مراقبت و محافظت از پوست و زیبایی شما یکی از کارهایی است که در آینده از اینکه به آن پایبند بوده‌اید، خوشحال خواهید شد. یکی از حساس‌ترین قسمت‌های صورت لب‌ها است. برای اینکه لب‌های صاف و زیبایی داشته باشید و با بیشتر شدن سن‌تان شاهد چروکیده‌تر شدن آن‌ها هم نباشید، باید مرتبا از آن‌ها مراقبت کرده و به آن‌ها رسیدگی کنید.

در ادامه چند راهکار برای جلوگیری از چروک لب ها را به شما یاد می‌دهیم. با ما همراه باشید.

لب‌ها ب محض اینکه در معرض آب و هوای سرد یا آب داغ قرار می‌گیرند، به سرعت خشک می‌شوند. برای اینکه بتوانید لب‌های زیبایی داشته باشید، در درجه اول باید سعی کنید به حفظ رطوبت آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید. لب تنها بخش صورت و بدن است که خودش از خودش چربی ندارد. به همین خاطر شما باید مرتبا آن را چرب نگه دارید.

ویتامین‌ها و پمادهای زیادی برای این هدف در بازار وجود دارد. اما بهتر است که در این راستا بیشتر به مواد طبیعی توجه داشته باشید. در ادامه ما چند راهکار طبیعی و خانگی برای چرب و صاف نگه داشتن لب‌ها را به شما یاد می‌دهیم.

روغن زیتون

در این مورد روغن زیتون یکی از بهترین گزینه‌ها است و می تواند به صاف و نرم و منعطف نگه داشتن لب‌ها کمک کند. این ماده یکی از اصلی‌ترین مواد موجود در بسیاری از چرب لب‌ها و بالم‌های موجود در بازار هم هست که می توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین هر وقت که حس کردید که لب‌هایتان بیش از حد خشک شده و بالم لب همیشگی ‌تان هم نمی‌تواند آن را درمان کند، می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

روش‌های خانگی درمان چروک لب

دارچین

پودر دارچین را با روغن نارگیل ترکیب کرده و هر شب به کمک آن لب‌هایتان را اسکراب کنید. این کارهم پوست لب را برمی‌دارد و هم به صاف و بدون چروک بودن لب‌ها کمک می کند. البته بعد از چند شب این کار را به هفته‌ای یک بار محدود کنید. در زمان اسکراب هم فشار زیادی به لب‌هاتان وارد نکنید.

نوشیدن آب

کسانی که آب کمتری می‌نوشند، باید بدانند که این کار بدن‌شان را در معرض کم آبی قرار داده و باعث خشکی و ترک خوردن لب‌هایشان می‌شود. بنابراین سعی کنید آب و خوراکی‌های آب دار مانند میوه‌ها و سبزیجات را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. این کار یکی از موثر‌ترین روش ها برای جلوگیری از چروک لب در طولانی مدت است.

روغن نارگیل

این روغن هم مانند روغن نارگیل کمک زیادی به چرب و صاف نگه داشتن لب‌ها می کند. این روغن مواد مغذی زیادی در خود دارد و می‌تواند پوست لب را بازسازی کند. کافی است این روغن را برای ۳ تا ۴ بار به لب‌هایتان بزنید. این کار برای درمان خشکی لب مفید است.

روش‌های خانگی درمان چروک لب

اسکراب شکر

یکی دیگر از اسکراب‌هایی که می‌توانید برای لب استفاده کنید، اسکراب شکر است. کافی است مقداری شکر و روغن زیتون را با هم ترکیب کرده و به آرامی روی لب‌ها اسکراب کنید. سپس اجازه دهید این ترکیب برای مدتی روی لب‌ها باقی بماند و بعد با آب بشویید.

متدهای پزشکی برای درمان چروک لب

ژل هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن انسان هم وجود دارد. مقدار زیادی از این ماده در بافت همبند نرم و مایع داخل چشم وجود دارد. این ماده در بعضی از غضروف‌ها و مایع‌های میان مفصلی و بافت پوست هم وجود دارد. اخیرا یکی از درمان‌هایی که می‌تواند چروک های لب را درمان کند، تزریق این ژل به صورت مستقیم به لب‌ها تزریق می‌شود.

درم ابریژن

این متد یکی از روش‌های تهاجمی برای درمان چروک لب است. در این روش پوست کشیده شده و لایه‌های سطحی حذف می‌شوند تا پوست جوان‌تر زیرین جای پوست پیر رویی را بگیرد. بهبودی بعد از این متد می تواند مدتی طول بکشد.

لیزر تراپی

برای از بین بردن چرک‌ها می‌توانید از لیزرهای ضعیف هم استفاده کنید.

بیس لیفت با جریان میکرو

در این متد هم به کمک یک دستگاه جریان الکترونیکی ضعیفی به پوست وصل می‌شود.