زینک اکساید یک ماده شیمیایی است که در صنایع مختلفی مانند پلاستیک، سرامیک، شیشه، سیمان، لایتیک، نرم‌کننده‌ها، رنگ‌ها، موم‌ها، چسب، غذاها و باتری و غیره استفاده می‌شود. در تولید محصولات بهداشتی و مراقبتی هم این ماده در ساخت پودر بچه، کرم ضدآفتاب، شامپو ضدشوره و غیره کاربرد دارد. همچنین از پماد آن به صورت مستقیم روی پوست استفاده می‌شود.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص خواص و مزایای استفاده از پماد زینک اکساید برای صورت بیشتر صحبت کنیم.

فواید پماد زینک اکساید

زینک اکساید یک ماده ضدالتهاب است که برای درمان تحریک‌های پوستی مانند آفتاب سوختگی، انواع دیگر سوختگی، خراشیدگی و زخم، عرق سوز شدن، درمان قرمی و سوزش پای نوزاد و غیره استفاده می‌شود.

پماد زینک اکساید همچنین از ایجاد چربی اضافه روی پوست جلوگیری می‌کند و به نوعی چربی پوست را تنظیم می‌کند. همچنین باعث لیفت و سفت شدن پوست می‌شود. این پماد در برخی از موارد برای درمان جوس استفاده می‌شود. همچنین برای درمان لکه‌های پوستی و التهاب پوستی و تعدد و شدت آکنه هم مفید است.

درمان و پیشگیری از جوش با پماد زینک اکساید

خواص ضدباکتریایی این پماد باعث کشته شدن باکتری‌ها شده و قابلیت ضدالتهابی این کرم هم التهاب پوست را کاهش می‌دهد. بنابراین کمتر شاهد ایجاد جوش روی پوست‌تان خواهید شد.

این کرم همچنین چربی های اضافه‌ای که تمایل به نفوذ به منافذ پوست را دارند را جذب کرده و چربی پوست را کمتر می‌کنند. درنتیجه کسانی که مستعد جوش و آکنه هستند با استفاده منظم و درست از این کرم می‌توانند از شر جوش‌هایشان خلاص شوند.

قابلیت ضدآفتاب

می‌دانید که اشعه ماورا بنفش آفتاب تاثیر مخربی روی پوست دارد. در صورتی که برای مدت طولانی در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، بیشتر از سایرین ممکن است دچار پیری زودرس پوست و چین و چروک شوید.

این کرم مانند ضدآفتاب‌های دیگر جذب پوست نمی‌شود. بلکه تنها روی پوست باقی می‌ماند و مانند یک سد محافظتی جلو نفوذ اشعه فرابنفش را به پوست می‌گیرد. شما می‌توانید از این کرم به عنوان یک ضدآفتاب برای خودتان و کودکتان استفاده کنید.

درمان آسیب‌های پوستی

زینک اکساید قابلیت درمانی دارد و می‌تواند زخم و آسیب‌های پوستی را درمان کند. همچنین اگر دچار سوختگی یا آفتاب سوختگی شده‌اید، می‌توانید برای درمان پوست از این کرم استفاده کنید.

تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهند که زخم‌های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر خوب می‌شود. اگر از کرم زینک اکساید روی زخم استفاده کنید، مقدار زیادی روی وارد بدن شده و به ترمیم سلول‌های پوستی کمک می‌کند. این کرم همچنین پوست شما را مرطوب و تمیز نگه می‌دارد.

اثرات قابض روی پوست

پماد زینک اکساید برای صورت همچنین می‌تواند اثرات قابض و جمع کننده پوست داشته باشد. این کرم چربی اضافه پوست را گرفته و باعث سفت‌تر شدن پوست می‌شود. برخی مواقع از این کرم برای درمان جوش‌ها هم استفاده می‌شود.

پماد زینک اکساید می‌تواند در درمان جوش و آکنه و التهابات پوستی هم موثر باشد.

بهبود التهاب پوستی

پماد زینک اکساید برای صورت اثرات خوب دیگری هم دارد. این کرم قادر است التهاب‌های ناشی از سوختگی در پوست، مانند اثرات اگزما، بریدگی، سوختگی و حتی اثرات تحریک پوستی در پای نوزادان که در اثر بستن پوشک ایجاد میشود را درمان کند.

پماد زینک اکساید برای صورت

عوارض احتمالی استفاده از زینک اکساید

برخی از افراد ممکن است به این ماده آلرژی داشته باشند. اما بیشتر افراد مشکلی با استفاده از آن ندارند. در صورتی که به زینک اکساید آلرژی داشته باشید، ممکن است دچار عوارضی مانند سوختگی، خارش پوست، سوزش و تیره شدن پوست شوید.

تداخل دارویی

این کرم با هیچ ماده دیگری تداخل ندارد و می‌توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.