شاید شما هم تاکنون کلمات تراجنسی، ترنسکشوال، تی اس، ترنسکچوال به گوشتان خورده باشد. خیلی از افراد درک درستی از واژه ترنس و خصوصیات و ویژگی‌های این افراد ندارند. گاهی گمان می‌شود که این افراد با دیگران تفاوتی ندارند و تنها رفتارهای بی‌دلیلی و گذرایی از خودشان نشان می دهند. گاهی هم این افراد با همجنس‌گرایان اشتباه گرفته می‌شوند. اما هیچ کدام از این موارد درست نیستند.

در ادامه این مقاله از سلامت زیستی ما را دنبال کنید تا بیشتر در خصوص ترنس و ویژگی‌های این افراد با هم صحبت کنیم.

ترنس کیست؟

بعضی از افراد ویژگی‌های جسمی متفاوتی ویژگی‌های روانی خود دارند. این افراد تراجنسی یا ترنس هستند. وقتی که روح یک زن درون بدن یک مرد قرار بگیرد، او ترنس یا ترا مرد است.

برعکس زمانی که روح یک پسر در کالبد زنانه قرار بگیرد، به آن فرد ترنس زن گفته می‌شود.

ویژگی‌های یک ترنس مرد با یک ترنس زن برابر نیست و این دو با هم قابل مقایسه نیستند. در ادامه شما را با ویژگی‌های این دو بیشتر آشنا می‌کنیم.

ترنس مرد کیست؟

FTM یا ترامرد تراجنسی‌ها و دگرجنسی‌هایی هستند که در زمان تولد اندام جنسی و بدن جنسی زن را دارند درحالی که در باطن آن‌ها مرد هستند. درواقع آن‌ها مرد هستند. واژه تراجنسی زن به مرد را نمی‌توان به جای دگرجنسگونه زن به مرد استفاده کرد. اگرچه عموما این اشتباه اتفاق میفتد و این دو کلمه را با هم اشتباه می‌گیرند. تفاوت این دو کلمه این است که دگرجنسگونه‌های زن به مرد تنها بر اساس رفتار اجتماعی به عنوان یک مرد شناخته می‌شوند. ولی تراجنسی‌های زن به مرد ممکن است با جراحی‌های تغییر جنسیت به یک مرد تبدیل شوند. دگرجنسگونه‌های زن به مرد عموما جراحی تغییر جنسیت نمی‌کنند.

ترنس زن کیست؟

ترازن یا MTF تراجنسی‌ها و دگرجنسگونه‌هایی هستند که در زمان تولد با اندام جنسی و بدن مردانه متولد می‌شوند اما از نظر روانی و رفتاری زن هستند. اصطلاح دگرجنسگونه مرد به زن را نمی‌توان به جای تراجنسی مرد به زن استفاده نمود. البته خیلی‌ها این اشتباه را می‌کنند. کسانی که تراجنسی مرد به زن هستند، به نوعی به اشتباه اندام و بدن یک مرد را دارند و معمولا این مشکل را با عمل تغییر جنسیت برطرف می‌کنند. اما دگرجنسگونه مرد به زن به کسی گفته می‌شود که در جامعه به عنوان زن شناخته می‌شود . می تواند تراجنسی‌ها را هم شامل شود. این افراد لزوما تن به تغییر جنیست نمی‌دهند. دگرجنسگونه‌ مرد به زن می تواند شامل درگ کوئین‌ها، مبدل‌پوش‌ها، جنسیت عجیب یا دوجنسه‌ها باشد.

ترنس با همجنسگرا چه تفاوتی دارد؟

ترنس به هیچ وجه با یک فرد همجنسگرا یکی نیست. همجنسگراها ویژگی‌های روانی و جسمی یکسانی دارند. ولی تفاوتشان با دیگران این است که از نظر جنسی به هم جنس خود جذب می‌شوند. یک مرد همجنس گرا به طور کامل از نظر فیزیکی و ظاهری و روانی به یک مرد جذب می‌شود. درحالی که تراجنسی‌ها معتقدند که به گروه جنسی مخالف خود تعلق دارند.

ترنس سکشوال چیست؟

ترنسکشوال همان ترنس یا ترنسکچوال یا تی اس است. کسانی که بدن و روان‌شان در تضاد با هم باشد، را ترنسکشوال می‌نامند. این افراد تمایل زیادی به عمل جراحی و تغییر جنسیت دارند تا بتوانند زودتر به گروهی که همیشه به آن تعلق داشته‌اند، بپیوندند.

ترنس سکشوال همان همجنسگرایی است؟

خیر این دو گروه تفاوت‌های زیادی از هم دارند و به هیچ وجه مشابه هم نیستند. درواقع همجنس‌گراها شاید رفتاری متفاوت از عامه داشته باشند و از این موضوع هم ناراحت باشند، اما به هیچ وجه به این معنی نیست که دچار بحران هویتی هستند.

ترنس هم از نظر اندام تناسلی و هم جنسیت بدنی مشکلی ندارد ولی از نظر روانی خودش را به جنسیت متضاد متعلق می‌داند.

چطور می‌توانیم یک ترنس را شناسایی کنیم؟

شناختن این افراد گاهی کار چندان ساده‌ای هم نیست و با دیدن چند ویژگی سطحی و چند نشانه ظاهری نمی‌توان به سرعت به گرایش و میل جنسی فرد پی برد.

این بیماری چه شرایطی دارد؟

برای اینکه بهتر شرایط این افراد را درک کنید، فرض کنید که تمام روحیات و احساسات شما در اصل زنانه است، اما خودتان را مرد می‌دانید. برای مثلا دوست دارید لباس‌های زنانه بپوشید درحالی که دیگران شما را از این کار منع می‌کند. یا اینکه دوست دارید در اجتماع با ظاهری آرایش کرده و زیبا ظاهر شوید درحالی که بدن مردانه شما این اجازه به شما نمی‌دهد. همچنین شما با وجود اینکه ظاهرا یک مرد هستید، و اصولا باید به زنان جذب شوید، اما تمایل جنسی و عاطفی بیشتری به مردان دارید. یا برعکس. این شرایط باعث تنش و اضطراب برای فرد می‌شود. بررسی‌های پزشکی نشان داده‌اند که این افراد از نظر فیزیکی، کروموزومی و هورمونی در سلامت کامل هستند اما در بررسی‌های روانپزشکی اضطراب و افسردگی ناشی از نداشتن رضایت از جنسیت و انکار جنسیت خود را دارند.

این نارضایتی و افسردگی معمولا باعث می شود که در دوران مدرسه هم سخت‌تر سازگار شوند و حتی در آینده مشاغلی پایین‌تر از سطح هوشی خودشان انتخاب کنند.

در صورتی که بیماران مرد ازدواج کنند، به زنانگی همسرشان، حامله شده و حتی مادر بودن او حسادت می‌کنند.

این افراد از ظاهر اندام تناسلی‌شان بیزار بوده و مدام در پی انکار زیست شناختی خودشان هستند. آن‌ها معمولا به مشاغل و مشغله‌های زنانه فکر می‌کنند و به نوعی خودشان را در قالب و جسم یک زن تصور می‌کنند. در صورتی که این افراد دارای بدن زنانه باشند، معمولا نوعی نگرش کلیشه‌ای مردانه نسبت به تمام مسائل دارند.

ترانس سکشوال در گذشته ائونیسم نامیده می‌شده است. اولین کسی که به این بیماری مبتلا شد، یک شوالیه به نام ائون بیومانت بوده است. او به زنانه پوشی روی  آورده بود و به کارهای زنانه علاقه زیادی داشت. لویی پانزدهم که از این گرایش او اطلاع پیدا می‌کند، دستور می‌دهد او را با یک سری لباس مبدل زنانه به روسیه بفرستند. پس از انجام مامورت وی با لباس مردانه به لندن برگشت و برای مدتی به همین صورت زندگی کرد. بعد از مرگ پادشاه او در یکی از محله‌های لندن به عنوان زن و به صورت ناشناس تا آخر عمر زندگی کرد.

ترنس سکشوال چیست و چه نوع بیماری می‌باشد؟

ترنس سکشوال یکی از اختلالات هویت جنسی است که در آن فرد با پذیرفتن جنسیت خودش مشکل دارد و با جنسیت مخالف خود در ذهن و زندگی خصوصی‌اش زندگی می‌کند.

ترنس سکشوال یکی از اختلالات جنسی است که مبتلایان کمی هم در جامعه دارد آمارها نشان داده‌اند که از هر صد هزار نفر، تنها ۳ تا ۴ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

زمان بروز علائم بیماری

این بیماری از کودکی زمینه‌های خودش را نشان می‌دهد و به هیچ عنوان یک مرتبه در فرد ظهور پیدا نمی‌کند. این بیماری از زمان جنینی در فرد ایجاد می‌شود و به نوعی زمینه ارثی و ژنتیکی دارد.