سقط جنین می‌تواند فشار زیادی برای بدن شما داشته باشد. شاید تصور کنید که رابطه جنسی بعد از سقط جنین مانند مواقع دیگر است و سختی خاصی برای شما ندارد. اما اصلا اینطور نیست. لازم است برخی موارد را در خصوص این موضوع مد نظر قرار دهید.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص رابطه جنسی بعد از سقط جنین بیشتر با هم صحبت کنیم.

معمولا بعد از سقط جنین زن هم از نظر فکری و هم از نظر فیزیکی آمادگی کافی برای زندگی روتین را ندارد و احتمالا به کمی زمان نیاز دارد تا بتواند دوباره به روال سابق بازگردد.

طبق گفته‌های روان شناس دکتر کاترین مانک استاد روان پزشکی دانشگاه کلمبیا احساسات صدمه دیده و در هم ریخته زن بعد از سقط جدید یک روند عادی و قابل پیش بینی است. زنان و همسرانشان باید بدانند زنی که دچار سقط جنین شده است ممکن است طیف مختلفی از احساسات را تجربه کند.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین به یک موضوع پیچیده و اساسی تبدیل می‌شود و زمان زیادی طول می‌کشد تا فرد از نظر جسمی و ذهنی بتواند دوباره به روال زندگی سابق خود بازگردد. در همین زمینه برخی موارد هست که با رعایت آن‌ها می‌توانید تحمل این دوران را برای خودتان راحت‌تر کنید و سریع‌تر از مشکلات مربوط به این دوران رهایی پیدا کنید.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین

بدن شما بلافاصله بعد از سقط جنین آماده انجام روابط جنسی نیست. نگرانی اصلی متخصصان در این زمینه این است که دهانه رحم به طور کامل بسته شود. این یک واکنش طبیعی بدن برای جلوگیری از هرگونه عفونت است. اما روابط جنسی شما را سخت می‌کند. بعد از سقط جنین دهانه رحم کاملا باز می‌شود تا جنین خارج شود. بعد از این روند دهانه رحم دوباره بسته می‌شود و بسته به عمر جنین می‌تواند چند هفته تا چند ماه بسته بماند.

قبل از تصمیم گیری برای روابط جنسی بهتر است با یک پزشک در این زمینه مشورت کنید و مطمئن شوید که دهانه رحم بسته است.

یک استثنا در این بین وجود دارد. اگر بارداری شما به اصطلاح بارداری شیمیایی بود، یعنی تست بارداری‌تان مثبت بود اما سونوگرافی بارداری را تایید نکرد، که این مورد را هم تا ۷۵ درصد به معنی سقط جنین می‌دانند، نیازی به صبر کردن برای رابطه جنسی نیست.

میل جنسی زنان مدتی بعد بازمیگردد

اگر در صدد برقراری رابطه جنسی بعد از سقط جنین هستید، بهتر است بدانید که میل جنسی زن معمولا تا مدتی بعد از سقط جنین پایین می‌ماند.

فقط به این دلیل که از لحاظ جسمی آمادگی برقراری رابطه جنسی را دارید، به معنی آمادگی کامل شما از نظر عاطفی نیست.

ممکن است احساسات مختلف مانند احساس ترس یا غم تا مدتی شما را رها نکند و به شما اجازه برقراری رابطه جنسی را ندهد. البته این احساسات احتمالا پایه و ریشه منطقی ندارند. لازم است بدانید که سقط جدید تا سه ماهه اول معمولا به خاطر ناهنجاری‌های کروموزومی است و بدن شما نقش خاصی در سقط جنین ندارد.

به هر حال زنی که با این احساسات دست و پنجه نرم می‌کند ممکن است تا مدتی با تمام مسائل از جمله زندگی زناشویی و روابط با همسرش  و رابطه جنسی مشکلاتی داشته باشد و نتواند مانند سابق عمل کند. اگر به تنهایی از پس حل این مسائل برنمی‌آیید، بهتر است به یک مشاور مراجعه کنید.

رابطه جنسی بعد از سقط جنین تا چند مدت بعد مجاز است؟

این زمان به نسبت هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. اما زمان دقیق آن بعد از اتمام خونریزی است. یعنی حدودا دو هفته بعد از سقط جنین. چرا که در طول این مدل دهانه رحم باز شده و احتمال ابتلا به عفونت بیشتر است. پس اصلا نباید در این دوران هیچ رابطه جنسی داشته باشید.

زمان پریودی بعد از سقط جنین

زمان پریودی بعد از سقط کاملا قابل پیش‌بینی نیست. ممکن است درست در تاریخ همیشگی این اتفاق بیفتد یا اینکه یک روز دیگر. نکته‌ای که در این خصوص می‌توان به آن اشاره کرد این است که تا ۴۰ روز بعد از پریودی لکه بینی کاملا طبیعی است.

مراقبت بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین آب زیادی بنوشید و استراحت کنید. غذاهای سالم و حاوی مواد مغذی بخورید و در صورتی که پزشک‌تان برایتان دارو تجویز کرده است، بهتر است آن‌ها را به موقع مصرف کنید. همچنین بهتر است که تا دو هفته بعد ورزش نکنید یا وزنه سنگین بلند نکنید.