سلامت زیستی

مجله‌ی سلامت و تندرست زیستن

روانشناسی

ترنس کیست و چه خصوصیاتی او را از دیگران متمایز کرده است؟

شاید شما هم تاکنون کلمات تراجنسی، ترنسکشوال، تی اس، ترنسکچوال به گوشتان خورده باشد. خیلی از افراد درک درستی از واژه ترنس و خصوصیات و ویژگی‌های این افراد ندارند. گاهی گمان می‌شود که این افراد با دیگران تفاوتی ندارند و تنها رفتارهای بی‌دلیلی و گذرایی از خودشان نشان می دهند. گاهی هم این افراد با همجنس‌گرایان اشتباه گرفته می‌شوند. اما هیچ کدام از این موارد درست نیستند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را دنبال کنید تا بیشتر در خصوص ترنس و ویژگی‌های این افراد با هم صحبت کنیم.

تجاوز جنسی چیست و چطور باید با آن مقابله کنیم؟

تجاوز جنسی یکی از مخوف‌ترین و ناراحت کننده‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر کسی رخ بدهد. تجاوز جنسی انواع متعددی دارد و در تمام جوامع هم می‌توان کم و بیش آن را مشاهده کرد.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا در خصوص انواع تجاوز جنسی و نحوه مقابله با آن بیشتر بدانیم.

رابطه جنسی در بیماران سرطانی و تنش‌های خاص آن

رابطه جنسی یک بعد از زندگی است که همیشه و در همه حال اهمیت خاص خودش را دارد. حتی در مواقعی که شما بیمار هستید و برای مثال به بیماری سختی مانند سرطان مبتلا شده‌اید، باز هم میل و نیاز جنسی دارید و می‌توانید زندگی جنسی خودتان را از رکود و نابودی نجات دهید. هرچند بعضی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که کسانی که سرطان دارند، به خاطر سختی بیماری یا داروها و درمان‌هایی که دارند، باید با روابط جنسی هم خداحافظی کنند. اما در بیشتر موارد و تا زمانی که بیمار تمایل و توان این کار را دارد، سکس داشتن و رسیدن به تمام پارامتر‌های زندگی روتین گذشته می‌تواند برای حفظ روحیه بیمار هم مفید باشد.

در این مقاله از سلامت زیستی قصد داریم در خصوص چند و چون رابطه جنسی در بیماران سرطانی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

بلوغ جنسی در نوجوانان چیست و چطور با آن رو به رو شویم؟

بلوغ بیش از هر چیزی به تغییرات بدنی و ظاهری شما مربوط است این دگرگونی با نام بلوغ جسمی شناخته می‌شود اما انواع دیگری از بلوغ هم وجود دارد که شامل بلوغ روانی یا جنسی یا عقلی فرد است.

بلوغ جسنی معمولا در نوجوانی رخ می‌دهد و بلوغ روانی کمی بعد از آن و همچنین پس از بلوغ جسمی رخ می‌دهد. بلوغ اجتماعی مرحله تکاملی بلوغ انسان است که باعث تعیین شخصیت اجتماعی فرد می شود. در ادامه این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا بیشتر در خصوص بلوغ جنسی صحبت کنیم.

از اثرات رابطه جنسی روی مغز چه می‌‌دانید؟

رابطه جنسی اثرات زیادی روی زندگی و بعد روحی و البته جسمی بدن شما دارد. شما روزانه یا چند روز یک بار کسری از ساعت خود را به برقراری روابط جنسی اختصاص می‌دهید و با اینکه شاید ندانید اما همین چند دقیقه زندگی شما را تحت شعاع قرار می‌دهد.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را همراهی کنید تا در خصوص اثرات رابطه جنسی روی مغز بیشتر صحبت کنیم.

رفتار درست در دوران نامزدی

نامزدی یک دوره قبل از ازدواج است که طرفین برای آشنایی بیشتر با هم وقت می گذرانند. در این دوران همه چیز برای شما تازه و جدید است. همچنین بسیاری از موارد را برای اولین بار در کنار هم تجربه می‌کنید. به همین دلیل است که درفتار در دوران نامزدی اهمیت زیادی دارد. اما خب باید و نبایدهای این دوران چیست و از کجا بدانیم که چه رفتاری را باید داشته باشیم و  از چه کاری پرهیز کنیم؟

در این مقاله از سلامت زیستی با ما باشید تا چواب تمام این سوالات را به شما بدهیم.