جوانی و شادابی پوست همیشه برای ما از اولویت‌های مهم است. برای اینکه بتوانیم این ویژگی را برای مدت بیشتری جفظ کنیم، راهکارها و البته ابزارهای مختلفی هم وجود دارد. یکی از این ابزارها هایفوتراپی صورت است.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص این روش درمانی با هم صحبت کنیم.

هایفو HIFU مخفف عبارت High-Intensity Focused Ultrasound می باشد که به معنای امواج اولتراسوند یا فراصوت پرتوان و متمرکز است که تکنولوژی نسبتا نویینی به حساب می‌آید. هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است که کار آن تحریک سلول‌های پوستی است که به جوانسازی بافت‌ها و کلاژن‌سازی بیشتر کمک می‌کند. تاثیر آخری که این درمان دارد، برای سفت شدن و لیفتینگ پوست در قسمت‌های مختلف مفید است.

فواید و مزیت‌های استفاده از هایفوتراپی صورت

مزیت‌های متعددی در استفاده از هایفوتراپی صورت وجود دارد که برای درمان مشکلات پوستی مفید است. برخی از مشکلاتی که به کمک هایفوتراپی درمان می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • خطوط و چین و چروک سطحی
 • افتادگی و شلی پوست
 • نازک شدن پوست با بافتی مانند کاغذ و الیاف درشت
 • خط فک نامشخص
 • چروک اطراف دهان

در کل هایفوتراپی صورت به جوان‌سازی پوست و لیفت گردن و صورت و چانه و ابرو و همچنین بهبود خطوط روی قفسه سینه کمک می‌کند.

هایفوتراپی صورت

برای این درمان نیازی نیست که شما آمادگی قبلی داشته باشید. در مطب پزشک ابتدا تمام سوابق پزشکی شما بررسی می‌شود. به خصوص معاینات دقیق‌تر روی گردن و صورت شما انجام می‌شود. غیر از مواردی که عفونت شدید پوستی وجود دارد، پزشک بلافاصله بعد از معاینه می‌تواند کارش را شروع کند.

هایفوتراپی صورت چیست و چه تاثیراتی دارد؟

در بیشتر مواردی که ذکر شد، هایفوتراپی صورت به طور یکسان انجام می‌شود و متخصص می‌تواند یک پاکسازی کامل روی پوست انجام دهد. در این تکنیک پزشک از ژل اولتراسوند برای صورت و گردن بیمار استفاده می‌شود.

اپلیکاتور هایفو روی صورت و گردن قرار گرفته و به آرامی حرکت می‌کند و انرژی کم کم به پوست منتقل شده و پوست تحریک می‌شود. این روند به کلاژن‌سازی و بازسازی پوست و بهبود و جوانسازی پوست کمک می‌کند.

میزان عمق نفوذ دستگاه به شرایط و شدت مشکل بیمار بستگی دارد. بعد از اینکه عمق و شدت مناسب توسط پزشک انتخاب و تنظیم شد، پزشک اپلیکاتور را روی پوست قرار می‌دهد و بیمار یک احساس سوزش یا گرما را در زیر پوست خود حس می‌کند. هر جلسه درمان هایفوتراپی معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. این زمان هم به نسبت شدت مشکل بیمار می‌تواند متفاوت باشد.

هایفوتراپی صورت برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی این روش درمان برای افرادی که بین ۳۰ تا ۷۵ سال سن دارند، که دچار افتادگی پوست خفیف تا شدید هستند، مناسب است و می تواند باعث شود پیری پوست به تاخیر بیفتد.

هدف اصلی این تکنیک این است که روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند. اگر به خاطر قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور آفتاب دچار پیری پوست شده‌اید، به چند جلسه مداوم درمان هایفو نیاز دارید. همچنین افراد مسنی که شلی پوست در آن‌ها خیلی شدید‌تر است، گزینه خوبی برای این درمان نیستند. همچنین افرادی که در یک ناحیه از پوست دچار زخم یا عفونت یا آکنه هستند، این تکنیک برایشان مناسب نیست.

عوارض جانبی هایفو

تمام روش‌های درمانی زیبایی عوارض جانبی خاص خودشان را دارند. با این حال بیشتر این عوارض خفیف هستند و بعد از مدتی برطرف می‌شوند. همچنین احتمال اینکه عوارض شدید در فرد ایجاد شود هم زیاد نیست.

مراحل انجام هایفوتراپی صورت چیست؟

همانطور که قبلا هم گفتیم قبل از این درمان نیاز به آماده سازی خاصی ندارید. تنها باید صورت را پاکسازی کنید و اگر آرایش دارید، آن را تمیز کنید. در روند انجام این درمان مراحل زیر را تجربه می‌کنید.

 • ابتدا پزشک یا دستیار محل مورد نظر را تمیز کند.
 • در بعضی از موارد پزشک از کرم بی‌حس کننده پوست هم استفاده می‌کند.
 • همچنین در برخی از موارد پزشک از یک ژل مخصوص استفاده می‌کند. این ژل لوبریکانت است که در سونوگرافی هم کاربرد دارد.
 • با استفاده از مانیتور پزشک امواج فراصوت را تنظیم می‌کند.
 • امواج فراصوت با پالس‌های کوتاه به محل فرستاده می‌شوند. این روند ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • در نهایت دستگاه از روی صورت جدا می‌شود.

در حین انجام درمان ممکن است یک حس خفیف سوزن سوزن شدن داشته باشید. برای اینکه این مورد هم رفع شود می‌توانید از یک مسکن استفاده کنید.

بعد از تمام شدن درمان هم نیازی به استراحت یا دوره نقاهت نیست و می‌توانید بلافاصله زندگی روتین‌تان را شروع کنید.

مراقبت‌های بعد از هایفوتراپی صورت

بعضی از بیماران معتقدند که درد خفیفی بعد از درمان حس می‌کنند که خود به خود خوب می‌شود و نیازی به دارو ندارد. فقط برخی از پزشکان هم مراقبت‌ها و کرم‌های خاصی را برای مراقبت از پوست در مقابل آفتاب تجویز می‌کنند.