هر سال زمان برداشت پسته که می‌شود، مقادیر زیادی پوست پسته دور ریخته می‌شوند بدون اینکه بدانیم این پوست چه خواص قابل توجهی دارد.

در این مقاله از سلامت زیستی  قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و با هم خواص پوست پسته را مرور کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تولید پسته پیشینه طولانی در ایران دارد. از سه تا چهار هزار سال قبل جنگل‌هایی از پسته خودرو در ایران وجود داشته اند و امروزه نیز پسته به یکی از محصولات مهم کشاورزی ایران تبدیل شده است. این محصول علاوه بر اینکه در ایران زیاد استفاده می‌شود، یک محصول مهم صادراتی هم هست و به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود.

صادرات پسته ایران هم از سال‌های قبل انجام می‌شده است. تا سال ۱۹۷۰ ایران به تنهایی ۷۵ درصد محصول پسته بازارهای جهانی را تامین می‌کرده است. در آن دوران تنها رقیب ایران ترکیه بوده است که ۲۵ درصد بقیه پسته بازار را تامین می‌کرد. بعد از آن کم کم کشورهای دیگری مانند آمریکا، سوریه و چین هم به لیست کشورهای صادر کننده پسته افزوده شدند.

هر چند پسته تولید شده در هر کشور مرغوبیت و کیفیت خاص خودش را دارد و در این بین پسته ایرانی بهترین پسته بازارهای جهانی بوده است، اما تلاش این کشورها برای کاهش هزینه تولید، بهبود روش‌های بازاریابی، بسته بندی بهتر و تبلیغات باعث رونق بیشتر بازار پسته در این کشورها شده است.

خواص پوست پسته را بهتر بشناسید

از بحث صادرات پسته که بگذریم، صنعت تولید پسته به غیر از مغز محصولات جانبی دیگری شامل کود آلی، سقز، خوراک دام و مربا و همچنین چوب فشرده هم دارد که ارزش بسیار بالایی در تجارت دارند. این محصولات جانبی حتی گاهی گوی سبقت را از خود پسته ربوده و بازار پرسودتری برای کشاورز و تولید کننده ایجاد کرده است.متاسفانه در ایران به خاطر اینکه اقتصاد تک محصولی حرف اصلی را می‌زند، سایر محصولات مورد بی توجهی قرار گرفته و دیده نمی‌شود. در همین بین به پوست پسته و خواص پوست پسته هم بی‌توجهی می‌شود و به نوعی خیلی از کشاورزان نمی‌دانند که می‌توانند از این محصول هم کسب درامد کنند.

پوست پسته یک ثروت ناشناخته

یکی از افرادی که در این زمینه تجربه دارد، می‌گوید که پوست استخوانی پسته، گردو، فندق و بادام از جمله محصولاتی هستند که در کشورهای دیگری مانند ترکیه به  عنوان سوخت استفاده می‌شوند و بازار فروش آن‌ها هم در این کشورها خوب است. وی افزود که از آنجایی که سوخت در ترکیه قیمت بالایی دارد، پوست و ضایعات این مغزجات هم به قیمت خوبی به عنوان سوخت فروخته می‌شوند. ما هم می‌توانیم از این بازار استفاده کنیم و ضایعات پسته و سایز مغزجات را به این کشور صادر کنیم.

خواص پوست پسته

پوست پسته به غیر از سوخت استفاده‌های دیگری هم می‌تواند داشته باشد. پوست پسته تازه آر ام‌بخش و تسکین دهنده معده است. پوست پسته خاصیت ضداسهال داشته و برای بواسیر هم مفید است. این ماده همچنین به کاهش درد و کاهش علائم این بیماری کمک می‌کند. برای درمان بواسیر کافی است کمی پوست پسته را در آب بجوشانید و آن را در لگن بریزید و داخل آنب رای چند دقیقه بنشینید.

سایر خواص پوست پسته

خواص پوست پسته بسیار وسیع است و شامل مواردی مانند حفظ سلامت بدن و بالا بردن قوای جنسی می‌شود. همچنین این ماده برای تسکین و آرام کردن معده هم مفید است. خواص پوست پسته شامل خاصیت ضداسهالی می‌شود. پوست پسته همچنین خواص زیر را دارد که با هم می‌خوانیم.

  • بهترین دارو برای درمان بوی بد دهان
  • جویدن پوست پسته به تنهایی به التیام زخم‌های داخل دهان کمک می‌کند.
  • برای محکم‌تر شدن لثه هم می‌توانید پوست پسته را بجوید یا آن را روی لثه‌هایتان بمالید.
  • دم کرده پوست پسته حالت تهوع را کاهش می‌دهد.
  • دم کردن آن همچنین برای درمان اسهال مفید است.
  • در صورتی که دچار سکسکه شده‌اید هم می‌توانید یک فنجان از دم کرده پوست پسته را بنوشید.

پوست پسته را می‌توانید به صورت معمولی و به عنوان یک داروی سنتی استفاده کنید. همچنین می‌توانید با آن ترشی یا مربا درست کنید و میل کنید.