لمینت یک پوسته‌ی نازک و هم‌رنگ دندان است که روی سطح جلویی دندان چسبانده می‌شود و برای سفید و جذاب کردن دندان ها کاربرد دارد. اطلاع داشتن از معایب و عوارض لمینت دندان می‌تواند شما را در انتخاب بهتر، کمک کند. در این مطلب، به معرفی لمینت‌های دندان و انواع آن خواهیم پرداخت.

با سلامت زیستی همراه باشید تا با مزایا و معایب بهره گیری از روش درمانی و زیبایی لمینت دندان آشنا شوید.

با درمان زیبایی لمینت دندان بهتر آشنا شوید

یکی از روش‌های درمانی و زیبایی جدید که امروزه برای رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، لمینت دندان نام دارد که در واقع پوسته‌هایی ظریف، شیشه‌ای شکل و هم‌رنگ دندان‌ها هستند و در عین حال با استحکام بسیار بالای خود برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان‌ها به کار می‌روند. از لمینت برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش درمانی و زیبایی، بدون انجام فرآیند درمانی ارتودنسی و همچنین رهایی از مدت زمان انجام طولانی آن و نیز هزینه‌ی قابل توجه آن روش درمانی، زیبایی به لبخند شما باز می‌گردد! این فرآیند با بی حسی جزئی و با هدف بهبود ظاهر دندان‌ها در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود.

بد نیست بدانید قبل از نصب لمینت بایستی دندان با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص پاک شود تا زمینه‌ی چسبندگی لمینت به دندان به صورت بهتر و موثرتری فراهم گردد. در انتها و پس از اتمام فرآیند نصب لمینت بر روی دندان‌ها برای تحکیم بیشتر آن‌ها بر روی دندان‌هایتان، اشعه نوری سیمان به آن‌ها تابیده می‌شود. برای انتخاب رنگ لمینت، دندانپزشک متخصص از راهنمای رنگ استفاده می‌کند و رنگی را که بیشترین تطابق را با دندان‌های طبیعی شما دارد را انتخاب می‌نماید. البته این امکان نیز وجود دارد که دندانپزشک متخصص بخش‌های مختلف لمینت را با رنگ‌های متفاوتی انتخاب نماید؛ و یا حتی ممکن است برخی از نواحی لمینت، شفافیت بیشتر و یا کمتری داشته باشد. بیان این نکته نیز لازم است که همواره دقت داشته باشید ترک کردن برخی از عادت‌های غذایی برای نمونه گاز زدن غذاهای سفت و یا حتی ته دیگ، جویدن یخ وغیره، طول عمر این روش درمانی و زیبایی را افزایش می‌دهد.

لمینت دندان چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب انواع لمینت دندان

کاربردهای لمینت دندان

یکی از سوال‌های متداول و رایج در ذهن افراد این است که لمینت‌های دندان چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟ در ادامه تعدادی از موارد کاربردی لمینت‌های دندانی را شرح خواهیم داد؛

پوشاندن تغییر رنگ‌های دندان

توجه داشته باشید با استفاده از لمینت‌های دندانی می‌توان تغییر رنگ‌های به وجود آمده بر روی دندان را پوشاند. این تغییر رنگ که ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی، نوشیدن قهوه زیاد و یا حتی ضرب دیدگی دندان یا عصب‌کشی ناقص آن و... باشد. زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک لمینت چینی به طور معمول عمر طولانی‌تری دارد!

پوشاندن نقایص جزئی ایجاد شده بر روی دندان و رفع عیوب به وجود آمده، برای نمونه پریدگی لبه‌‌ی دندان‌ها

می‌توان با استفاده از لمینت‌های سرامیکی ساییدگی‌ها، لب پریدگی‌ها و یا عیوب سطحی به وجود آمده بر روی دندان مانند فرورفتگی یا گودی و یا حتی رشد غیرطبیعی دندان البته به میزان بسیار جزئی برای نمونه رشد دندان‌های پیشین کناری به شکل خرده دندان‌های مخروطی شکل را رفع عیب، ترمیم و درمان نمود.

فرم بخشیدن و یک‌دست کردن به هم ریختگی‌های دندانی

در توصیف این وضعیت می‌توان گفت ترمیم و رفع فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها یا موقعیت بدن دندان‌ها و یا حتی رفع فرو رفتگی یا برآمدگی در دندان‌ها و در انتها انجام اصلاحات جزئی ترتیب دندان‌های جلو و منظم کردن آن‌ها

لمینت دندان چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب انواع لمینت دندان

انواع لمینت‌های دندان

برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی آن، از لمینت سرامیک و یا کامپوزیت می‌توان استفاده کرد. در روش درمانی و زیبایی لمینت، دندان‌ها فرد به میزان ضخامت لمینت یعنی حدود ۰.۷ تا ۱ میلی‌متر تراش داده شده و پس از قالب‌گیری و ساخت آن در لابراتوار تخصصی، لمینت‌های سرامیکی بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند؛ اما برای لمینت کامپوزیت می‌توان بدون انجام تراش برای روی دندان‌ها، طرح لبخند را اصلاح نمود.

لمینت‌های سرامیکی دندان یا روش غیر مستقیم

این نوع لمينت دندان، از جنس سرامیک و یا در اصطلاح عامیانه از جنس چینی است! لمینت‌های سرامیکی دندان دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته، بنابراین این لمینت‌‌ها نیازی به پالیش مرتب سالیانه ندارند و در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی مقاوم‌ترند. این لمینت‌ها پس از قالب‌گیری در لابراتوار ساخته می‌شوند. توجه داشته باشید هزینه‌ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است. بهتر است بدانید روش‌های نصب لیمنت سرامیکی متفاوت است! برای نمونه در یکی از این روش‎‌ها بی‌حسی تزریق نمی‌شود و دندان‌ها دریل نمی‌شوند! این روش با کمک محصولات بسیار نازک مانند لومینرز انجام می‌گیرد.

و به عنوان آخرین نکته، به دلیل تراش دندان‌ها، این روش درمانی و زیبایی غیرقابل برگشت بوده و برای همیشه بایستی بر روی دندان‌ها باقی بماند.

لمینت دندان چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب انواع لمینت دندان

لمینت‌های کامپوزیتی دندان یا روش مستقیم

در استفاده از لمینت‌های کامپوزیتی دندان نسبت به لمینت‌های سرامیکی دندان، تراش کمتری به دندان داده می‌شود؛ حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد، بدون تراش انجام می‌شود! میزان پایش پذیری یا به زبان ساده‌‎تر براق‌تر شدن سطح دندان و همچنین عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری نیز دارد. پس می‌توان نتیجه گرفت این لمینت‌ها کاملا هم‌رنگ دندان‌های دیگر هستند. همچنین قیمت  لمینت‌های کامپوزیتی دندان در این روش ارزان‌تر از روش دیگر است.

دقت داشته باشید هر دو نوع لمینت توضیح داده شده در بالا، تأثیری در جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان‌ها ندارند و دندان‌هایی که لمینت می‌شوند همانند دندان‌های طبیعی هر فرد، مستعد بروز پوسیدگی هستند. همچنین این نکته که استفاده از لمینت‌های دندان، موجب بروز پوسیدگی بیش از حد نرمال در دندان‌ها می‌شود، بسیار نادرست است. پس می‌توان نتیجه گرفت استفاده از لمینت‌های دندان، هیچ‌گونه تأثیری در استعداد دندان‌ها به پوسیدگی اعم از کاهش یا افزایش آن، ندارد!

البته همواره به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که در صورتی که اصلاح طرح لبخند یعنی استفاده از لمینت به درستی توسط دندانپزشک متخصص انجام نشود، استعداد دندان‌ها به پوسیدگی بسیار بیشتر از حالت عادی می‌شود! همچنین در وضعیت، حالت التهاب و نیز تحلیل لثه و استخوان ایجاد می گردد که موجب لقی و از دست دندان زودهنگام دندان‌ها خواهد شد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم در انتخاب دندانپزشک متخصص زیبایی خود، نهایت دقت را داشته باشید.

در هنگام نصب لمینت بر روی دندان‌های خود، به دقت به رنگ آن‌ها و همچنین تطابق آن‌ها با دندان‌های طبیعی خود دقت کنید؛ همچنان در همان مرحله نیز می‌توان رنگ آن‌ها را با کمک درجه رنگ سیمان مورد استفاده، تغییر داد. توجه داشته باشید هنگامی که لمینت با استفاده از چسب بر روی دندان نصب شد، دیگر امکان تغییر رنگ لمینت وجود ندارد!

لمینت دندان چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب انواع لمینت دندان

آیا امکان جدا شدن لمینت‌های دندان وجود دارد؟

شاید بتوان با اطمینان گفت که این سوال، سوال بسیاری از افراد و مراجعه‌کنندگان به مطب‌های دندانپزشکی است! در پاسخ به این سوال بایستی گفت وقتی لمینت توسط دندانپزشک متخصص و مجرب به درستی و با دقت کامل طراحی شده باشد و با دقت کافی بر روی دندان‌ها قرار گیرد، هرگز از دندان جدا نمی‌شود! البته این امکان وجود دارد که لمینت دندان دچار شکستگی و یا حتی لب پریدگی شود که طراحی و نصب دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را به صفر کاهش می‌دهد! به این نکته توجه داشته باشید که دندان ترمیم شده با استفاده از لمینیت به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می‌شود! پس به یاد داشته باشید اهمیت به بهداشت دهان و دندان از دیگر عوامل افزایش طول عمر لمينت‌های دندان است.

 تفاوت لمینت سرامیکی دندان و لمینت کامپوزیتی دندان

در بررسی تفاوت‌های میان این دو نوع لمینت‌ها بایستی گفت مقاومت لمینت سرامیکی دندان نسبت به لمینت کامپوزیتی دندان بیشتر است؛ همچنین ثبات رنگ لمینت سرامیکی بالا بوده و ظاهر زیباتری نیز دارد. لمینت کامپوزیتی دندان ثبات رنگ پایین‌تری دارد و تنها برتری اصلی و اساسی آن در مقایسه با لمینت سرامیکی دندان، قیمت و تراش کمتر دندان است.

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چه تفاوتی بین لمینت دندان‌ها و روکش دندان‌ها وجود دارد؟ در پاسخ بایستی گفت تفاوت اصلی آن‌ها در میزان سطحی است که پوشش می‌دهند! توجه داشته باشید سطح لمینت نازک است و میزان سطح کمتری را نسبت به روکش دندان در بر می‌گیرد، اما روکش کل دندان را دربر می‌پوشاند.

دقت داشته باشید در مورد تفاوت دیگر، تراشی که بایستی دندان برای استفاده از روکش بخورد، بیشتر است. همچنین میزان ضخامت روکش نیز بیشتر از لیمنت دندان است.

لمینت دندان چیست؟ آشنایی با مزایا و معایب انواع لمینت دندان

لمینت‌های دندان برای کدام افراد مناسب نیست و توصیه نمی‌شود؟

توجه داشته باشید با وجود تمام مزایای استفاده از لمینت‌های دندانی، بهره‌گیری از این روش درمانی و زیبایی برای برخی افراد توصیه نمی‌شود؛ برای نمونه افرادی که دندان قروچه دارند! دقت داشته باشید این عادت باعث شکستگی لمينت‌های دندان شده و به مرور به آن‌ها آسیب می‌رساند. یا افرادی که سایش مینای دندان شدیدی داشته و بافت مینای دندان‌های آن‌ها کافی نیست! بهتر است بدانید برای این گونه افراد، به جای لمینت کردن دندان‌ها، بایستی از انواع روکش‌های دندانی استفاده کنیم.

در رابطه با عوارض استفاده از لمینت‌های دندانی اعم از لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی می‌توان گفت در صورت عدم رعایت صحیح و مناسب بهداشت دهان و دندان، احتمال بروز التهاب ناحیه‌ی لثه به سبب تجمع پلاک‌های دندانی وجود دارد. دقت داشته باشید درمان لمینت هم مانند دیگر درمان‌های ترمیمی و زیبایی دهان و دندان با حساسیت گرما و سرما روبرو است و پس از مدت زمانی هر چند کوتاه، این حساسیت از بین خواهد رفت.

همچنین استفاده‌ی نامناسب و زیاد از دهان‌شویه‌های حاوی ماده‌ی فلوراید می‌تواند بر روی لمینت دندان تاثیر منفی بگذارد! توصیه می‌کنیم پیش از استفاده از دهان‌شویه با دندانپزشک متخصص خود مشاوره داشته باشید تا ایشان راهنمایی‌های لازم را انجام دهند.

هزینه‌ی مورد نیاز برای انجام لمینت‌های دندان چه میزان است؟

توجه داشته باشید قیمت لمینت‌های دندان با توجه به نوع درمان هر فرد و اینکه هر فرد چه نوع لمینتی را بایستی استفاده کند و وابسته به مواد اولیه‌ی آن، متفاوت است. برای توضیح بهتر و واضح‌تر، عواملی را که بر هزینه‌ی تمام شده‌ی لمینت‌ها اثر گذارند را نام می‌بریم:

  • مقدار تراش انجام شده بر روی دندان
  • مقدار زمانی اختصاص داده شده برای تراش دندان توسط دندانپزشک متخصص
  • مقدار دقت صرف شده برای تراش دندان توسط دندانپزشک متخصص
  • نوع ماده‌ی قالب‌گیری و همچنین زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت‌های دندان
  • درخشندگی، ترکیب رنگ و همچنین میزان شفافیت لمینت‌های دندان