رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی زناشویی است که می‌تواند تاثیر زیادی روی کیفیت و ارتباط همسران بگذارد. یکی از مواردی که می‌تواند به بهتر شدن رابطه جنسی شما با همسرتان کمک کند این است که شناخت و آگاهی‌تان را در این زمینه بالا ببرید. یکی از مراحل رابطه جنسی دخول است.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا ببینیم دخول یعنی چه و نحوه درست انجام آن چیست.

دخول یعنی چه؟

دخول به صورت کلی به معنی ورود آلت تناسلی مرد به واژن زن است. این کار غالبا لذت بخش است و صدمه و آسیب ایجاد نمی‌کند. به ویژه زمانی که بین شما و طرف مقابل‌تان رابطه عاطفی کامل و درستی برقرار است و هر دو شما به برانگیختگی کامل رسیده‌اید. با این حال دخول حتی زمانی که بدن در آماده‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد، می تواند با درد همراه باشد.

رابطه جنسی دردناک

گاهی دخول می تواند برای زن دردناک باشد. در ادامه برخی از این موارد را ذکر می‌کنیم.

رابطه جنسی اول

در صورتی که زن باکره باشد و تاکنون هیچ رابطه جنسی را تجربه نکرده باشد، ممکن است دخول واژنی برای او دردناک باشد. به طوری که درد خفیف تا متوسطی را تجربه کند. البته درد زیاد نباید اتفاق بیفتد و نشانه نحوه غلط رابطه جنسی یا وجود یک مشکل دیگر است. این نکته را هم به یاد داشته باشید که رابطه جنسی اول برای زن ممکن است با خونریزی هم همراه باشد. اما این خونریزی زیاد نیست و خیلی زود قطع می‌شود.

خشکی واژن

یکی دیگر از دلایل سکس دردناک این است که واژن به اندازه کافی خیس و روان نشده باشد. در بیشتر زنان در دیواره داخلی واژن مایعی ترشح می‌شود که درون واژن را مرطوب و روان می‌کند که به تحریک بیشتر زن و راحت‌تر شدن رابطه جنسی کمک می‌کند.

دخول یعنی چه؟

گاهی این مایع به اندازه کافی در واژن وجود ندارد و ورود و خروج آلت تناسلی با اصطکاک بیشتری همراه است. این روند می‌تواند درد مضاعفی را برای خانم ایجاد کند. خشکی واژن ممکن است دلایل زیادی داشته باشد از جمله اینکه سطح استروژن در بدن کافی نیست و ترشح این مایع به اندازه کافی تحریک نمی شود. همچنین ممکن است خانم به دلایل متعدد آماده شروع رابطه جنسی نباشد یا پیش‌نوازی کافی را دریافت نکرده باشد.

تنگی ورودی واژن

یکی دیگر از دلایل داشتن سکس دردناک این است که ورودی مهبل و واژن به اندازه کافی باز نیست. برای مثال اگر آلت تناسلی مرد بیش از حد بزرگ باشد و واژن زن هم کوچک باشد، ورودی واژن زن برای آلت مرد به اندازه کافی باز نمی‌شود. با این حال این اندازه ورودی واژن زن به اندازه جسه زن ارتباطی ندارد و وابسطه به مسائل دیگر است.

مشکل زنان با دخول گاهی با واژینیسموس مرتبط است. که اسپاسم و گرفتگی غیرارادی عضلات واژن است.

درد شدید لگن

این درد می‌تواند نشان‌دهنده پارگی یا زخم در رابط هایی باشد که از رحم در مقابل انواع عفونت‌های گردنه رحم و لوله‌های آندومتریوز، کیست‌ها و تومورهای تخمدانی محافظت می‌کند.