رابطه جنسی یکی از لذت‌های بزرگ زندگی و یکی از ارکان اصلی زندگی مشترک است. اصولا این رابطه باید یک راهکار برای پاسخگویی به نیازهای فیزیکی و عاطفی فرد باشد. اما گاهی به علت مشکلات متعدد این رابطه با ناملایمات و کاستی‌هایی همراه می‌شود. برای مثال برخی از مردم به خصوص زنان بعد از رابطه جنسی دچار افسردگی می‌شوند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا دلایل بروز افسردگی بعد از رابطه جنسی و راهکارهای مقابله با آن را با هم مرور کنیم.

زنان و مردان زیادی در تمام دنیا از این عارضه رنج می‌برند. گفته می‌شود که رابطه جنسی و افسردگی در این افراد یک ارتباط دو طرفه دارد به طوری که هر کدام از این موارد می‌توانند روی هم اثر بگذارند. به عبارتی مشکلات و ناملایماتی که در حین رابطه جنسی میفتد می‌تواند به افسردگی دامن بزند و از طرفی افسردگی هم می‌تواند باعث شود کیفیت و کمیت رابطه جنسی دچار تغییر شود. اما افسردگی بعد از رابطه جنسی نوع خاصی از افسردگی است که دامن‌گیر عده زیادی از افراد می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که ۴۷ درصد از زنان از این نوع افسردگی رنج می‌برند. البته مردان هم در معرض ابتلا به این نوع افسردگی هستند. اما دلیل این مشکل چیست و برای حل آن باید چه کارهایی کرد؟

علل افسردگی بعد از رابطه جنسی

طبعا زمانی که رابطه جنسی چه از نظر روانی و چه از نظر فیزیکی برای شما مطلوب نباشد، می‌تواند باعث ناراحتی و افسردگی شما هم بشود. رابطه جنسی همیشه باید به نوعی باشد که هم مرد و هم زن را به رضایت و خشنودی برساند. اما این اتفاق همیشه رخ نمی‌دهد و بعضی از افراد بعد از رابطه جنسی حال خوبی ندارند. در ادامه دلایل افسردگی بعد از رابطه جنسی را با هم می‌خوانیم.

آزاد و اذیت جنسی

معمولا تجاوز جنسی در کودکی و نوجوانی تا مدت‌ها و حتی در تمام طول عمر روی روح و روان فرد تاثیر می‌گذارد. همچنین ناملایمات و مشکلاتی که فرد در این سنین تجربه کرده است هم می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در حین رابطه جنسی شود. در این مواقع معمولا فرد بعد از رابطه جنسی دچار استرس و نگرانی و اضطراب می‌شود.

در صورتی که یکی از طرفین رابطه در گدشته تجربیات بدی در خصوص رابطه جنسی داشته باشد، این احتمال وجود دارد که بعد از هر رابطه جنسی خاطرات یا احساسات بد گذشته برای او تداعی شده و او حال خوبی نداشته باشد. همچنین مشکلات و ناملایمات روحی و روانی هم می‌تواند این علائم را در بر داشته باشد.

اضطراب و نگرانی در حین رابطه

رابطه جنسی همانقدر که می‌تواند هیجان‌انگیز و لذت بخش باشد، می‌تواند ترسناک هم باشد. زمانی که فرد تصمیم می‌گیرد خودش را یک قدم به فرد مورد نظرش نزدیک کرده و با او وارد رابطه جنسی شود، معمولا تنش‌ها ونگرانی‌های جدیدی هم تجربه می‌کند که می‌تواند مدام او را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که فرد همیشه در حین رابطه جنسی نگران و مضطرب باشد و به مسائل بیهوده فکر کند، احتمالا لذتی هم از رابطه جنسی نمی‌برد و دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی می‌شود.

مشکلات زناشویی

مشکلات و دعواهای زناشویی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. البته این عامل گستردگی کمتری دارد اما در بین برخی از افراد به چشم می‌خورد. زمانی که زن و شوهر مدام با هم دعوا می‌کنند و با هم اختلاف دارند، در صورتی که این دعواها از حد و محدوده درست خودش خارج شود و با بی‌احترامی‌ها و آسیب‌های عاطفی همراه شود، فرد در حین رابطه جنسی این تفکر برایش ایجاد می‌شود که تنها به خاطر رابطه جنسی برای طرف مقابلش ارزش دارد و احترام و ارزش کافی در این رابطه به او داده نمی‌شود. در این موارد فرد می‌تواند دچار احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی شود

مشکلات فیزیکی و جنسی

در بعضی از موارد هم افراد به خاطر مشکلات جسمی یا جنسی که دارند مانند بیماری‌ها و درد هنگام رابطه نمی‌توانند از رابطه جنسی‌شان لذت ببرند و همین امر هم باعث می‌شود که بعد از رابطه دچار افسردگی شوند.

چطور افسردگی بعد از رابطه جنسی را تشخیص دهیم؟

این نوع افسردگی نشانه‌ها و علائم مختص به خودش را دارد. افسردگی بعد از رابطه جنسی می‌تواند تنها برای ساعاتی بعد از رابطه تمام شود و یا گاهی یک الی دو هفته هم طول بکشد. این نوع افسردگی بعد از رابطه در فرد ایجاد می‌شود و باعث می‌شود که او نشانه‌ای از رضایتمندی از رابطه در خودش نبیند.

دلایل بروز افسردگی بعد از رابطه جنسی را بشناسید

درمان افسردگی

برای درمان این مسئله مهم‌ترین کاری که باید بکنید این است که دلیل و عامل به وجود آورنده این بیماری را شناخته و آن را برطرف کنید. زمانی که شناخت درستی از دلیل و عامل نباشد، ممکن است راهکارهای درمانی اشتباه به مشکل دامن زده و باعث وخیم‌تر شدن اوضاع شود. در ادامه درمان های مربوط به هر کدام از عوامل ذکر شده در بالا را با هم می‌خوانیم.

اگر می‌خواهید دچار افسردگی بعد از رابطه جنسی نشوید، در صورتی که این مشکل به خاطر مسائل و بیماری‌های جسمی یا جنسی برای‌تان پیش آمده است، طبعا باید در پی درمان این مسائل باشید. مشکلاتی مانند دردهای شکمی، زودانزالی، عدم ارگاسم و غیره می‌توانند باعث شوند از رابطه جنسی‌تان لذت کافی نبرید و احتمالا بعد از رابطه دچار افسردگی شوید.

درمان مشکلات روحی و روانی

گاهی هم افسردگی بعد از رابطه جنسی به خاطر مشکلات و مسائل روحی و روانی ایجاد می‌شود که طرفین درک درستی از آن‌ها ندارند. برای مثال سردی روابط عاطفی، بی‌احترامی و بی‌حرمتی بین زوجین، نداشتن تفاهم، نبود همکاری بین زوجین و غیره می‌تواند باعث بروز مشکلات روحی شود. این مشکلات می‌توانند به تخت خواب هم برسند و باعث تمایل نداشتن هر کدام از طرفین به داشتن روابط جنسی شوند. در صورتی که درگیر مشکلات و اختلافات متعدد با همسرتان هستید، بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که ابتدا مشکلات و اختلافات‌تان را حل کنید تا روابط جنسی‌تان هم خود به خود بهبود پیدا کنند.

مشکلات روحی فردی

در صورتی که فرد تجربیات بدی در خصوص روابط جنسی یا هر بخش دیگری از زندگی شخصی خودش داشته باشد، این تجربیات و احساسات بد می‌توانند خودشان را در تخت خواب هم نشان دهند. یکی از کارهایی که می‌توانید برای حل این مشکل انجام دهید این است که با مراجعه به یک روان‌شناس مجرب برای حل این مسائل یک راهکار اساسی پیدا کنید. روانکاوی درمان مناسبی برای تجربیات بد گذشته مانند آزاد جنسی است.

درمان اضطراب و عدم اعتماد به نفس

اگر برای برهنه شدن و نشان دادن بدن‌تان به طرف مقابل‌تان مشکل دارید و دوست دارد در وضعیت دیگری به جز آنچه که الان هستید، می‌بودید، باز هم می‌توانید با مراجعه به روانشناس یا حتی اکتفا به پاکدست‌های رواندرمانی مربوطه این مشکلات را حل کنید یا برای بهبود وضعیت تناسب اندام‌تان برنامه‌ریزی کنید. برای مثال اگر اضافه وزن دارید می‌توانید شروع به رژیم گرفتن و ورزش کنید. هرچند این کارها برای امشب یا شب‌های بعد کارساز نیستند اما حداقل می‌توانید مطمئن باشید که در ماه‌های آینده یا حتی سال آینده در وضعیت بهتری قرار خواهید داشت.