داشتن موهای سالم و زیبا یکی از رویاهای همه ماست. موهای سالم و پرپشت به تنهایی تاثیر زیادی روی زیبایی شما می‌گذارند. موهای سالم همچنین نیاز زیادی به رسیدگی و استفاده از سشوار و محصولات آرایشی ندارند. و به تنهایی زیبا هستند. به همین علت است که همه دوست دارند موهای سالم و زیبا داشته باشند.

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا به شما یاد بدهیم که اصول مراقبت از مو چیست و چطور باید از موها به درستی مراقبت کرد.

موهای‌تان را حداکثر دو تا سه بار در هفته بشویید

شما هرچند وقت یکبار موهای‌تان را می‌شویید؟ این سوالی است که همیشه باید از خودتان بپرسید. و به خودتان اجازه ندهید که موهای‌تان را بیشتر از سه بار در هفته بشویید. درواقع با شستن زیاد موها، آن‌ها ظاهر زیبا و تمیزی پیدا نمی‌کنند. بلکه برعکس خشکی و وزی موها حس کثیفی و چرک بودن را به طرف مقابل شما القا می‌کند.

از طرفی چربی طبیعی موهای شما کمک می‌کنند تا آن‌ها زیبایی خاص خود را حفظ کنند. این چربی در مرطوب ماندن و نرمی مو نقش مهمی داشته و به زیبایی هرچه بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. وقتی شما بیش از اندازه موهای‌تان را بشویید، غدد چربی زیر پوست با تصور اینکه موها خشک شده اند و چربی‌شان را از دست داده‌اند، شروع به ترشح چربی بیشتر کرده و موها را چرب‌تر می‌کند. پس بهتر است خودتان این چربی را نگه دارید و روند فعالیت غدد چربی را به هم نریزید. چرا که در این صورت باید مدتی را صرف این کنید که چربی موها تنظیم شوند.

موهای رنگ شده را کمتر بشویید

مسئله کم شستن موها در خصوص موهای رنگ شده اهمیت بیشتری دارد. متخصصین پوست و مو معتقدند که بزرگ‌ترین اشتباه در مورد موهای رنگ شده این است که آن‌ها را بیش از اندازه بشویید. یا اینکه آن‌ها را با شامپو نامناسب بشویید. بهتر است از شامپوهایی استفاده کنید که موها را در برابر اشعه خورشید محافظت می‌کند و در حین حفظ کردن حالت موها باعث می‌شود که آن‌ها نرم و شاداب‌تر هم به نظر برسند.

مراقبت از مو با ۶ توصیه کلیدی

فراموش نکنید که موها را نباید هر روز شست. چرا که شامپو با تخریب چربی طبیعی موها باعث خشک و بدحالت شدن آن‌ها می‌شود.

به نوع موها و شیوه زندگی‌تان هم توجه کنید

میزان شستن موها به نوع مو هم بستگی دارد. می‌توانید از آرایشگر خود یا متخصص مو در خصوص نوع موهای‌تان سوال کنید. چرب یا خشک بودن موها و در کل نوع موها نحوه مراقبت از آن‌ها را هم مشخص می‌کند. برای مثال اگر موهای مجعد دارید باید بیشت شستشوی موها فاصله بیندازید. اما موهای لخت زودتر چرب می‌شوند. اگر موهای‌تان کاملا لخت هستند، بیشتر از دو روز نمی‌توانید بین هر حمام فاصله بیندازید.

شیوه زندگی هم روی مراقبت از مو تاثیر می‌گذارد. برای مثال اگر شما ورزشکار هستید، اصولا بیشتر مجبور می‌شوید موهای‌تان را بشویید. اما توصیه ما این است که هر بار به موها شامپو نزنید و تنها با آب خالی آن‌ها را بشویید.

از شامپو خشک استفاده کنید

اگر دو تا سه بار در هفته برای‌تان کافی نیست و موهای‌تان ظاهر چرب و کثیفی به خودشان می‌گیرند، بهتر است از شامپوهای خشک در کنار شامپو معمولی استفاده کنید. شامپو خشک معمولا یک پودر با پایه آرد ذرت یا آرد برنج است. که بدون نیاز به آب می‌تواند ظاهر چرب موها را بهبود داده و آن‌ها را تمیز کند. عده‌ای از محققان معتقدند که شامپو خشک می‌تواند جایگزین خوبی برای شستن و تمیز کردن موها باشد. چرا که شامپوهای معمولی چربی طبیعی موها را از بین می‌برند. و ظاهر خشکی به آن‌ها می‌دهند.

در صورتی که موهای‌تان بیش از اندازه چرب هستند، می‌توانید از شامپوهای خشک برای شستن روزانه موهای‌تان استفاده کنید. بهتر است اجازه دهید این شامپو برای مدتی روی موها بماند و با شانه زدن آن را تمیز نکنید. این کار باعث می‌شود که موها حجم بیشتری بگیرند. به علاوه شامپوهای خشک برای بازسازی ریشه مو، نوک مو و آبرسانی مو هم مفید هستند.

برای شستن موها از آب داغ استفاده نکنید و شامپو را به پوست سر بزنید نه نوک موها

وقتی نوبت شامپو زدن می‌رسد ما همه موهای‌مان را بالای سرمان جمع می‌کنیم و مقدار زیادی شامپو را روی آن‌ها می‌ریزیم و موها را چنگ می‌زنیم. اما این روش آسیب زیادی به موها می‌رساند.

برای اینکه موهای سالم تر و درخشان‌تری داشته باشید، باید به درستی آن‌ها را بشویید. لازم نیست که میزان زیادی شامپو به آن‌ها بزنید. میزان شامپویی که استفاده می‌کنید، به بلندی و ضخامت موهای شما بستگی دارد. معمولا برای موهایی با اندازه متوسط شامپو به اندازه یک سکه کفایت می‌کند. و در صورتی که موها بلندتر باشند، باید میزان شامپو را بیشتر کنید.

به یاد داشته باشید که هدف‌تان شستن پوست سر است نه سر موها

چرب شدن موها از کف سر شروع می‌شود. و شما هم باید کف سر را بشویید و بیش از اندازه نوک موها را نشویید. کافی است شما کف سر را شامپو بزنید . کمی بین موها را چنگ بزنید. آب خودش شامپو را به نوک موها می‌رساند. دقت کنید که نوک موها همیشه آسیب‌پذیرتر و حساس‌تر از قسمت‌های دیگر مو است. و نیاز به مراقبت بیشتری هم دارد.

پوست سر را برای بهتر شدن گردش خون ماساژ دهید

ماساژ پوست سر موقع شامپو زدن به گردش خون در پوست سر کمک می‌کند . همچنین روند سم‌زدایی را در این ناحیه سرعت می‌دهد. برای اینکه موهای سالم و محکمی داشته باشید، باید نحوه درست شامپو زدن و مراقبت از مو را هم رعایت کنید.

از آب داغ دوری کنید

آب دوش را وقتی قرار است سرتان را زیر دوش بگیرید، کمی خنک‌تر کنید. همچنین پوست خودتان را هم با داغ نشویید. چرا که آب داغ چربی ضروری پوست را از بین می‌برد.

قبل از نرم‌کننده آب اضافه موها را بگیرید

موها بعد از رنگ شدن یا آسیب دیدن به انواع نرم‌کننده‌های غیر شیمیایی هم نیاز دارند تا خشک و بد حالت نباشند و شانه کردن آن‌ها راحت باشد. می‌توانید از انواع ماسک موهایی که قابلیت نرم‌کنندگی هم دارند، استفاده کنید.

به خصوص اگر موهای ضخیم و مجعد دارید، استفاده از یک نرم‌کننده مناسب، برای شما لازم است. موهای مجعد بیشتر گره می‌خوردند . به یک نرم‌کننده قوی نیاز دارند. باید از نرم‌کننده‌ای استفاده کنید که رطوبت از دست رفته موها را تامین کرده و نیاز موها به پروتئین را هم تامین نماید. می‌توانید نرم‌کننده را در حمام به موهای‌تان بزنید. یا اینکه از حرارت کمک بگیرید تا نرم کننده بهتر جذب موها شود. همچنین می‌توانید بعد از زدن نرم کننده از یک کلاه پلاستیکی استفاده کنید. تا حرارت بیشتری در سرتان ایجاد شود.

همچنین شستن و تمیز کردن کامل نرم‌کننده هم موضوع بسیار مهمی است. دقت کنید که نرم‌کننده باید کاملا از بین موها تمیز شود. همچنین برای تمیز کردن نرم کننده از شامپو استفاده نکنید. چرا یک این کار باعث می‌شود یک فشار مضاعف در موها ایجاد شود.

قبل از زدن نرم‌کننده با حوله کمی آب موها را بگیرید

یکی از اصول مراقبت از مو این است که نرم کننده را روی موهای خیس نزنید. چرا که اگر موها خیس باشند، نرم کننده به خوبی به موها جذب نمی‌شود. بهتر است صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند. چرا که وقتی روی موها خیس است و از آب اشباع شده است، ظرفیتی برای پذیرفتن مواد دیگر را ندارد. و تغذیه نمی‌شود. اما اگر وقت کافی ندارید، حداقل آب اضافه موها را بگیرید.

نرم کننده را به ریشه مو نزنید

هرگز نرم‌کننده ها را به کف سر و ریشه موها نزنید. این کار باعث چرب شدن پوست سر می‌شود. بهتر است به این روند هم توجه داشته باشید که موهای‌تان چه زمانی خشک می‌شوند. وقتی ورزش می‌کنید و عرق می‌کنید؟ عرقی که روی موها می‌نشیند، باعث از بین رفتن رطوبت مو شده و آن‌ها را خشک می‌کند. بهتر است قبل از رفتن به باشگاه و انجام تمرینات ورزشی سعی کنید موهای‌تان را تمیز کنید. سپس کمی نرم‌کننده را از ساقه تا نوک مو بزنید. و بعد از باشگاه آن‌ها با آن بشویید. تا نرم‌کننده روی مو پاک شود. به این ترتیب شما همیشه موهای براق و درخشان و هیدراته خواهید داشت. البته برای هیدراته نگه داشتن مو اجازه ندهید موها در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند.

موها را دو بار در روز شانه بزنید

شانه زدن نقش مهمی در سلامت موها ایفا می‌کند. برای اینکه موهای سالمی داشته باشید، باید دو بار در روز موها را در ریشه تا نوک مو شانه بزنید. بهتر است یک بار صبح بعد از بیدار شدن و یک بار هم شب قبل از خواب این کار را انجام دهید.

همچنین موقع شانه شدن موها زیاد خشونت به خرج ندهید و با موهای‌تان مهربان باشید. تا موهای درخشان و زیبایی داشته باشید.

از شانه به جای برس استفاده کنید

وقتی موهای‌تان هنوز خیس هستند، ضعیف و شکننده می‌باشند. به همین جهت توصیه می‌شود که موها را بعد از حمام به آرامی و با حرکات ضربه‌ای حوله آن‌ها را خشک کنید. و حوله را روی آن‌ها نکشید. برای شانه زدن هم از یک شانه ترجیحا چوبی به جای برس استفاده کنید. همچنین برای اینکه گره‌های مو به آرامی باز شوند، ابتدا گره‌های نوک موها و ساقه را باز کنید و بعد بخش‌های بالاتر مو را شانه بزنید.

همگام سشوار زدن از برس مناسب استفاده کنید

برای سشوار کردن موها ترجیحا در دمای خنک سشوار استفاده کنید. و از برس گرد مخصوص سشوار برای گرد کردن موها کمک بگیرید.

برس مو را تمیز نگه دارید

برس موی کثیف و پر از چرک موها را هم کثیف کرده و شرایط رشد باکتری‌ها و میکرب‌ها را بین مو فراهم می‌کند. پس بهتر است برس را حداقل ماهی یک بار بشویید. برای این کار می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب ولرم استفاده کنید. و با یک مسواک کهنه یا یک شانه پرزها و چرم بین دندانه‌های برس را بگیرید. این کار دوام و ماندگاری برس را هم بیشتر می‌کند . باعث می‌شود که بتوانید از برس برای مدت بیشتری استفاده کنید. اگر دوست ندارید از جوش شیرین استفاده کنید، شامپو هم گزینه مناسبی است.

استفاده درست از سشوار برای مراقبت از مو

بدترین کاری که می‌توانید در حق موهای‌تان انجام دهید این است که آن‌ها را با حرارت بالای سشوار خشک کنید. اگر می‌خواهید موها آسیب ببینند و آب درون تارهای مو از دست برود، از سشوار داغ استفاده کنید.

بهتر است اجازه دهید موها در مجاورت هوا و به صورت طبیعی و خود به خود خشک شوند. اما در مواقعی که عجله دارید و مجبور هستید موها را سریع خشک کنید، می‌توانید از باد خنک سشوار استفاده کنید. همچنین در حین سشوار کردن نباید سشوار را بیش از اندازه نزدیک موها ببرید. بلکه ترجیحا یک فاصله مشخص را رعایت کنید.

مراقبت از مو با ۶ توصیه کلیدی

همچنین اگر از سشوار برای حالت دادن به موها استفاده می‌کنید، می‌توانید از انواع بابلیس‌های دستی کمک بگیرید که بدون نیاز به سشوار به موها حالت می‌دهند. کافی است زمانی که موها دونمه هستند و نزدیک خشک شدن‌‌شان است، این بابلیس‌ها را ببیندید و صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند. بعد از باز کردن بابلیس می‌بینید که موها حالت گرفته‌اند. دقت کنید که اگر وقتی موها خیس هستند، بابلیس‌ها را ببندید، آن‌ها خیلی دیرتر خشک می‌شوند و احتمالا ساعت‌ها طول بکشد تا موها حالت بگیرند. در حالت بسته بودن هم موها خیلی دیرتر خشک می‌شوند.

از محصولات درمانی و  محافظت از مو استفاده کنید

همیشه قبل از خشک کردن موها سعی کنید از محصولات مراقبتی و آبرسان استفاده کنید. به خصوص اگر از انواع اتو مو یا سشوار یا بابلیس‌های حرارتی استفاده می‌کنید، حتما قبل از استفاده از اسپری‌های محافظ ضدحرارت استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که یک لایه محافظتی در لایه بیرونی مو ایجاد شود و از آسیب دیدن مو جلوگیری کند.

قبل از استفاده از سشوار آب موها را بگیرید

قبل از استفاده از سشوار با یک حوله مناسب آب اضافه موها را بگیرید. و کمی صبر کنید تا موها کمی خشک شوند. بعد از آن سشوار را روشن کنید. دقت کنید که موها بعد از حمام باید حداقل برای یک ربع در حوله پیچیده شوند. تا آب اضافه آن‌ها گرفته شود.

مراقبت از مو با ۶ توصیه کلیدی

سشوار را با فاصله روی موها بگیرید

وقتی قرار است موها را با سشوار خشک کنید، باید فاصله سشوار با مو را رعایت کنید و اجازه ندهید که سشوار بیش از اندازه به موها نزدیک شود. به خصوص اگر موهای نازک آسیب‌پذیری دارید، سشوار را چند سانتی‌متر دورتر از موها بگیرید.

دقت کنید که موقع سشوار کردن، دهانه سشوار نباید به موهای شما بچسبند. و بهتر است که سشوار را رو به پایین و در فاصله ۱۰ سانتی‌متری نگه دارید. این کار اگر توسط کس دیگری انجام شود، بسیار آسان‌تر است.

موها را تکان بدهید

با تکان دادن موها موقع سشوار کردن، موها راحت‌تر و سریع‌تر خشک می‌شوند. به همین خاطر بهتر است که موها را کاملا تکان دهید یا سرتان را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید. تا موها سریع‌تر خشک شوند. هرچه حجم موقع سشوار کردن بیشتر سرتان را تکان دهید، موها حجم بیشتری هم پیدا می‌کنند. بهتر است بعد از اینکه ۸۰ درصد از موها خشک شد، سرتان را صاف گرفته و موها را به چند قسمت تقسیم کنید و دوباره آن‌ها را سشوار بکشید. تا موها نرم و خوش‌حالت شوند. برای حالت دادن به موها به انتهای مو بیشتر دقت کنید. چرا که همیشه ۱۰ سانت آخر موها سخت‌تر حالت می‌گیرند. برای حالت گرفتن قسمت انتهایی موها، برس را در انتهای مو بچرخانید و سشوار را با فاصله بالای آن نگه دارید. این کار باعث می‌شود که موها بهتر حالت بگیرند و برای مدت بیشتر حالت خودشان را نگه دارند.

روغن تراپی مو یا شامپو خشک را امتحان کنید

روغن‌های مخصوص مو جز محصولاتی هستند که طرفدارای زیادی به خصوص بین ارایشگران دارند. این روغن‌ها چربی موها را در حالت متعادل نگه داشته و مو را تعذیه می‌کنند. البته این محصولات و سایر محصولات طبیعی هم باید به اندازه و به حد متعادل مورد استفاده قرار بگیرند. چرا که استفاده بی‌رویه از آن‌ها هم باعث چرب شدن موها می‌شود.

جالب است بدانید که روغن کرچک هم در بین آرایشگران محبوبیت زیادی دارد. این روغن پوست سر را مرطوب نگه داشته و موها را نرم می‌کند. این روغن همچنین یک ماده مغذی برای پوست سر است. به خصوص برای کسانی که موهای نازک و شکننده‌ای دارند، بسیار مفید است. از این روغن به خصوص برای درخشان‌تر شدن موها و رویش موهای جوان و تازه می‌توانید استفاده کنید.