همیشه اولین‌ها به یاد ماندنی و البته کمی ترسناک هستند. یکی از این اولین تجربه‌های ترسناک تجربه شب زفاف است. در این شب زن و مرد برای اولین بار با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

با توجه به حساسیتی که این شب برای هر کسی می‌تواند داشته باشد، در این مقاله از سلامت زیستی بر آن شدیم تا نکاتی در خصوص این شب به شما گوشزد کنیم که می‌تواند به بهتر و به یادماندنی‌تر شدن آن کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید.

شب زفاف و اولین تجربه رابطه حساسیت زیادی دارد. ممکن است به خاطر این شب استرس داشته باشید و یا گیچ و سردرگم شوید. حتی ممکن است به خاطر همین فشار روانی تصمیمات غلطی بگیرید یا اینکه رفتار مناسبی نداشته باشید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که قبل از این شب کمی خودتان را آماده کنید.

با هم صحبت کنید

قبل از اینکه رابطه جنسی داشته باشید، بهتر است کمی در خصوص برخی موارد با هم صحبت کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که ترجیحات و رفتار هر کس هنگام رابطه جنسی متفاوت بوده و مختص خودش است. برای اینکه مرتکب اشتباه نشوید و ناخواسته همدیگر را آزار ندهید، بهتر است کمی در خصوص سلایق و انتخاب‌هایی که ممکن است داشته باشید با هم صحبت کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که صحبت کردن در خصوص این رابطه قبل از انجام آن می‌تواند تا حد زیادی از استرس شما کم کند. به خصوص خانم‌هایی که تاکنون رابطه جنسی نداشته اند و قرار است بعد از این رابطه به نوعی وارد مرحله جدیدی از زندگی‌شان شوند و به اصطلاح زن شوند، ممکن است استرس زیادی داشته باشند. حرف زدن کمک بسیاری به آماده شدن افراد برای نزدیکی و کاهش استرس‌شان می‌کند.

احساسات‌تان را به زبان بیاورید

مهم‌ترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که در این شب با همسرتان صادق باشید و همه چیز را به او بگویید. اگر عصبی هستید یا استرس دارید یا حتی ترسیده‌اید، بهتر است قبل از اینکه رفتارتان باعث ایجاد سوتفاهم و دردسر شود، آن را با همسرتان در میان بگذارید. به این ترتیب همسرتان هم می‌تواند خودش را با شما تطبیق داده و رفتاری متناسب با موقعیت و شرایط شما داشته باشد.

شاید رابطه جنسی اول در شب زفاف چندان خوشایند نباشد

این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. در اولین رابطه مشکلات متعددی برای هر دو طرف می‌تواند وجود داشته باشد که جلو لذت بردن آن‌ها از این رابطه را می‌گیرد. برای مثال خانم‌ها در اولین رابطه جنسی احتمالا درد زیادی را متحمل شوند. میزان این درد به نوع پرده آن‌ها، میزان آمادگی آن‌ها، میزان استرس‌شان و عوامل دیگر بستگی دارد. همچنین آقایان بهتر است مراقب اوضاع باشند و مطمئن شوند که همسرشان کمتر اذیت شود. به عبارتی بهتر است از رابطه جنسی اول تان در شب زفاف انتظار خوب بودن نداشته باشید و تنها مراقب باشید که اتفاقات بدی برای‌تان نیفتد.

خونریزی در شب زفاف

خانم‌ها بعد از اولین رابطه جنسی و بعد از پاره شدن پرده بکارت‌شان ممکن است کمی خونریزی داشته باشند. البته همه پرده‌ها خون ندارند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به یک ماما یا متخصص زنان مراجعه کرده و از او بخواهید که نوع پرده‌تان را به شما بگوید. همچنین توضیحات لازم را به شما بدهد. در خصوص میزان درد و خونریزی که ممکن است در حین رابطه داشته باشید هم از او سوال کنید. به این ترتیب خودتان را برای هر اتفاقی آماده می‌کنید. از این گذشته نوع دیگری از خونریزی هم ممکن است در حین رابطه اتفاق بیفتد که در اثر پارگی دیواره‌های رحم با فشار ناشی از دخول است که نرمال نیست و باید سریعا به پزشک مراجعه شود. این نوع خونریزی به خاطر ناآگاهی و فشار بیش از حد هنگام انجام رابطه ممکن است رخ بدهد.

وسایل کمکی

می‌توانید از برخی از وسایل مراقبتی و کمکی هم در حین رابطه جنسی‌تان استفاده کنید. برای مثال ژل‌های آمیزشی دخول را برای‌تان آسان‌تر کرده و باعث می‌شوند درد کمتری را در حین رابطه جنسی تحمل کنید. همچنین انواع کاندوم‌های ضد درد در بازار هستند که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید.

شما ناشی هستید

به یاد داشته باشید که هر دو شما شناخت کمی در خصوص رابطه جنسی و یکدیگر دارید و ممکن است در این شرایط رفتار و انتخاب‌های خوبی نداشته باشید. حتی ممکن است هول شوید و تصمیمات عجولانه و اشتباه بگیرید. پس از خودتان و طرف مقابل‌تان توقع زیادی نداشته باشید و سخت نگیرید. این مسئله بعد از چند بار که با هم رابطه داشته باشید، حل می‌شود.

اعتماد به نفس داشته باشید

شما در همه مراحل زندگی‌تان نیاز به اعتماد به نفس دارید و این اعتماد به نقس در شرایط سخت بیشتر از همیشه به کارتان می‌آید. برای اعتماد به نفس داشتن باید اول خودتان را باور کنید. اعتماد به نفس داشتن به دوست داشتن خودتان مربوط است و به لباس خوب، ظاهر خوب و عوامل دیگر زیاد ربطی ندارد. اگر حس خوبی به خودتان نداشته باشید، یعنی اعتماد به نفس ندارید. به یاد داشته باشید که همسرتان شما را با تمام ویژگی‌هایی که دارید، برای اینکه تا آخر عمر کنارش باشید، انتخاب کرده است. پس هر عامل گذرا و ظاهری نباید چندان مهم باشد. بهتر است روی علاقه‌تان به هم و در کنار هم بودتان تمرکز کنید و هر عاملی که شما را دچار استرس می‌کند، فراموش کنید.

آقایان بیشتر مراقب باشند

خانم‌ها در این شب بیشتر از همیشه آسیب پذیر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. فراموش نکنید که این شب برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد و بار روانی زیادی هم دارد. حتی ممکن است خانم‌ها بعد از این شب و پشت سر گذاشتن یک دوره از زندگی دچار افسردگی شوند. پس بهتر است کاملا مراقب آن‌ها باشید.

مراقب تغذیه‌تان باشید

اگر دوست ندارید کم انرژی یا کند و پیر به نظر برسید، بهتر است همیشه و به خصوص در این ایام مراقب تغذیه و غذاهایی که می‌خورید، باشید. غذاهای چرب و پرکالری شما را چاق کرده و انرژی‌تان را کاهش می‌دهند. علاوه بر اینکه ممکن است تناسب اندام‌تان به هم بخورد، ممکن است عملکرد خوبی هم در خصوص روابط جنسی نداشته باشید. در همین خصوص توصیه می‌کنیم حداقل چند ماه اول زندگی تغذیه سالم و ورزش را تجربه کنید و ببینید که این کارها چه تاثیراتی در زندگی جنسی شما می‌گذارد.

همدیگر را بشناسید

در شب زفاف به آرامی و با ملایمت رفتار کنید و به همدیگر آزادی عمل بدهید. اجازه بدهید هر کدام‌تان رفتاری که فکر می‌کند درست‌تر است را انجام دهد. این کار باعث می‌شود هر کدام‌تان بتوانید زودتر خودتان را پیدا کنید و عملکرد بهتری داشته باشید.

زمان شب زفاف به خودتان بستگی دارد

مهم نیست که شب زفاف‌تان را کی برگزار کنید اما بهتر است زمانی را انتخاب کنید که هر دو از نظر جسمی و روحی آمادگی کافی داشته باشید. برای مثال اگر خسته هستید یا از چیزی ناراحت شده‌اید، بهتر است این کار را به یک زمان دیگر موکول کنید.

بعد از رابطه جنسی

به یاد داشته باشید که هدف‌تان در این شب تنها برقراری رابطه جنسی نیست بلکه شروع یک فصل جدید در رابطه‌تان است و اولویت هم رابطه شما دو نفر و درواقع شما دو نفر هستید. پس در حین رابطه یا بعد از رابطه هم مراقب یکدیگر باشید و مطمئن شوید که هر دو در وضعیت خوبی هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی قرار دارید.