است در مواقعی این کار را خودخواهانه بدانید یا از طرز بیان همسرتان خوشتان نیاید. اما شاید بتوانید به این فکر کنید که هنوز هم برای یکدیگر جذاب هستید و می‌توانید زندگی جنسی شادی داشته باشید.

همچنین هر دیدگاه یا تفکری که باعث می‌شود کمتر رابطه جنسی داشته باشید را اصلاح کنید یا در خصوص آن با همسرتان صحبت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا دوباره بتوانید از رابطه جنسی لذت ببرید.

حداقل هفته‌ای یک بار برای داشتن رابطه جنسی برنامه‌ریزی کنید

شاید به نظرتان رمانتیک نباشد. که بری داشتن رابطه جنسی برنامه‌ریزی کنید. اما این کار برای داشتن زندگی جنسی فعال لازم و ضروری است. این کار باعث می‌شود که برای این کار آماده باشید و وقت‌تان را آزاد بگذارید.

کاری که دوست دارید را انجام دهید.

یکی از مزایایی که زنان نسبت به مردان دارند این است که حتی اگر میلی به رابطه نداشته باشند، می‌توانند تصمیم بگیرند که وارد رابطه شوند و کم کم این حس را برای خودشان ایجاد کنند. از آنجایی که رابطه جنسی بیشتر از طرف خانم‌ها رد می‌شود، بهتر است این افراد برای داشتن آینده بهتر کنار همسرشان دلیل این بی‌میلی را جستجو کرده و آن را برطرف کنند. همچنین ترفند دیگر این است که حتی اگر تمایل زیادی به این کار ندارند، خودشان وارد رابطه شده و این کار را انجام دهند. بعد از مدتی و بعد از پیش‌نوازی این حس می‌تواند برای آن‌ها هم تداعی شود.

فانتزی‌های جنسی‌تان را به همسرتان بگویید

به همسرتان در خصوص کارهایی که دوست دارید در حین رابطه انجام دهید، بگویید. حتما لازم نیست که این کارها را خیلی دقیق و حرفه‌ای انجام دهید. گاهی همین که کمی تنوع داشته باشید، می‌تواند برای شما کافی باشد.

یاد بگیرید که چطور باید گیل جنسی یکدیگر را روشن کنید

روشن‌کننده‌های میل جنسی می‌توانند در طول سال ها تغییر کنند و شما همیشه باید شناخت کافی و تازه‌ای از همسرتان داشته باشید. علاقه‌مندی‌های او را بدانید و طوری رفتار کنید که به وجد بیاید. لیستی هم از رفتارهای ناخوشایند تهیه کنید. و کارهایی که دوست دارید را در کنار هم انجام دهید.

تغییر رفتار در رابطه جنسی

رابطه جنسی منحصر به دخول واژینال نیست و در تمام روابط جنسی هم حتما ارگاسم اتفاق نمی‌افتد. رابطه جنسی بدون ارگاسم یا کازرا هم می‌تواند لذت‌بخش باشد. اینکه هر رابطه‌ای را به شرط ارگاسم انجام دهید، شما را محدود می‌کند و باعث می‌شود که نتوانید به راحتی هر وقت که خواستی رابطه جنسی داشته باشید. هرچه نباشد روابط جنسی فواید دیگری هم دارد. معجزه هم‌آغوشی و نوازش را دست کم نگیرید. حتی رفتارهای صمیمانه‌ای مانند لمس کردن یا کتاب خواندن با صدای بلند، یا شام خوردن در نور شمع یا رفتن به یک شام دونفره به شما کمک می‌کند تا همیشه میل جنسی‌تان را بالا نگه دارید. و عارضه نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج برای‌تان اتفاق نیفتد.

تسلیم نشوید

کسانی که مدت زیادی از ازدواج‌شان می‌گذرد، فکر می کنند که رابطه جنسی یک امر عادی و ساده در زندگی است و همیشه می توانند آن را با همین کیفیت داشته باشند. این درحالی است که زمانی که کسی شما را برای مدت بیشتری می‌شناسد، انتظارش از شما بالا می‌رود و شما هم برای جلب نظر او باید تلاش بیشتری بکنید.